Халқ таълими вазирлиги ахбороти
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги томонидан “Халқ таълими тизимидаги оммавий ахборот воситалари ролини янада ошириш тўғрисида” Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳаси тайёрланди ва муҳокама учун омма эътиборига ҳавола этилди.
Ҳужжат чоп этилганидан сўнг бир неча нашрларда, хусусан, ижтимоий тармоқларда ушбу қарор лойиҳасига қарши танқидий мақолалар чоп этилди.
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ушбу ҳужжат бўйича ўз изоҳини тақдим этади.
1. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги босма нашрларга қарши эмас, аммо халқ таълими тизимида мажбурий обунага йўл қўйилмаслигини таъкидлайди. Барча босма нашрлар халқ таълими тизими ходимлари орасида тарғибот ишларини олиб борган ҳолда ихтиёрий обунани ташкил этишлари мумкин. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги педагоглар нашрларни мутолаа қилган ҳолда ўз малакалари ва билимларини ошириб боришлари тарафдори.2. Ҳозирги кунда Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги тизимида “Бошланғич таълим” журнали таҳририяти”, “Тил ва адабиёт таълими”, “Преподавание языка и литературы”, “Lаnguage and literature teaching” журналлари таҳририяти”, “Халқ таълими” журнали таҳририяти, “Маърифат” ва “Учитель Узбекистана” газеталари таҳририяти Давлат корхонаси, “Тонг юлдузи” газетаси таҳририяти Давлат корхонаси, “Класс” газетаси таҳририяти Давлат корхонаси, “Ғунча” журнали таҳририяти Давлат корхонаси ва “Гулхан” журнали таҳририяти Давлат корхонаси фаолият юритмоқда. Уларнинг барчаси давлат корхонаси бўлиб, ягона давлат унитар корхонасига бирлаштирилиши юридик жиҳатдан ҳеч қандай ўзгаришга олиб келмайди.
3. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги юқорида номи келтирилган барча нашрларда асосий таъсисчидир. Шу пайтгача, вазирлик мамлакатимиз қонунлари доирасида фаолият юритиб, таҳририят сиёсатига аралашмаган ва цензурага йўл қўймаган. Бундан кейин ҳам Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги мазкур нашрлар билан мамлакатимиз қонунлари доирасида иш олиб боради ва цензурага йўл қўймайди.
4. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги юқорида келтирилган ташкилотларнинг асосий таъсисчиси эканлигини ҳисобга олсак, Ўзбекистон Республикаси қонунлари доирасида уларнинг молиявий-иқтисодий фаолиятларини текшириб туришга ҳақлидир.
5. Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлигининг янги жамоаси тайинланганидан бери, вазирлик ўз муассислигидаги таҳририят ходимларининг ойликларини ошириш ёки уларга мукофот бериш масалаларига аралашмаган. Таҳририятлар ўз имкониятидан келиб чиққан ҳолда, бу масалаларни мустақил белгилайдилар.
6. “Халқ таълими тизимидаги оммавий ахборот воситалари ролини янада ошириш тўғрисида” Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳасини ишлаб чиқишдан асосий мақсад, таҳририятлар фаолиятига самарали менежмент ва маркетинг тизимларини жорий этиш орқали уларнинг обуна ва рекламага жалб этиш бўйича фаолиятини такомиллаштиришдан иборат. Шундагина нашрларнинг фаолияти ягона молиявий-хўжалик бошқаруви, таъминоти ва бухгалтерия тизимига ўтиши ҳисобига бошқарув ва ноишлаб чиқариш харажатларини қисқартиришга эришилади. Молиявий ресурсларни бирлаштириш эвазига ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, ходимларни моддий рағбатлантириш, моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ҳамда бошқа ривожланиш лойиҳаларини молиялаштирилади.

Информационное сообщение Министерства народного образования
Министерство народного образования Узбекистана разработало и опубликовало проект постановления Кабинета министров «О дополнительных мерах по повышению роли средств массовой информации системы народного образования» для обсуждения.
После публикации проекта документа, в СМИ и социальных сетях были опубликованы материалы, которые критикуют данный документ.
По этому поводу Министерство народного образования Узбекистана заявляет:
1. Министерство народного образования Узбекистана не является противником печатных изданий, при этом не допустит принудительную подписку на периодические издания в системе народного образования. Все периодические издания могут организовать кампании по продвижению своих издания и добровольной подписки среди сотрудников системы народного образования. Министерство народного образования Узбекистана считает, что педагоги должны повышать свои знаний и навыки через чтение периодических изданий.
2. На сегодняшний день в системе Министерства народного образования функционируют журналы «Бошланғич таълим», «Тил ва адабиёт таълими», «Преподавание языка и литературы», «Lаnguage and literature teaching», «Халқ таълими», газеты «Маърифат» и «Учитель Узбекистана» «Тонг юлдузи» и «Класс», а также детские издания «Гулхан» и «Гунча». Все они являются государственными предприятиями и их объединения в одно государственное унитарное предприятие не изменит их юридический статус.
3. Министерство народного образования Узбекистана является основным учредителем во всех вышеуказанных изданиях. До этого времени Министерство работало в соответствии с законодательством Узбекистана и не вмешивалось в редакционную политику изданий или допускало цензуру. И впредь Министерство будет работать с изданиями в соответствии с законодательством страны и не будет допускать цензуры.
4. Министерство народного образования Узбекистана в соответствии с законодательством Узбекистана имеет право периодически проверять финансово-экономическое состояние издания, если учесть, что ведомство является основным учредителем этих изданий.
5. С момента назначения новой команды Министерства народного образования Узбекистана, ведомство не вмешивалось в вопросы по повышению зарплат сотрудников изданий или их премирования. Редакции имеют польную независимость в этих вопросах и принимают решения исходя из своих возможностей.
6. Проект постановления Кабинета министров «О дополнительных мерах по повышению роли средств массовой информации системы народного образования» был разработан для совершенствования работы редакции по вопросам подписки и рекламы через внедрение эффективных систем менеджмента и маркетинга в их работу. Единое финансовое-экономическое управление, обеспечение и бухгалтерия позволит снизить управленческие и непроизводственные затраты изданий. Объединение финансовых ресурсов изданий позволит внедрить в редакциях современные информационные технологии, поощрять работу сотрудников и укрепить их материально-техническую базу.