Халқимиз ҳамжиҳатлигини намоён этувчи қадрият
Мамлакатимизда ўтказилаётган умумхалқ экологик ҳашари Фарғона вилоятида ҳам кўтаринки руҳда давом этмоқда.
Эрта тонгдан ҳашарчилар ҳудудларни ободонлаштириш, ўз қишлоғи, маҳалласи, кўчаси ва зиёратгоҳларни тартибга келтиришни бошлади. Ушбу тадбирни миллий қадриятларимизга хос ташкил этиш ва юқори савияда ўтказишга давлат ва жамоат ташкилотлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари бош-қош бўлмоқда.
– Оролбўйи минтақасида экологик ҳолатни ва аҳолининг яшаш шароитларини яхшилаш мақсадида ўтказилаётган мазкур ҳашарда халқимизнинг ҳамжиҳатлиги яна бир бор намоён бўлди, – дейди Ўзбекистон экологик ҳаракати Фарғона вилоят ҳудудий бўлинмаси бошлиғи М. Маҳмудов. – Ҳашарда шаҳар ва туманларимизда 1 миллион 400 мингдан зиёд кишининг иштирок этаётгани ҳам буни яққол кўрсатиб турибди.
Фарғоналик ёшлар ҳам умумхалқ хайрия ҳашарида фаол иштирок этмоқда. Фарғона давлат университети, Фарғона политехника институти талаба-ёшлари ўзлари таҳсил олаётган масканни ободонлаштиришга муносиб ҳисса қўшмоқда. Қўқонлик ёшлар эса халқаро ҳунармандчилик фестивалига тайёргарлик ишлари доирасида кўчалар, хиёбонлар ва қадамжоларни яна обод қилишга астойдил бел боғлаган.
Ҳашар вилоятдаги 1 минг 36 маҳалла фуқаролар йиғинида ҳам қизғин давом этмоқда. Бундай савобли тадбирга уюшмаган ёшлар ҳам кенг жалб этилгани уларни юрт тақдири учун дахлдорлик, эртанги кун учун масъулиятни ҳис этиш, истиқлол неъматларини кўз қорачиғидек асраб-авайлаш руҳида тарбиялашда муҳим аҳамият касб этади.

Ценность, воплощающая сплоченность нашего народа
С раннего утра участники хашара начали благоустройство территорий, приводить в порядок свои села, махалли, улицы и места паломничества. Государственные и общественные организации, органы самоуправления граждан принимают меры по организации и проведению этого мероприятия на высоком уровне.
– В хашаре, проводимом в целях улучшения экологической ситуации и условий жизни населения региона Приаралья, в очередной раз проявляется сплоченность нашего народа, - говорит начальник Ферганского областного отделения Экологического движения Узбекистана М.Махмудов. – Об этом свидетельствует тот факт, что в хашаре принимают участие более 1,4 миллиона жителей городов и районов.
Ферганская молодежь также принимает активное участие во всенародном благотворительном хашаре. Студенты Ферганского государственного университета, Ферганского политехнического института вносят достойный вклад в благоустройство своих вузов. А кокандские юноши и девушки проводят уборку улиц, аллей и мест паломничества в рамках подготовки к международному фестивалю ремесленничества.
Хашар организованно продолжается в 1 036 сходах граждан махалли области. Широкое привлечение к этому благородному делу неорганизованной молодежи способствует воспитанию ее в духе сопричастности к судьбе страны, ответственности за ее будущее, оберегания предоставленных независимостью широких возможностей.