Янги муассасалар – халқ хизматида
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Мирзачўл туманидаги «Бинафша» давлат мактабгача таълим муассасасида яратилган шароитлар билан танишди.
“Обод қишлоқ” дастури асосида капитал таъмирланган мазкур боғчада болаларнинг ривожланиши учун барча шароит яратилган. Муассаса 280 ўринга мўлжалланган. Машғулот хоналари болаларни мактабга тайёрлаш бўйича илғор методикалар асосида, замонавий инвентарлар билан жиҳозланган. Спорт ва ўйин майдончалари қурилган. Турли интерфаол ўйинлар, буюмлар ва ўйинчоқлар болаларнинг ақлини чархлашга йўналтирилган.
Мактабгача таълим тизимини ривожлантириш, фарзандларимизга яхши тарбия бериш доимий эътиборимизда бўлади. Боғчага борган боланинг соғлиғи мустаҳкам, дунёқараши кенг, ўзига ишончи юқори бўлади, деди Шавкат Мирзиёев.
Президентимиз бу борадаги ишларни изчил давом эттириш, давлат ва хусусий боғчалар ташкил этиш орқали болалар қамровини кўпайтириш, шу билан бирга таълим-тарбия сифатини ошириш зарурлигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари Мирзачўл тумани кўп тармоқли марказий поликлиникасини ҳам кўздан кечирди.
Поликлиника биноси “Обод қишлоқ” дастури асосида замонавий қилиб қурилган. Терапевт, педиатр, жарроҳ, стоматолог, офтольмолог, травматолог, невропотолог, психиатр каби мутахассислар зарур диагностика аппаратлари ва асбоб-ускуналар билан таъминланган.
250 қатновга мўлжалланган муассасада аҳолига қулайлик яратиш мақсадида электрон рўйхатга олиш тизими жорий қилинган. Аёллар маслаҳатхонаси, кундузги стационар, ижтимоий дорихона ташкил этилган.

Новые учреждения - на службе народа
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными в государственном дошкольном образовательном учреждении «Бинафша» Мирзачульского района.
В детском саду, капитально отремонтированном согласно программе “Обод кишлок”, созданы все условия для детей. Учреждение рассчитано на 280 мест. Комнаты для занятий оснащены современным инвентарем с учетом передовых методик подготовки детей к школе. Построены спортивные и игровые площадки. Различные интерактивные игры, развивающие игрушки нацелены на повышение интеллектуального потенциала воспитанников.
Развитие системы дошкольного образования, вопрос качественного воспитания детей будут находиться под нашим постоянным вниманием. Посещающий детский сад ребенок будет здоровым, уверенным в себе, обладать широким кругозором, сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент отметил необходимость последовательного продолжения работы в этом направлении, расширения охвата детей путем организации государственных и частных детских садов, а также повышения качества учебно-воспитательной работы.
Глава государства посетил также многопрофильную центральную поликлинику Мирзачульского района.
Поликлиника получила современное здание по программе “Обод кишлок”. Работают терапевт, педиатр, хирург, стоматолог, офтальмолог, травматолог, невропатолог, психиатр и другие специалисты, имеется необходимая диагностическая аппаратура.
В поликлинике, рассчитанной на 250 посещений в день, для удобства населения внедрена система электронной регистрации. Действуют женский консультационный кабинет, дневной стационар и социальная аптека.