Ўзбекистонда нодавлат таълим муассасаларини ривожланишига тўсқинлик қилувчи муаммолар муҳокама этилди
2019-01-22 | Таълим
Жорий йилнинг 18 январь куни Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги раҳбарияти томонидан нодавлат таълим муассасалари вакиллари билан учрашув ташкил этилди. Тадбирда Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов, вазир ўринбосари Сарвар Бабаходжаев, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси вакили Сардор Махсудов ҳамда Ўзбекистон нодавлат таълим муассасалари ассоциацияси аъзолари иштирок этишди.
Тадбирнинг очилиш маросимида Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов мамлакатимизда давлат таълим муассасалари билан бир қаторда нодавлат таълим муассасаларининг ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратилаётгани ҳақида тўхталиб ўтди. Жумладан, хусусий мактаблар ўз-ўзидан ривожланмаслиги, асосий мақсад мазкур ўқув масканларида таълим сифатини яхшилаш эканлиги борасида фикр билдирди. Қолаверса, мазкур тадбир Ўзбекистонда нодавлат таълим муассасаларининг ривожланишига тўсқинлик қилувчи муаммоларни аниқлаш учун ташкил этилганини алоҳида таъкидлади.
Маълумки, юртимизда таълимни ривожлантиришга, хусусан, нодавлат таълим муассасаларини ташкил этишга катта эътибор қаратиб келинмоқда. Жумладан, статистик маълумотлар 2016 йилда Ўзбекистонда 24 та нодавлат таълим муассасаси фаолият юритган бўлса, 2018 йилга келиб уларнинг сони 84 тадан ошганидан дарак бермоқда.
Шунга қарамай, мазкур соҳада нодавлат таълим муассасаларининг ривожланишига тўсқинлик қилаётган муаммолар учрамоқда. Жумладан, хусусий мактаблар дарсликлар ва лицензиялар олишда ҳамда кам таъминланган оила фарзандлари учун таълимни ташкил этишда солиққа тортиш масалалари бўйича қийинчиликка дуч келмоқда.
Тадбир доирасида таълим жараёнига замонавий усулларни жорий этиш ҳамда ўқув дастурларини тасдиқлаш масалалари ҳам кўриб чиқилди. Шу билан бирга нодавлат таълим муассасалари Республика таълим маркази билан биргаликда хориж давлатларининг замонавий усуллари ҳамда тажрибаси асосида ўқув дастурларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириши мумкинлиги таъкидланди.
Учрашув сўнгида ХТВ томонидан нодавлат таълим муассасалари вакилларини мавжуд муаммоларни ҳал этиш бўйича таклифлар тайёрлаш ва ушбу йўналишда Ўзбекистон қонунчилигини такомиллаштириш бўйича тавсиялар берилди. Шунингдек, Халқ таълими вазирлиги нодавлат таълим муассасаларини очиш ва уларга ўз лойиҳаларини амалга оширишда кўмак берувчи сармоядорлар билан ҳамкорлик қилишга тайёр эканлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди.

Обсуждены вопросы препятствующие развитию негосударственных образовательных учреждений в Узбекистане
2019-01-22 | Образование
18 января 2019 года руководство Министерства народного образования Узбекистана провело встречу с представителями негосударственных образовательных учреждений.
Отметим, что руководство Узбекистана уделяет большое внимание развитию сфере образования, включая создание негосударственных образовательных учреждений в стране. Если в 2016 году в Узбекистане функционировали 24 негосударственных образовательных учреждений, то их количество по итогам 2018 года превысило 84.
Во встречи принял участие Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов, заместитель Министра народного образования Узбекистана Сарвар Бабаходжаев, представитель Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан Сардор Махсудов и члены Ассоциации негосударственных образовательных учреждений Узбекистана.
Открывая встречу, Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов отметил, что руководство Узбекистана уделяет большое внимание развитию негосударственных образовательных учреждений наряду с государственными. Министр подчеркнул, что развитие частных школ не является самоцелью, наша цель повысит качество образования.
Он добавил, что встреча организована для выявления проблем, которые препятствуют развитию негосударственных образовательных учреждений в Узбекистане.
Было отмечено, что в последние годы в Узбекистане были приняты меры по совершенствованию законодательной базы, регулирующие деятельность частных образовательных учреждений. В результате количество частных школ выросло с 24 в 2016 году до 84 в 2018 году.
Несмотря на это, в сфере существуют вопросы, которые мешают развитию негосударственных образовательных учреждений. В частности, частные школы сталкиваются проблемами в процессе получения лицензии и учебников, вопросах налогообложения при организации обучения детей из малообеспеченных семей и т.д.
Во время встречи также были подняты вопросы по утверждению учебных программ и внедрения современных методологий. Отмечено, что негосударственные образовательные учреждения совместно с Республиканским центром образования могут разработать и внедрить свои учебные программы на базе современных методологий и опыта зарубежных стран.
Шерзод Шерматов призвал представителей негосударственных образовательных учреждений совместно подготовить предложения по решению существующих проблем и совершенствованию законодательства Узбекистана в данном направлении.
Было подчеркнуто, что Министерство народного образования Узбекистана готово к сотрудничеству с инвесторами, которые намерены открыть негосударственные образовательные учреждения и помочь им в запуске их проектов.