Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти Япониядаги ватандошларимиз томонидан тарғиб этилди
Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини Японияда кенг тарғиб қилиш, япон ёшларини мамлакатимиз ва унинг туризм имкониятлари билан яқиндан таништириш мақсадида “Fukuoka international centre”​ Халқаро ўқитувчилар жамоасининг Ўзбекистон бўйича вакили, ватандошимиз Маҳбуба Камолова Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан ҳамкорликда 200 га яқин талабалар ва уларнинг ота-оналари учун тарғибот тадбирини ташкил этди.
Тадбир иштирокчиларига мамлакатимиз, халқимизнинг бой урф-одат ва анъаналари, миллий либослари, тарихий шаҳарлари, миллий таомлари ва бетакрор табиати ҳақида маълумотлар берилиб, Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини ўзида акс эттирган видеороликлар ҳамда фотосуратлар намойиш этилди.
“2014 йилдан буён Япония мактаблари, коллежлари, университетлари ва маданият уйларида Ўзбекистон ҳақида турли мавзуларда тақдимот ва тадбирлар ўтказиб келаман. Бунда, видеороликлар, расмлар, миллий рақсларимиз, миллий ўйинларимиз ва миллий либосларимиздан кўргазма сифатида фойдаланаман. Хар бир тадбирдан сўнг Японларнинг юртимиз маданияти, тарихи, турмуш тарзига бўлган қизиқишларининг ортганлигини ҳис қилардим.
Бу сафардаги тадбирни Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан ҳамкорликда ташкил этдик ҳамда Қўмита томонидан тақдим этилган Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятини акс эттирувчи тарғибот материаллари, жумладан видеороликлар, расмлар ва бошқа воситалардан фойдаланилди. Тақдимотим жонли ва қизиқарли ўтди, шу билан бирга, шунинг гувоҳи бўлдимки, Ўзбекистон тингловчиларда туризм маскан сифатида қизиқиш уйғотди” – дейди Маҳбуба Камолова.
Шу билан бир қаторда, ҳамюртимиз М.Камолова билан биргаликда 2019 йил давомида шу каби бир қатор тадбирларни ташкиллаштириш режалаштирилган.
Қайд этиш жоизки, ушбу тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори билан тасдиқланган «Хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар билан ҳамкорлик соҳасида Ўзбекистон Республикаси давлат сиёсати консепцияси» ижроси доирасида ташкил этилиб, мамлакатнинг туристик салоҳиятини Японияда янада кенг тарғиб қилиш ҳамда ушбу йўналишда хориждаги ватандошлар билан ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилади.

Продвижению туристического потенциала Узбекистана способствуют наши соотечественники в Японии
В целях популяризации туристического потенциала Узбекистана в Японии, ознакомления японской молодежи со страной и возможностями туризма, представитель Международного центра Фукуока по Узбекистану, наша соотечественница Махбуба Камолова совместно с Государственным комитетом по развитию туризма организовала рекламное мероприятие, которое посетили около 200 студентов и их родителей.
Участникам была представлена информация об обычаях и традициях, национальной одежде, исторических городах, национальной кухне и уникальной природе нашей страны и гостеприимных людях, а также видеоматериалы и фотографии о туристическом потенциале Узбекистана.
«С 2014 года я провожу различные презентации и мероприятии об Узбекистане в японских школах, колледжах, университетах и домах культуры. В то же время я использую видео, картинки, национальные танцы, национальные игры и национальные костюмы в качестве наглядных материалов. После каждого мероприятия я чувствую, что японцы проявляют интерес к культуре, истории и образу жизни нашей страны.
Мероприятие было организовано совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма, Комитет предоставил рекламные материалы, отражающие туристический потенциал Узбекистана, включая видео, фотографии и др. Моя презентация была яркой и интересной, и я увидела, что Узбекистан вызвал интерес у зрителей в качестве туристического направления», - говорит Махбуба Камолова.
В 2019 году совместно с нашей соотечественницей М. Камоловой планируется проведение подобных мероприятий.
Следует отметить, что мероприятие организовано в рамках утвержденной Президентом Республики Узбекистан «Концепции государственной политики Республики Узбекистан в области сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом», направленной на содействие развитию туристического потенциала страны в Японии и дальнейшее развитие сотрудничества с соотечественниками за рубежом.