Вазирлик делегациясининг Ҳиндистонга ташрифи юзасидан
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Тошкент шаҳрида Амити университетини очиш тўғрисидаги қарори ижросини таъминлаш доирасида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг биринчи ўринбосари О. Умаров бошчилигида Вазирлик делегациясининг Ҳиндистонга ташрифи амалга оширилди.
Ташрифнинг асосий мақсади Амити университетининг Ноида (Ҳиндистон) шаҳрида жойлашган амалдаги кампуси билан яқиндан танишиш ва ҳамкорликдаги "Йўл харитаси"ни тасдиқлашдан иборат. Ушбу "Йўл харитаси"да Тошкент шаҳрида Амити университетини очиш бўйича ҳаракатлар қадамма-қадам акс эттирилган. Университет ахборот-коммуникация технологиялари, сунъий интеллект (идрок) ва менежмент соҳасида мутахассислар тайёрлайди.
Ҳиндистон томони Ўзбекистон Республикаси билан келгусида ҳам самарали ҳамкорлик қилиш бўйича қатъий нуқтаи назарини билдирди.

О визите делегации Министерства в Индию
В рамках реализации постановления Президента Республики Узбекистан по созданию Университета Амити в городе Ташкенте организован визит делегации Мининфоком во главе с первым заместителем министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан О. Умаровым в Индию.
Основная цель визита заключалась в посещении действующего кампуса Университета Амити в городе Ноида (Индия) и утверждение совместной «Дорожной карты», в которой отражены пошаговые действия по открытию Университета Амити в городе Ташкенте. Университет будет готовить специалистов в сфере информационно-коммуникационных технологий, искусственного интеллекта и менеджмента.
Индийская сторона вырезала своё уверенное намерение по дальнейшему плодотворному сотрудничеству с Республикой Узбекистан.