БМТ Бош котибининг Афғонистондаги Махсус вакили билан учрашув
2019 йилнинг 5 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга амалий ташриф билан келган БМТ Бош котибининг Махсус вакили, БМТнинг Афғонистонга ёрдам миссияси (УНАМА) раҳбари Тадамичи Ямамотони қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистон билан УНАМА ўртасидаги ҳамкорликнинг, жумладан Афғонистонда хавфсизлик ва мустаҳкам ривожланишни таъминлаш, тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш соҳаларидаги муносабатларнинг асосий йўналишлари бўйича фикр алмашилди.
Тадамичи Ямамото БМТ ва унинг институтлари, хусусан УНАМА, Афғонистонда тинчлик жараёнини бошлаш ва унинг ижтимоий-иқтисодий тикланиши, инфраструктура лойиҳаларини амалга ошириш ҳамда уни минтақавий ҳамкорликка жалб қилишга оид саъй-ҳаракатлари борасида Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлиги остида Ўзбекистон олиб бораётган изчил сиёсатни маъқуллашини ва қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
ТИВ раҳбари Ўзбекистон томонининг тинчлик жараёнининг ҳар қандай босқичида мамлакат ҳудудида Афғонистон Ҳукумати ва “Толибон” ҳаракати ўртасида тўғридан-тўғри музокараларни ўтказиш учун барча зарур шароитларни яратиб беришга тайёр эканлигини билдирди.
Учрашувда умумий кун тартибининг бошқа масалалари ҳам муҳокама қилинди. Халқаро терроризм, уюшган трансмиллий жиноятчилик ва наркотик моддаларнинг ноқонуний савдосидан келиб чиқаётган жиддий таҳдидлар ва хавф-хатарларга қарши курашиш учун ҳамкорликни мустаҳкамлашдан томонларнинг ўзаро манфаатдорлиги тасдиқланди.
Суҳбатда БМТ Резидент-координатори, Тараққиёт дастурининг Доимий вакили Ҳелена Фрейзер иштирок этди.

Meeting with the UN Secretary-General’s Special Representative for Afghanistan
On February 5, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received UN Secretary-General’s Special Representative for Afghanistan and the Head of the United Nations Assistance Mission in Afghanistan (UNAMA) Tadamichi Yamamoto who arrived in Uzbekistan on a working visit.
At the meeting, views were exchanged on key areas of cooperation between Uzbekistan and UNAMA, including in the sphere of ensuring security and sustainable development, establishment of peace and stability in Afghanistan.
Tadamichi Yamamoto emphasized that the UN and its institutions, in particular UNAMA, welcomes and supports the consistent policy of Uzbekistan led by President Shavkat Mirziyoyev on launching the peace process in Afghanistan and its socio-economic revival, implementation of infrastructure projects, as well as efforts on engaging in regional cooperation.
The Minister of Foreign Affairs noted that the Uzbek side is ready to create all necessary conditions for organizing direct negotiations in the country between the Government of Afghanistan and the Taliban movement at any stage of the peace process.
According to the Ministry of Foreign Affairs, other issues on the common agenda were also discussed at the meeting. The sides confirmed their mutual interest in strengthening cooperation against the backdrop of serious challenges and threats that emanate from international terrorism, transnational organized crime and illicit drug trafficking.
The meeting was attended by the UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative in Uzbekistan Helena Fraser.