2019 йилнинг 30 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Туркия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган Меҳмет Сурейиа Эрни қабул қилди.
Ишонч ёрлиқлари нусхасини қабул қилар экан, Вазир Элчини тайинлов билан самимий қутлади ва унга муваффақиятлар тилади.
Меҳмет Сурейиа Эр қутлов учун миннатдорчилик билдирди ва мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшиш учун бундан аввалги фаолияти, жумладан Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги (TIKA) президенти ўринбосари лавозимидаги барча тажрибасидан фойдаланганлигига ишонтирди.
Суҳбат чоғида кўп қиррали икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўтган йил баҳорида бўлиб ўйган Президент Режеп Таййип Эрдоғаннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи ва Президент Шавкат Мирзиёев билан самарали музокаралари давлатлараро муносабатларда янги саҳифа очгани таъкидланди.
Ўзбекистон томонининг маълумотларига кўра, 2018 йили ўзаро савдо айланмаси ҳажми 40 фоизга ўсиб, 2 миллиард 172 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Мамлакатимизга 75 мингга яқин Туркия фуқаролари ташриф буюрди, бу эса ўтган йилга қараганда деярли икки баравар кўпдир. Бу каби ижобий ўзгариш ўзаро муносабатларнинг бошқа соҳаларида ҳам кузатилмоқда.
Учрашувда бошланган йилдаги қўшма тадбирлар режаси ва кун тартиби юзасидан фикр алмашилди, ушбу тадбирлар орасида икки давлат раҳбарларининг раислигида Стратегик ҳамкорлик бўйича Олий кенгашнинг биринчи мажлиси марказий ҳисобланади. Шу нуқтайи назардан, 2019 йилда Ўзбекистон-Туркия сиёсий мулоқотининг асосий воқеасига тайёргарлик кўриш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.

On January 30, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey Mehmet Süreyya Er.
Accepting a copy of his credentials, the Minister warmly congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success.
Mehmet Süreyya Er thanked for congratulations and assured that he uses all the experience of his previous activities, including as Vice President of the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), to make a worthy contribution to strengthening and developing relations between the two countries and people.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, at the meeting, the parties discussed current issues of multifaceted bilateral cooperation.
It was emphasized that the state visit of President Recep Tayyip Erdogan to Uzbekistan last spring and his fruitful negotiations with President Shavkat Mirziyoyev opened a new page in interstate relations.
The trade turnover in 2018 increased by 40% and reached 2 billion 172 million USD in 2018. About 75 thousand Turkish citizens visited Uzbekistan, which is almost two times more than the previous year. The same dynamics is observed in other areas of interaction.
At the meeting, the parties exchanged views on the schedule and agenda of joint activities in 2019, conducting the first meeting of the High Council for Strategic Cooperation chaired by the heads of the two states. In this context, proposals for preparing the parties for the main event of Uzbekistan – Turkey political dialogue in 2019 were considered.