Қўшма корхона фаолияти кенгаяди
2017 йил декабрда фаолият бошлаган корхонада базальт тоши қайта ишланиб, базальт толаси ва арматураси ишлаб чиқарилади. Айни пайтда лойиҳанинг биринчи ва иккинчи босқичлари ишга туширилган. Бунинг учун Буюк Британиянинг “Leigh Borrier” компаниясининг 11 миллион доллар инвестицияси ҳамда Ўзбекистон миллий банкининг 26 миллион доллар кредит маблағи йўналтирилган. Германия, Франция, Италия, Россия, Туркия каби давлатлардан ноу-хау технологиялар келтириб ўрнатилган. 225 кишининг бандлиги таъминланган.
2018 йилда бу ерда минг тонна базальт арматураси ва сеткалар ишлаб чиқарилди. Яқин вақтларда учинчи босқични ҳам ишга тушириш мўлжалланган. Корхона тўлиқ қувват билан ишлагач бир йилда 4 минг тонна базальт толаси ва 4 минг 800 тонна арматура тайёрланади.
Базальт арматурасининг афзаллиги шундаки, у металл арматурасидан 8 баробар енгил, 3 баробар мустаҳкам, 30 фоиз арзон. Қолаверса, зангламайди, электр токини ўтказмайди, 100 йилгача ўз хусусиятини йўқотмайди. Мазкур корхона Ўрта Осиёда ягоналиги, МДҲ давлатларида иккинчи эканлиги билан аҳамиятлидир.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечирди. Фаолиятни янада кенгайтириб, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, маҳсулотлар таннархини камайтириш бўйича топшириқлар берди.

Деятельность совместного предприятия расширится
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью совместного предприятия “Mega Invest Industrial”, действующего в Фаришском районе.
На предприятии, начавшем свою деятельность в декабре 2017 года, перерабатывается базальтовый камень и производятся базальтовые волокно и арматура. В настоящее время введены в строй первая и вторая очереди проекта, на что направлены инвестиции британской компании “Leigh Borrier” в размере 11 миллионов долларов и кредит Национального банка внешнеэкономической деятельности Узбекистана на 26 миллионов долларов. Внедрены технологии Германии, Франции, Италии, России, Турции и других стран.
В 2018 году предприятие произвело тысячу тонн базальтовой арматуры и сетки. В ближайшее время намечено запустить третью очередь. Предприятие с полной загрузкой мощностей сможет производить в год 4 тысячи тонн базальтового волокна и 4,8 тысячи тонн арматуры.
Преимущество базальтовой арматуры в том, что она в 8 раз легче, в 3 раза прочнее и на 30 процентов дешевле металлической арматуры. Более того, она не ржавеет, не проводит электрический ток, не теряет своих свойств до 100 лет. Данное предприятие является единственным в своем роде в Центральной Азии и вторым в странах СНГ.
Глава государства ознакомился с технологическим процессом на предприятии. Дал указания по увеличению объема производства, снижению себестоимости продукции.