“Ўзстандарт” агентлиги томонидан ОАВ ходимлари учун матбуот анжумани ташкил этилди
Унда Президентимизнинг 2018 йил 12 декабрдаги “Техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология тизимларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида белгиланган вазифалар ҳақида маълумотлар берилди
Қарорнинг 1-бандига асосан Халқаро лабораторияларини аккредитация қилиш (ILAC) ва халқаро аккредитация қилиш форуми (IAF) тўлақонли аъзолари ҳисобланган давлатларнинг сертификатлаштириш идоралари томонидан берилган мувофиқлик сертификатлари ёки синов баённомалари тақдим этилганда, тадбиркорлик субъектлари ўз ишлаб чиқариш эҳтиёжлари учун олиб кирадиган ихтисослашган ва қишлоқ хўжалиги техникаси, технологик ускуналар ва уларнинг бутловчи ва эҳтиёт қисмлари, ноозиқ-овқат хом ашё, материал ва буюмлар мажбурий сертификатлаштиришдан озод қилиниши белгиланган.
Шунга кўра, бугунги кунга қадар 27 тадбиркорлик субъектлари томонидан олиб келинган, 96 турдаги маҳсулотлар (қишлоқ хўжалик техникаси, метал маҳсулотлари ва бошқалар) мажбурий мувофиқлик сертификатларидан озод этилди.
Айрим турдаги маҳсулотларга сертификатлаштириш жараёнида номувофиқ 6 (олти) турдаги озиқ-овқат маҳсулотлари яъни (кўк чой, макарон маҳсулотлари, музлатилган товуқ гўшти) қарииб 700,0 миллион сўмлик маҳсулотлар ёрлиқланиш ва сақланиш бўйича номувофиқ деб топилди.

Офицальное заявление Агентства “Узстандарт” представителям СМИ касательно целей и задач Постановления Президента Республики Узбекистан от 12 декабря 2018 года №ПП-4059 «О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сер
2019-01-23 | Общество
В соответствии с пунктом 1, при представлении сертификатов соответствия или протоколов испытаний, выданных органами по сертификации стран, являющихся полноправными членами Международной организации по аккредитации лабораторий (ILAC) и Международного форума по аккредитации (IAF), субъекты предпринимательства, освобождаются от обязательной сертификации ввозимых для собственных производственных нужд специализированной и сельскохозяйственной техники, технологического оборудования, комплектующих изделий и запасных частей к ним.
С момента вступления в силу данного постановления до сегодняшнего дня в 27 случаях, субъекты предпринимательства были освобождены от процедуры сертификации, также 96 наименований продукции, в том числе сельскохозяйственная техника, изделия из металла, и другие запасные части были освобождены от процедуры сертификации.
Также на сегодняшний день, выданно около 390 сертификатов соответсвия на ввозимую продукцию, при этом в соответствии с вышеуказанным Постановлением сертификация импортных потребительских товаров по перечню осуществлялась исключительно органами по сертификации, подведомственными Агентству «Узстандарт».
За текущий период в 6 (шесть) видах пищевой продукции (зелёный чай, макаронные изделия, замороженное куринное мясо) были установлены не соответствия требованиям по маркировке и условиям хранения, на общую сумму около 700,0 млн. сум.