2019 йилнинг 30 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Туркия Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси этиб тайинланган Меҳмет Сурейиа Эрни қабул қилди.
Ишонч ёрлиқлари нусхасини қабул қилар экан, Вазир Элчини тайинлов билан самимий қутлади ва унга муваффақиятлар тилади.
Меҳмет Сурейиа Эр қутлов учун миннатдорчилик билдирди ва мамлакатларимиз ва халқларимиз ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш ва ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшиш учун бундан аввалги фаолияти, жумладан Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги (TIKA) президенти ўринбосари лавозимидаги барча тажрибасидан фойдаланганлигига ишонтирди.
Суҳбат чоғида кўп қиррали икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўтган йил баҳорида бўлиб ўйган Президент Режеп Таййип Эрдоғаннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи ва Президент Шавкат Мирзиёев билан самарали музокаралари давлатлараро муносабатларда янги саҳифа очгани таъкидланди.
Ўзбекистон томонининг маълумотларига кўра, 2018 йили ўзаро савдо айланмаси ҳажми 40 фоизга ўсиб, 2 миллиард 172 миллион АҚШ долларини ташкил этди. Мамлакатимизга 75 мингга яқин Туркия фуқаролари ташриф буюрди, бу эса ўтган йилга қараганда деярли икки баравар кўпдир. Бу каби ижобий ўзгариш ўзаро муносабатларнинг бошқа соҳаларида ҳам кузатилмоқда.
Учрашувда бошланган йилдаги қўшма тадбирлар режаси ва кун тартиби юзасидан фикр алмашилди, ушбу тадбирлар орасида икки давлат раҳбарларининг раислигида Стратегик ҳамкорлик бўйича Олий кенгашнинг биринчи мажлиси марказий ҳисобланади. Шу нуқтайи назардан, 2019 йилда Ўзбекистон-Туркия сиёсий мулоқотининг асосий воқеасига тайёргарлик кўриш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.

30 января 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Турецкой Республики Мехмета Сурейиа Эра.
Принимая копию верительных грамот, Министр тепло поздравил Посла с назначением и пожелал ему успехов.
Мехмет Сурейиа Эр поблагодарил за поздравление и заверил, что использует весь опыт своей предыдущей деятельности, в том числе на посту заместителя президента Турецкого агентства по сотрудничеству и развитию (TIKA), чтобы внести достойный вклад в укрепление и развитие отношений между нашими странами и народами.
Во время состоявшейся беседы стороны обсудили актуальные вопросы многопланового двустороннего сотрудничества.
Подчеркивалось, что состоявшийся весной прошлого года государственный визит Президента Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан и его плодотворные переговоры с Президентом Шавкатом Мирзиёевым открыли новую страницу в межгосударственных отношениях.
По данным узбекской стороны, в 2018 году объем взаимной торговли увеличился на 40% и достиг 2 млрд.172 млн.долл.США, нашу страну посетило около 75 тыс. граждан Турции, что почти в два раза больше предыдущего года. Такая же динамика наблюдается и в других сферах взаимодействия.
На встрече собеседники обменялись мнениями относительно графика и повестки дня совместных мероприятий в начавшемся году, центральным среди которых должно стать первое заседание Высшего совета стратегического сотрудничества под председательством глав двух государств. В этом контексте рассмотрены предложения о подготовке сторон к главному событию узбекско-турецкого политического диалога в 2019 году.