Қўшма корхона фаолияти кенгаяди
2017 йил декабрда фаолият бошлаган корхонада базальт тоши қайта ишланиб, базальт толаси ва арматураси ишлаб чиқарилади. Айни пайтда лойиҳанинг биринчи ва иккинчи босқичлари ишга туширилган. Бунинг учун Буюк Британиянинг “Leigh Borrier” компаниясининг 11 миллион доллар инвестицияси ҳамда Ўзбекистон миллий банкининг 26 миллион доллар кредит маблағи йўналтирилган. Германия, Франция, Италия, Россия, Туркия каби давлатлардан ноу-хау технологиялар келтириб ўрнатилган. 225 кишининг бандлиги таъминланган.
2018 йилда бу ерда минг тонна базальт арматураси ва сеткалар ишлаб чиқарилди. Яқин вақтларда учинчи босқични ҳам ишга тушириш мўлжалланган. Корхона тўлиқ қувват билан ишлагач бир йилда 4 минг тонна базальт толаси ва 4 минг 800 тонна арматура тайёрланади.
Базальт арматурасининг афзаллиги шундаки, у металл арматурасидан 8 баробар енгил, 3 баробар мустаҳкам, 30 фоиз арзон. Қолаверса, зангламайди, электр токини ўтказмайди, 100 йилгача ўз хусусиятини йўқотмайди. Мазкур корхона Ўрта Осиёда ягоналиги, МДҲ давлатларида иккинчи эканлиги билан аҳамиятлидир.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги иш жараёнини кўздан кечирди. Фаолиятни янада кенгайтириб, ишлаб чиқариш ҳажмини ошириш, маҳсулотлар таннархини камайтириш бўйича топшириқлар берди.

Activity of the joint venture will expand
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with activities of Mega Invest Industrial joint venture, operating in Farish district.
The company, operating since December 2017, processes basalt stone and produces basalt fiber and rebar. Currently, the first and second phases of the project have been put into operation, for which the British company Leigh Borrier has invested 11 million USD and a loan from the National Bank for Foreign Economic Activity of Uzbekistan for 26 million USD. Technologies of Germany, France, Italy, Russia, Turkey and other countries are introduced.
In 2018, the enterprise produced a thousand tons of basalt rebar and mesh. In the near future, it is planned to launch the third stage. An enterprise with full capacity utilization will be able to produce 4 thousand tons of basalt fiber and 4.8 thousand tons of rebar per year.
The advantage of basalt rebar is that it is 8 times lighter, 3 times stronger and 30 percent cheaper than metal rebar. Moreover, it does not rust, does not conduct electric current, does not lose its properties for up to 100 years. This enterprise is the only one of its kind in Central Asia and the second in the CIS countries.
The Head of the state got acquainted with the technological process at the enterprise, gave instructions on increasing production, reducing production costs.