Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан 2018 йилда ўтказилган назорат тадбирлари натижалари тўғрисида маълумот
2019-02-06 | Иқтисодиёт
Молия вазирлиги Ҳайъатининг 2018 йил якунларига бағишланган кенгайтирилган йиғилишида Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан амалга оширилган назорат тадбирлари муҳокама қилиниб, Бош бошқарманинг 2019 йилдаги вазифалари белгилаб олинди.
2018 йилда Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан Иш режаси, Ҳукумат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг топшириқлари асосида 7 047 та назорат тадбирлари ўтказилди. Шуни таъкидлаш жоизки, 2018 йилда ўтказилган назорат тадбирлари сони ўтган йилга нисбатан 2 мартага камайди. (2017 йилда – 14 296 тани ташкил этган).
Ўтказилган назорат тадбирлари натижасида 539,3 млрд.сўм миқдорида бюджет интизомини бузилиш ҳолатлари ва бошқа ноқонуний харажатлар аниқланди ва 2017 йилда ўтказилган назорат тадбирларида аниқланган (534,1 млрд.сўм) миқдорга тенг бўлди.
И. Назорат тадбирларининг асосий қисми, 5 575 таси (79,1%) бюджет интизомига риоя этилиши ва маблағларнинг мақсадли фойдаланилиши юзасидан ўтказилган бўлиб, назорат тадбирларида 68,1 млрд.сўм бюджет интизомини бузиш, пул ва товар моддий бойликлар камомади, мақсадсиз ва асоссиз маблағлар сарфланиши аниқланиб, 51,1 млрд.сўми (75%) бюджетга тикланиши таъминланди.
2017 йилда ўтказилган 11 510 та назорат тадбирларида бюджет қонунчилигини бузиш ҳолатлари 91,1 млрд.сўмни ташкил этиб, шундан 72,2 млрд.сўми (79%) бюджетга тикланган.
Бюджет қонунчилигини бузиш ҳолатлари Давлат бюджети харажатларнинг 2017 йилда 0,18 фоизига тенг бўлса, бу кўрсаткич 2018 йилда 0,09 фоизни ташкил этиб 2 мартага камайган.
Вазирлик ва идоралар кесимида энг кўп миқдорда аниқланган қонун бузилиш ҳолатлари:
Соғлиқни сақлаш вазирлиги тизимида қонун бузилиш ҳолатлари миқдори 17,1 млрд.сўмни ташкил этиб, шундан 13,1 млрд сўми (77%) бюджетга тикланди;
Халқ таълими вазирлиги тизимида қонун бузилиш ҳолатлари миқдори 10,9 млрд.сўмни ташкил этиб, шундан 9,0 млрд сўми (83%) бюджетга тикланди;
Олий ва ўрта махсус таълими вазирлиги тизимида қонун бузилиш ҳолатлари миқдори 6,6 млрд.сўмни ташкил этиб, шундан 4,5 млрд.сўми (68%) бюджетга тикланди;
Мактабгача таълими вазирлиги тизимида қонун бузилиш ҳолатлари 5,4 млрд.сўмни ташкил этиб, шундан 4,4 млрд.сўми (81%) бюджетга тикланди.
Маҳаллий бюджетлардан маблағ билан таъминланадиган муассасаларда кўп миқдорда аниқланган қонун бузилиш ҳолатлари:
Фарғона вилоятида – бюджет ташкилотларидаги қонун бузилиш ҳолатлари 6,2 млрд.сўмни ташкил этиб, шундан 3,9 млрд.сўми (62%) бюджетга тикланди;
Андижон вилоятида – бюджет ташкилотларидаги қонун бузилиш ҳолатлари 5,6 млрд.сўмниташкил этиб, шундан 5,0 млрд.сўми (89%) бюджетга тикланди;
Сурхондарё вилоятида – бюджет ташкилотларидаги қонун-бузилиш ҳолатлари 4,3 млрд.сўмни ташкил этиб, шундан 3,7 млрд.сўми (83%) бюджетга тикланди;
Самарқанд вилоятида – бюджет ташкилотларидаги қонун бузилиш ҳолатлари 3,4 млрд.сўмни ташкил этиб, шундан 3,1 млрд.сўми (90%) бюджетга тикланди.
2018 йилда маҳаллий бюджетларнинг тузилиши ва ижроси юзасидан Қорақалпоғистон Республикасида, Андижон, Бухоро ва Навоий вилоятларида кенг қамровли назорат тадбирлари ўтказилди.
Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан бюджет маблағларининг мақсадли сарфланиши юзасидан назорат тадбирларида замонавий ахборот коммуникация технологиялари ва маълумотлар базаси воситасида камерал назоратдан кенг фойдаланилди.
Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва ҳудудий бошқармалари томонидан “Давлат молиясини бошқариш ахборот дастури” ва бюджет ташкилотлари бевосита ишлайдиган “УзАСБО дастури” маълумотларидан фойдаланган ҳолда 1691 та муассасаларнинг харажатлар сметаси ва штат жадвалларини тузилиши юзасидан камерал назорати ўтказилди.
Камерал назорат ўтказилган муассасалардан 1409 тасида меъёрий ҳужжатларга амал қилмаган ҳолда 26,8 млрд.сўмлик хато ва камчиликларга йўл қўйилганлиги аниқланиб, ушбу муассасаларга киритилган тақдимнома ва кўрсатмалар натижасида 15,7 млрд.сўм маблағларнинг асоссиз сарфланишини олди олинди.
Бюджет интизомини бузилишига йўл қўйган бюджет ташкилотларининг 201 нафар мансабдор шахслари қонунчиликда ўрнатилган тартибда маъмурий жавобгарликка тортилди.
Бюджет ташкилотларининг 2018 йил учун харажатлар сметаси ва штатлар жадвалларини тузилиши ва уларни меъёрий ҳужжатларга мувофиқлиги юзасидан ўтказилган назорат тадбирлари натижасида 17,6 млрд.сўм бюджет маблағларининг ноқонуний ва асоссиз сарфланишини олди олинди.
Шунингдек, назорат тадбирлари якунлари бўйича назорат объектининг эътирозларини холисона кўриб чиқиш ва баҳо бериш учун Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармаларида Назорат комиссиялари ташкил этилди.
Ушбу Назорат комиссияларининг 149 та мажлисларида 1068 та бюджетмуассасаларда ўтказилган текширишлар бўйича назорат объектнинг эътирозлари кўриб чиқилиб, уларга холисона тушунтиришлар берилди.
ИИ. Давлат молиявий назорати бош бошқармаси томонидан давлат мақсадли жамғармалари ва Молия вазирлиги ҳузуридаги жамғармалари маблағларини мақсадли сарфланиши юзасидан ўтказилган 1472 та назорат тадбирларида 357,8 млрд.сўммиқдорида молиявий қонун бузилиш ҳолатлари ва асоссиз харажатлар аниқланган бўлиб, шундан 236,7 млрд.сўмни тикланиши таъминланди.
Шунингдек, Ҳукумат ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг қарорлари ва топшириқларига асосан 205 та хўжалик юритувчи субъектларда молиявий хўжалик фаолияти юзасидан назорат тадбирлари ўтказилган бўлиб, аниқланган 113,4 млрд.сўммиқдоридаги молиявий қонун бузилиш ҳолатлари бўйича назорат тадбирлари ҳужжатлари қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилди.
Бундан ташқари, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” давлат дастурлари маблағларини мақсадли сарфлан0иши, “Жамоат ишлари” жамғармаси ва “Ёшлар-келажагимиз” жамғармаси маблағларини мақсадли сарфланиши юзасидан назорат тадбирлари ўтказилиб, Вазирлар Маҳкамасига ахборотлар киритилди.

Информация о результатах контрольных мероприятий, проведенных Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в 2018 году
На состоявшемся расширенном заседании Коллегии Министерства финансов Республики Узбекистан, посвященного итогам работы министерства за 2018 год, обсуждены результаты проведённых Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями контрольных мероприятий и определены задачи на 2019 год.
Главным управлением Государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в соответствии с планом работ на 2018 год, а также в рамках поручений Правительства Республики Узбекистан и совместных с правоохранительными органами изучений были проведены 7 047 контрольных мероприятий. Необходимо отметить, что по сравнению с показателем прошлого года количество контрольных мероприятий было сокращено в 2 раза (в 2017 году – 14 296 проверок).
По результатам контрольных мероприятий выявлены факты нарушений бюджетной дисциплины и других необоснованных расходов на общую сумму 539,3 млрд.сум, что практически соответствует сумме, выявленной по результатам контрольных мероприятий, проведенных в 2017 году (534,1 млрд.сум).
I. Основную часть контрольных мероприятий составили 5 575 (79,1 %) контрольных мероприятий по исполнению бюджетной дисциплины и целевому использованию бюджетных средств, по результатам которых выявлено нарушений бюджетной дисциплины, недостач денежных и товарно-материальных ценностей, а также нецелевых и необоснованных расходов на сумму 68,1 млрд.сум, из них возмещено – 51,1 млрд.сум (75%).
Для справки: в проведённых в 2017 году 11 510 контрольных мероприятиях выявлены факты расходования бюджетных средств с нарушением бюджетного законодательства в сумме 91,1 млрд.сум, из них возмещено в бюджет 72,2 млрд.сум (79%).
В 2017 году сумма бюджетных средств, израсходованных с нарушением бюджетного законодательства, к общим расходам Государственного бюджета составила 0,18 %, в 2018 году данный показатель составил 0,09 %, т.е. сократился в 2 раза.
В разрезе министерств и ведомств наибольшая сумма нарушений бюджетного законодательства выявлена по системам:
Министерства здравоохранения – 17,1 млрд.сум, из них возмещено в бюджет 13,1 млрд.сум (77%);
Министерства народного образования – 10,9 млрд.сум, из них возмещено в бюджет 9,0 млрд.сум (83%);
Министерства высшего и среднего специального образования – 6,6 млрд.сум (10 %), из них возмещено в бюджет 4,5 млрд.сум (68%);
Министерства дошкольного образования – 5,4 млрд.сум (8 %), из них возмещено в бюджет 4,4 млрд.сум (81%).
В учреждениях финансируемых из средств местных бюджетов наибольшая сумма нарушений бюджетного законодательства выявлена по:
Ферганской области – 6,2 млрд.сум, из них возмещено в бюджет 3,9 млрд.сум (62%);
Андижанской области – 5,6 млрд.сум, из них возмещено в бюджет 5,0 млрд.сум (89%);
Сурхандарьинской области – 4,3 млрд.сум, из них возмещено в бюджет 3,7 млрд.сум (83%);
Самаркандской области – 3,4 млрд.сум, из них возмещено в бюджет 3,1 млрд.сум (90%);
В 2018 году проведены комплексные контрольные мероприятия по составлению и исполнению местного бюджета Республики Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской и Навоийской областей.
Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями при проведении контрольных мероприятий осуществлялись меры по широкому применению методов дистанционного контроля с использованием современных информационных технологий и баз данных, включая профилактику финансовых правонарушений.
Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями с использованием данных информационной базы по управлению государственными финансами и программы «УзАСБО», непосредственно используемыми бюджетными организациями, проведены камеральные контрольные мероприятия в 1 691 учреждениях по составления смет расходов и штатных расписаний.
По итогам камеральных контрольных мероприятий в 1 409 учреждениях выявления факты с нарушением нормативно-правовых актов на сумму 26,8 млрд.сум, из них в результате внесённых предписаний и указаний предотвращены необоснованные расходы на сумму 15,7 млрд.сум.
Также, 201 руководителей и должностных лиц бюджетных организаций, допустивших нарушения бюджетной дисциплины, были привлечены к административной ответственности.
В результате проведённых контрольных мероприятий по составлению и соответствию нормативно-правовым актам смет расходов и штатных расписаний на 2018 год предотвращено незаконное и необоснованное расходование бюджетных средств на сумму
17,6 млрд.сум
В Главном управлении государственного финансового контроля и его территориальных управлениях созданы Контрольные комиссии для рассмотрения и объективной оценки жалоб и претензий объектов контроля по итогам контрольных мероприятий.
Данными комиссиями в ходе проведенных 149 собраний рассмотрены и даны объективные разъяснения по жалобам и претензиям, предъявленных со стороны объектов контроля по итогам контрольных мероприятий, проведённых в 1 068 бюджетных учреждениях.
II. Главным управлением государственного финансового контроля в проведенных 1 472 контрольных мероприятиях по целевому использованию средств государственных целевых фондов и фондов при Министерстве финансов были выявлены факты финансовых правонарушений и необоснованных расходов на сумму 357,8 млрд.сум, из них обеспечено возмещение 236,7 млрд.сум.
Также, на основании поручений Правительства и распоряжений правоохранительных органов были проведены контрольные мероприятия в 205 хозяйствующих субъектах по вопросам финансово-хозяйственной деятельности, материалы которых по выявленным фактам финансовых правонарушений (на сумму 113,4 млрд.сум) были переданы в правоохранительные органы для принятия мер в соответствии с законодательством.
Кроме того, проведены контрольные мероприятия по целевому использованию средств, выделенных в рамках государственных программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», а также средств фондов «Общественных работ» и «Yoshlar - kelajagimiz», по итогам которых внесена информация в Кабинет Министров Республики Узбекистан.