Ўзбекистоннинг Екатеринбург шаҳридаги Бош Консулхонаси маълумоти
2018 йилнинг 13 ноябрь куни расман ўз фаолиятини бошлаган Ўзбекистон Республикасининг Екатеринбург шаҳридаги (Россия) Бош консулхонаси томонидан сўнгги икки ярим ой давомида 200 дан ортиқ Ўзбекистон фуқароларига ватанга қайтиш учун ҳужжатлар тайёрлашда ёрдам кўрсатилди.
Уч маротаба Челябинск вилоятида бўлиб турган Ўзбекистон фуқароларининг сайёр қабули амалга оширилди ва уларнинг муаммоларини ҳал қилишда кўмак кўрсатилди. Тўғридан-тўғри ва интернетдаги ижтимоий тармоқлар орқали 1000 дан ортиқ фуқароларга консуллик ва ҳуқуқий масалалар бўйича маслаҳат берилди.
Чет эл фуқароларини вақтинчалик сақлаш марказлари раҳбарлари билан яқин алоқалар ўрнатилган бўлиб, ҳамюртларимизга тезда ҳужжатларни тайёрлаш ва уларни Ўзбекистонга қайтишларида ёрдам кўрсатилди.
Ушбу давр мобайнида турли даражалардаги Ўзбекистон делегацияларининг Свердловск ва Челябинск вилоятларига ташрифлари, шунингдек, Урал федерал округидан делегацияларнинг мамлакатимизга ташрифлари ўтказилди.
Уларнинг натижаларига кўра, қуйидаги келишувларга эришилди:
- Наманган вилояти Соғлиқни сақлаш бошқармаси ва Онкологик марказ ўртасида тиббиёт ходимларининг ушбу Марказда амалиёт ўташи, шунингдек, Ўзбекистон ва Россияда икки давлат онкологик докторларининг жарроҳлик операцияларида иштирок этиши тўғрисида келишув;
- Наманган давлат университети ва Урал давлат тиббиёт университети ўртасида НДУ базасида қўшма тиббиёт факультетини очиш тўғрисида келишув. Унга мувофиқ, ўзбекистонлик талабалар дастлабки икки йил давомида Наманганда, қолган 4 йилда эса Екатеринбургда таҳсил оладилар, таълим якунида иккита диплом берилади;
- Наманган вилояти Соғлиқни сақлаш бошқармаси ва Челябинск вилоятининг Юрак-қон томир федерал жарроҳлик маркази ўртасида наманганлик шифокорларининг Челябинскда амалиёт ўташлари тўғрисида келишув.
Ҳозирги вақтда ташкилий давр ниҳоясига етди ва Урал федерал округи (Свердловск, Челябинск, Тюменm, Курган вилоятлари, Ямало-Ненецк​ ва Ханты-Мансийск​ автоном округлари) ҳудудидаги Ўзбекистон фуқаролари консуллик-ҳуқуқий кўмак олишлари учун Бош консулхонага қуйидаги вақтларда мурожаат қилишлари мумкин:

Информация Генерального консульства Узбекистана в г.Екатеринбурге
Официально открывшееся 13 ноября 2018 года Генеральное консульство Республики Узбекистан в г.Екатеринбурге (Россия) за прошедшие два с половиной месяца оказало содействие более 200 гражданам Узбекистана в их документировании для возвращения на родину.
Трижды осуществлены выездные приемы граждан Узбекистана, пребывающих в Челябинской области, и оказано содействие в решении их вопросов. Непосредственно и через социальные сети в интернет более 1000 сограждан проконсультированы по консульско-правовым вопросам.
Установлены тесные рабочие контакты с руководителями центров временного содержания иностранных граждан и оказано содействие в оперативном документировании сограждан и возвращении их в Узбекистан.
За указанный период проведены визиты делегаций Узбекистана различного уровня в Свердловскую и Челябинскую области, а также делегаций из Уральского федерального округа – в нашу страну.
По их итогам достигнуты договорённости:
- между Управлением здравоохранения Наманганской области и Онкологическим центром о стажировке медицинских кадров в указанном Центре, а также участии как узбекских, так и российских врачей-онкологов в хирургических операциях в Узбекистане и России;
- между Наманганским государственным университетом и Уральским государственным медицинским университетом об открытии на базе НГУ совместного медицинского факультета. В соответствии с договоренностью, узбекские студенты первые два года будут обучаться в Намангане, а остальные 4 года в – Екатеринбурге, по результатам будут выданы два диплома;
- между Федеральным Центром сердечно-сосудистой хирургии Челябинской области и Наманганским облздравуправлением о прохождении стажировок наманганских врачей в г.Челябинске.
В настоящее время завершился организационный период и граждане Узбекистана, находящиеся на территории Уральского федерального округа (Свердловская, Челябинская, Тюменская, Курганская области, Ямало-Ненецкий и Ханты-Мансийский автономные округи), для получения консульско-правовой помощи могут обращаться в Генеральное консульство в следующие рабочие дни: