Ректор ва талабалар ўртасида очиқ мулоқот ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 11 январь куни Самарқанд вилоятига ташрифи давомида Бош вазир ўринбосари, туризм, таълим, соғлиқни сақлаш, жисмоний тарбия ва спорт масалалари комплекси раҳбари Азиз Абдуҳакимовни «Ипак йўли» туризм халқаро университети ректори этиб тайинлаганди.
18 январь куни Самарқанд шаҳридаги Ёшлар марказида янги тайинланган ректор билан университет талабалари ҳамда профессор-ўқитувчиларининг очиқ мулоқот тарзида учрашуви бўлиб ўтди.
Унда Туризм давлат қўмитаси вакиллари, вилоят хокими ўринбосарлари,профессор-ўқитувчилар, талаба-ёшлар ва ОАВ вакиллари иштирок этишди.
- Юртбошимиз ташаббуси билан ташкил этилган ушбу университет олдига туризмни ривожлантириш бўйича малакали кадрлар тайёрлаш вазифаси қўйилган, - деди А.Абдуҳакимов. – Аввало, олийгоҳда дарс бераётган профессор-ўқитувчилар нуфузи, бу ерда тайёрланаётган мутахассислар савияси халқаро деган мақомга тўлиқ жавоб бериши лозим. Университет учун қурилаётган бино, жиҳоз, ахборот-коммуникацион тизим ҳам шунга мувофиқ бўлсин. Олийгоҳ раҳбарияти 20 га яқин хорижий сайёҳлик илмий муассасалари билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган. Бундай муносабатлар ҳисобот учунгина эмас, реал иқтисодиётимизни таъминловчи юртимиздаги мавжуд зиёрат туризми, тоғ туризми, маънавий-маърифий туризм, экотуризм, этнотуризм тараққиётига хизмат қилсин. Оддий мисол, меҳмонхона менежери бизнесини пухта ўзлаштирган мутахассислар етишмаётган бир пайтда, меҳмонхоналар мутасаддиларининг барчаси ҳам амалиёт ўташ учун борган талабаларни қучоқ очиб кутиб олмаяпти. Бу борада хорижий тажрибаларни ўрганиш жуда муҳим. Университет талабаларининг хорижий мамлакатларда амалиёт ўташи учун ажратилган 30 фоизлик квота камлик қилади. Керак бўлса, ҳаммаси дунё кўрсин.
Очиқ мулоқот тарзида ўтказилган тадбирда мамлакатимизда туризмни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар муҳокама этилди.
Тадбир давомида иштирокчиларнинг мамлакатимиз туризм салоҳияти, кадрлар сифатини яхшилаш борасидаги ўнлаб фикрлари тингланди. Билдирилган таклифлар юзасидан тегишли ташкилотлар мутасаддиларига топшириқлар берилди.

Состоялась открытая встреча студентов с ректором университета
Во время визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Самаркандскую область 11 января 2019 года, заместитель премьер-министра Республики Узбекистан, руководитель комплекса по вопросам туризма, образования, здравоохранения, физического воспитания и спорта Азиз Абдухакимов был назначен ректором Международного университета туризма “Шелковый путь”.
18 января 2019 года, в зале заседаний Молодежного центра состоялась встреча ректора университета с профессорско-преподавательским составом и студентами университета в формате открытого общения.
На встрече приняли участие представители Государственного комитета по развитию туризма РУз, заместители хокима области, профессорско-преподавательский состав и студенты университета, а также представители СМИ.
- Перед университетом образованном по инициативе нашего Президента, поставленна задача подготовки высококвалифицированных кадров по развитию туризма, - отметил А.А. Абдухакимов. – в первую очередь, мировым стандартам должны отвечать профессионализм профессорско-преподавательского состава, реконструируемого здания, оборудования и информационно – коммуникационная система, что будет способствовать повышению международного статуса готовящихся в университете специалистов.
Руководством университета установлено сотрудничество более с 20 зарубежными высшими учебными заведениями. Такого рода контакты, должны служить развитию паломнического туризма, горного туризма, духовно-просветительского туризма, экотуризма, этнотуризма, с целью развития реального сектора экономики. В этой связи, А. Абдухакимовым приведен пример того, что нехватает на сегодняшний день специалистов в области управления гостиничным хозяйством, однако несмотря на это, большинством руководителей гостиниц выражается нежелание принимать студентов университета для прохождения производственной практики. Очень важно, в этой связи, изучить зарубежный опыт. Недосточно и 30 % квоты выделенной на прохождение студентами университета производственной практики за рубежом. Необходимо, чтобы каждый из них имел возможность проходить практику за границей.
В ходе открытой встречи были обсуждены также реформы осуществляемые по развитию туризма в нашей стране.
Кроме того, в ходе этой же встречи были обсуждены десятки мнений по повышению качества туристского потенциала страны и улучшению кадрового состава университета, даны соответствующие указания представителям соответствующих организаций.