Давлат хизматлари марказлари сони яна биттага кўпайди
Жиззах вилояти Мирзачўл туманида янги замонавий Давлат хизматлари маркази ўз эшикларини очди. Мазкур туманнинг 51 мингдан ортиқ аҳолиси энди қулай ва сифатли давлат хизматлари олиш имконига эга. Вилоятга ташриф буюрган юртбошимиз бу ерда яратилган шарт-шароитлар билан танишди.
Юқори хизмат кўрсатиш стандартлари, давлат хизматларини олиш тартибини соддалаштириш ва тезкорлигини, фуқароларни кутиш вақтлари унумли ўтишини таъминлаш —Давлат хизматлари марказлари фаолиятини ташкиллаштиришда буларнинг барчасига алоҳида эътибор қаратилади.
Анъанага кўра, ҳар бир очилаётган Давлат хизматлари маркази аввалгисидан қўшимча яратилган шароитлар ва жорий этиладиган ва синов тариқасида кўрсатиладиган янги хизматлар билан фарқланади. Мирзачўл тумани маркази ушбу анъанани давом эттирди.
Навбатлари келгунча яратилган кутубхонада фуқаролар қизиқарли китоб ўқиши, болалар эса махсус жиҳозланган майдончада вақтларини ўтказиши мумкин. Бундан ташқари, марказнинг ўзида «Бахт уйи», туман адлия бўлими, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхонаси ҳам жойлашган.
Шунингдек, Марказ эски ҳайдовчилик гувоҳномасини янги намунадагисига алмаштириш, фуқаролик паспортини олиш ва алмаштириш учун зарур бўлган техника билан жиҳозланган. Барча хизматлар электрон навбат тартибида кўрсатилади.
2019 йил мамлакатимизда «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили» деб эълон қилинди. Мазкур номланиш барча соҳаларда амалга оширилиши лозим бўлган мезонларни белгилайди. Давлат хизматлари тизими ҳам бу жараёндан четда қолгани йўқ. Илк бор янги Марказда инвесторлар учун ташкил этилган махсус хона — бунинг яққол мисолидир. Бу ерда тадбиркорлар юридик шахсларга кўрсатилаётган хизматлар, имтиёзлар, Ўзбекистонда бизнесни очишнинг ўзига хос жиҳатлари ҳақида батафсил маълумот олишлари мумкин.
Таъкидлаш жоизки, Мирзачўл тумани аҳолисининг турмуш даражасини босқичма-босқич яхшилаш, қишлоқлар қиёфасини тубдан янгилаб, уларнинг яшаш тарзи ва турмуш даражасига ижобий ўзгаришларни амалга ошириш, шунингдек, аҳоли учун янги иш жойларини яратишга қаратилган «Обод қишлоқ» дастурига киритилган илк ҳудудлар сафига киради.
Шубҳасиз, очилган Давлат хизматлари маркази, саҳролар ўртасида барпо этилган замонавий қишлоқ — обод Мирзачўлнинг яна бир ажойиб зийнатига айланади.

Современных центров госуслуг стало на один больше
Свои двери распахнул новый современный Центр государственных услуг Мирзачульского района Джизакской области. Более 51 тысячи жителей данного района теперь смогут получать доступные и качественные государственные услуги. Прибывший в регион с рабочим визитом глава государства ознакомился с созданными здесь условиями.
Повышенные стандарты обслуживания, акцент на оперативность и упрощение процедур при получении госуслуг, создание условий для полезного времяпровождения граждан во время ожидания — вот на чем акцентируется внимание при организации деятельности Центров государственных услуг.
Традиционно, каждый открывающийся Центр отличается от предыдущего, как созданными дополнительными условиями, так и внедряемыми новыми экспериментальными услугами. Мирзачульский ЦГУ продолжил эту традицию.
Пока подходит очередь, граждане могут почитать интересную книгу в созданной библиотеке, а дети поиграть в оборудованной специальной зоне. К тому же прямо в Центре госуслуг организован «Дом бракосочетаний», расположились районное отделение юстиции, Народная приёмная Президента.
Центр также располагает необходимым оборудованием для замены старых водительских удостоверений на документ нового образца, получения и замены паспорта гражданина. Все услуги будут оказываться в порядке электронной очереди.
2019 год в Узбекистане объявлен «Годом активных инвестиций и социального развития». Данное название определяет ориентиры, на которые следует равнять курс во всех сферах деятельности. Не осталась в стороне и система государственных услуг. Примером тому может послужить создание в новом Центре отдельного кабинета для инвесторов, что также является его отличительной от остальных ЦГУ чертой. Здесь предприниматели могут получить необходимую информацию об услугах, предоставляемых юридическим лицам, льготах и преференциях, особенностях открытия бизнеса в Узбекистане.
Необходимо отметить, что Мирзачульский район также одним из первых был включен в программу «Обод кишлок» («Благоустроенное село»), направленную на поэтапное улучшение условий жизни населения, достижение положительных изменений в образе и уровне жизни с целью придать селам современный облик, а также на создание новых рабочих мест для их жителей.
Несомненно, открывшийся Центр госуслуг станет еще одним украшением благоустроенного Мирзачуля — современного поселка, возведенного посреди степей.