Буюк Британия компаниялари Ўзбекистонда хусусий мактаблар очишни режалаштирмоқда
Британиянинг Acumen Education компанияси MBU Capital инвестиция компанияси билан ҳамкорликда Ўзбекистонда ҳамёнбоп хусусий мактаблар тармоғини яратишни режалаштирмоқда.
Жорий йилнинг 21 январида Acumen Education ҳамда MBU Capital компанияларининг делегация аъзолари мамлакатимизга таълим тизими ва маҳаллий шароитларни ўрганиш учун ташриф буюрди. Делегацияга MBU Capital компанияси муассиси, ижрочи директори ва инвестиция бўйича бош мутахассиси Иқбол Муҳаммад ҳамда Acumen Education ижрочи директори Марк Лабович раҳбарлик қилмоқда.
Халқ таълими вазири ўринбосари Атабек Назиров Британия компаниялари делегациясини қабул қилди. Мазкур учрашувда томонлар Ўзбекистонда таълим муассасаларини очиш бўйича масалалар муҳокама қилинди.
Учрашувда Британия компаниялари вакиллари томонидан айни пайтда Ўзбекистонда ҳамёнбоп хусусий хусусий мактаблар тармоғини ва премиум мактабини ҳамда хорижий университет очиш учун сармоя киритиш масалаларини кўриб чиқилаётгани ҳақида таъкидладилар.
Тадбир иштирокчилари юртимиздаги таълим тизими, шунингдек, мактаб таълимини ривожлантиришнинг устувор йўналишлари ҳамда хусусий мактабларни ишга туширишда Британия компаниялари билан ҳамкорлик йўналишлари билан танишдилар.
Атабек Назиров Халқ таълими вазирлиги мазкур лойиҳа бўйича Acumen Education ва MBU Capital компанияларини қўллаб-қувватлаши ҳамда таълимга оид маълумотларни тақдим этишга тайёр эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтди.
Acumen Education и MBU Capital компаниялари делегацияси ташрифи жорий йилнинг 26 январигача давом этади. Делегация аъзолари иштирокида мамлакатимизнинг давлат ташкилотлари, шунингдек, молия институтларида учрашув ва музокаралар ўтказади ҳамда улар Тошкент ва Самарқанд шаҳридаги мактабларга ташриф буюрадилар.

Компании из Великобритании планируют открыть сеть доступных частных школ в Узбекистане
Британская компания Acumen Education намерена открыть сеть доступных частных школ, а также школу премиум-класса в Узбекистане при участии инвестиционной компании MBU Capital.
21 января 2019 года делегация компаний Acumen Education и MBU Capital прибыла в Узбекистан для изучения сферы образования и местных условий. В состав делегации вошли учредитель, исполнительный директор и главный специалист по инвестициям MBU Capital Мохаммед Икбал и исполнительный директор Acumen Education Марк Лабович.
21 января заместитель министра народного образования Узбекистана Атабек Назиров принял делегацию британских компаний для обсуждения планов Acumen Education и MBU Capital по открытию учебных заведений в Узбекистане.
Представители британских компаний подчеркнули, что сейчас они рассматривают вопрос инвестирования в создание сети доступных частных школ, школы премиум-класса и открытия иностранного университета в Узбекистане.
В ходе встречи гости были ознакомлены с системой народного образования, приоритетными направлениями развития школьного образования, возможными моделями сотрудничества с британскими компаниями по запуску доступных частных школ в Узбекистане.
Атабек Назиров подчеркнул, что Министерство народного образования Узбекистана готово оказать поддержку компаниям Acumen Education и MBU Capital в реализации данного проекта и получении необходимых данных по сфере образования Узбекистана.
Отметим, что визит делегации компаний Acumen Education и MBU Capital продлится до 26 января 2019 года. Делегация проведет встречи и переговоры в государственных органах Узбекистана и финансовых институтах, а также посетят ряд школ в Ташкенте и в Самарканде.