“Jones Lang LaSalle Incorporated” (JLL) ва “Uzbekistan Ajlan&Bros Holding” компаниялари делегацияси Ўзбекистонда
Жорий йилнинг 21 январь куни Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасида “JLL” ва “Uzbekistan Ajlan&Bros Holding” (Саудия Арабистони) компаниялари вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари в.б. У.Қосимхўжаев ва Россия ва МДҲ давлатларидаги “JLL” меҳмонхоналар бўйича департамент бошлиғи Т. Веллер ҳамда Ajlan & Brothers холдинг корпоратив алоқалар бўйича директори А. Алҳафафлар иштирок этишди.
Учрашувда “JLL” ва “Uzbekistan Ajlan&Bros Holding” компаниялари вакиллари туризм соҳасида туристик инфратузилмани ривожлантириш, шунингдек, меҳмонхона қурилиши бўйича ўзларининг компаниялари фаолияти ва энг яхши амалий ишлари ҳақида сўзлаб беришди. Шу билан бирга, делегация аъзолари шу куннинг ўзида мамлакатимиз сайёҳлик шаҳарлари бўлмиш: Бухоро, Самарқанд ва Хива шаҳарларида 3, 4 ва 5 юлдузли меҳмонхона қуриш юзасидан лойиҳаларининг бизнес-режаларини тайёрлашга киришдилар.
Маълумот учун. “Ajlan & Brothers” гуруҳи эркаклар бош кийимлари ва тайёр матоларни ишлаб чиқариш билан машҳур ташкилот ҳисобланди. Гуруҳ маҳсулотларини ўзларининг заводларида ишлаб чиқаради, яъни ўзлари ишлаб чиқарувчи ҳисобланади. Кейинчалик Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари, Баҳрайн, Қатар ва Қувайтда каби дунёнинг бой шаҳарларида маҳсулотларини чакана нархларда сота бошлайди. 1979 йилдан бери “Ajlan & Brothers” гуруҳи Саудия Арабистонида ва Форс кўрфазидаги араб давлатларида 45 та филиал ва 200 савдо дўконини очишга улгурган.
“JLL” эса молиявий ва интеграция профессионал кўчмас мулк хизматлари компанияси ҳисобланиб, ҳозирги кунда дунёнинг энг йирик компаниялари Фортуне 500 рўйхатига киритилган. Компаниянинг йиллик айланмаси 6,0 миллиард долларни ташкил этади. “JLL” компанияси ҳозирги кунда дунёнинг 80 та мамлакатида 280 дан ортиқ ўзининг корпоратив офисларига эга. Бугунги кунга келиб Компанияда 60 мингдан ортиқ ишчи ишлайди. Россияда ва МДҲ давлатларининг катта шаҳарлари: Москва, Санкт-Петербург ва Киевда ваколатхоналар очган.
Ўз навбатида, Ўзбекистон Республикасида тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, қулай инвестицион муҳитни яратиш, туризмни ривожлантириш юзасидан амалга оширилаётган ишлар ҳақидаги маълумотларнинг Саудия Арабистонигача етиб боргани, Ҳукуматимиз томонидан бой, табиий ва маданий-тарихий меросини тарғиб қилишга қаратилган ишларнинг самарали ташкил этилганидан дарак беради.

Делегация Jones Lang LaSalle Incorporated (JLL) и узбекского Ajlan & Bros Холдинг в Узбекистане
В Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма 21 января т.г. состоялась встреча И.о. первого заместителя председателя Госкомтуризма У.Касимходжаева с делегацией компаний JLL и Uzbekistan Ajlan&Bros Holding (Саудовская Аравия) во главе с руководителем гостиничного департамента по России и СНГ JLL Т.Веллер и директором по корпоративным коммуникациям Ajlan&Bros Holding А.Алхафафом.
Целью встречи было ознакомление с мерами, предпринимаемыми для развития туризма в Республике Узбекистан, в том числе:
–налоги и льготы для инвесторов в сфере туризма;
– развитие свободных туристских зон;
– проекты туристской инфраструктуры, поддерживаемые правительством;
– статистика по туризму;
– кадровые вопросы в сфере туризма.
В ходе встречи, представители JLL и Uzbekistan Ajlan&Bros Holding проинформировали о деятельности и передовом опыте компаний в развитии туризма и туристской инфраструктуры, а также строительства гостиниц. В частности, в настоящее время компании начали подготовку бизнес плана по реализации проекта по строительству 3, 4 и 5-х звездочных гостиниц в городах Бухара, Самарканд и Хива.
Справочно. Ajlan & Brothers Group известна производством мужских головных уборов и готовых тканей. Она изготавливает большую часть продукции на собственных заводах, которая затем продается оптовикам и розничным торговцам в Саудовской Аравии, ОАЭ, Бахрейне, Катаре и Кувейте. С 1979 года Ajlan & Brothers Group открыла 45 филиалов и 200 торговых точек в Саудовской Аравии и арабских государствах Персидского залива.
JLL – компания, предоставляющая финансовые и комплексные профессиональные услуги в области недвижимости. Входит в список крупнейших компаний мира Fortune 500. Годовой оборот компании составляет 6,0 млрд. долл. США. JLL имеет более 280 корпоративных офисов в 80 странах по всему миру, штат компании составляет более 60 тысяч сотрудников. В России и странах СНГ JLL представлена офисами в Москве, Санкт-Петербурге и Киеве.
В свою очередь, до саудовской стороны доведена информация об осуществляемых в Республике Узбекистан реформах в сфере поддержки предпринимательства, создания благоприятной инвестиционной среды, развития туризма, а также о мерах по пропаганде богатого природного и культурно-исторического наследия республики.
Госкомтуризма проинформировал гостей о предпринятых конкретных мерах и документах, направленных на увеличение потока туристов в страну, как из соседних стран, так и дальнего зарубежья.
В конце встречи Саудовская Аравия подчеркнула важность туризма в Узбекистане для развития экономики и инфраструктуры в этой области, а также выразила готовность реализовать ряд совместных проектов.