Ҳудудларда тинчлик-осойишталикни таъминлаш муҳим вазифа
Мамлакатимизда ҳуқуқбузарлик ва жиноятчиликнинг олдини олишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. “Хавфсиз шаҳар”, “Хавфсиз хонадон”, “Хавфсиз туризм” концепциялари амалга оширилаётгани ҳудудларда жамоат тартибини таъминлашга хизмат қилаётир.
Президентимизнинг 2018 йил 12 декабрдаги “Жисмоний ва юридик шахслар мулкининг қўриқланишини таъминлаш самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишларни янги босқичда давом эттиришда муҳим омил бўлмоқда.
Термизда мазкур қарор мазмун-моҳияти ва ижросига бағишлаб ўтказилган учрашувда бу алоҳида таъкидланди.
Тадбирда Сурхондарё вилояти ИИБ қўриқлаш бошқармаси бошлиғи ўринбосари, подполковник А.Рўзибоев, Термиз шаҳридаги уй-жой мулкдорлари ширкати уюшмалари, маҳалла фуқаролар йиғинлари раислари, хизмат кўрсатувчи тадбиркорлик субъектлари вакиллари иштирок этди.
Кейинги йилларда юртимизда давлат, ўта муҳим, тоифаланган ва бошқа объектларни, шунингдек, жисмоний ва юридик шахсларнинг мулкини ишончли қўриқлашни таъминловчи янги тизим жорий этилмоқда. Жумладан, Сурхондарё вилояти ички ишлар органлари қўриқлаш бўлимлари томонидан 1 минг 288 та халқ хўжалиги объекти, 1 минг 46 фуқаро хонадони қўриққа олинган. Соҳада замонавий қўриқлов технологияларидан самарали фойдаланилаётгани объектларни сифатли қўриқлаш ва назорат қилишга қулай имконият яратиб, фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш ҳамда содир этилиши мумкин бўлган ҳуқуқбузарлик ва жиноятларнинг олдини олишда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Мазкур қарор жисмоний ва юридик шахслар мулкининг қўриқланишини таъминлаш фаолияти самарадорлигини оширади. “Хавфсиз хонадон” концепцияси доирасида замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан кенг фойдаланиш орқали мулкка бўлган тажовузни профилактика қилиш, олдини олишга кўмаклашади. 2022 йил 31 декабрга қадар юртимизнинг барча ҳудудларида Тошкент шаҳрида амалга оширилган техник қўриқлаш ва ҳаракатланиш пунктларига хабарни узатиш ва марказлашган кузатувнинг автоматлаштирилган тизими босқичма-босқич жорий этилади. Жойларда “Qoʻriqlash Servis” давлат унитар корхонаси ташкил этилиб, қўриқланадиган объектларда ўрнатиладиган қўриқлов техник воситалари ва тизимларини монтаж, демонтаж қилиш, таъмирлаш, уларга техник хизмат кўрсатиш ва эксплуатацияси билан шуғулланади.
– Қарорда жорий йил 1 январдан бошлаб жисмоний шахсларнинг уй-жойлари ва хонадонига қўриқлаш хизматини кўрсатиш мобайнида фойдаланишга бериладиган қўриқлов техник воситалари жиҳозларини ўрнатиш ҳамда бепул техник хизмат кўрсатиш белгилаб қўйилган, – дейди Термиз шаҳар ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармаси қўриқлаш бўлими бошлиғи, капитан А.Тоиров. – Бу аҳолининг хизматимиздан фойдаланишга қизиқишини оширмоқда. Шунга мувофиқ, “Хавфсиз хонадон” концепцияси доирасида 200 дан ортиқ фуқаро хонадони қўриқлаш хизматининг техник қўриқлаш пунктига уланди. “Хавфсиз туризм” лойиҳаси доирасида ҳудуддаги меҳмонхона, ресторан, кафе-бар ва бошқа субъектларга “ташвиш” тугмалари ўрнатиш бўйича олиб борилаётган тарғибот-ташвиқот ишлари ўз самарасини бермоқда. Хорижлик сайёҳлар билан гавжум бўладиган меҳмонхона, ресторанларга “ташвиш” тугмаси ўрнатилиб, қўриқловга олинаётир.
Маълумотларга кўра, айни пайтда Термиз шаҳридаги ижтимоий соҳа объектлари, жамоат жойлари, хизмат кўрсатиш иншоотлари, кўча, кўп қаватли уйлар ва бошқа давлат ҳамда хўжалик органларига 2 минг 663 видеокузатув воситаси ўрнатилган. Жорий йилда бу борадаги ишлар кўламининг янада кенгайтирилаётгани ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятларнинг олдини олишда яхши самара беради, албатта.
Учрашувда қўриқлаш хизмати томонидан тунги пайтларда аниқланган ҳуқуқбузарлик ва жиноятлар акс этган видеороликлар намойиш этилди. Видеокузатув воситаларининг қулайликлари, хизмат нархи, сигнализация воситалари, сим ва бошқа зарур маҳсулотлар таъминотидаги имтиёзлар хусусида атрофлича фикр алмашилди. Иштирокчиларни қизиқтирган саволларга мутахассислар жавоб берди.

Важная задача – поддержание на территориях мира и спокойствия
В нашей стране уделяется особое внимание предотвращению правонарушений и преступности. Реализация концепций “Безопасный город”, “Безопасный дом”, “Безопасный туризм” способствует обеспечению общественного порядка на территориях.
Постановление Президента “О мерах по повышению эффективности обеспечения сохранности имущества физических и юридических лиц” от 12 декабря 2018 года служит важным руководством в поднятии работы в этом направлении на новый уровень.
Это особо отмечалось на состоявшейся в Термезе встрече, посвященной сути, значению и исполнению этого постановления.
В мероприятии приняли участие заместитель начальника Управления охраны ОВД Сурхандарьинской области подполковник А.Рузибоев, председатели товариществ частных собственников жилья, сходов граждан махаллей Термеза, представители действующих субъектов предпринимательства.
В последние годы в стране внедряется новая система, обеспечивающая надежную охрану государственных, особо важных категорированных и других объектов, а также собственности физических и юридических лиц. Например, отделениями охраны ОВД Сурхандарьинской области охраняются 1 тысяча 288 объектов народного хозяйства, 1 тысяча 46 домов граждан. Применение в сфере современных охранных технологий создает возможность для качественного контроля, обеспечения безопасности граждан и предотвращения возможных случаев правонарушений и преступности.
Постановление способствует повышению эффективности работы по обеспечению охраны собственности физических и юридических лиц. В рамках концепции “Безопасный дом” путем применения современных информационно-коммуникационных технологий осуществляются профилактика и предотвращение хищений имущества. До 31 декабря 2022 года на всех территориях страны поэтапно будет внедряться автоматизированная система передачи информации централизованного наблюдения в образованные в Ташкенте пункты технической охраны и действия. На местах будут создаваться государственные унитарные предприятия “Qo‘riqlash Servis”, которые займутся монтажом, демонтажом, ремонтом, техническим обслуживанием и эксплуатацией технических охранных средств, устанавливаемых на объектах.
– В постановлении отмечено, с 1 января текущего года при предоставлении охранных услуг в домах и квартирах физических лиц устанавливаются предоставляемые в пользование охранные технические средства, технические услуги оказываются бесплатно, – говорит начальник отдела охраны Управления по координации деятельности органов внутренних дел города Термеза капитан А.Тоиров. – Это повышает заинтересованность населения. В рамках концепции “Безопасный дом” дома более 200 граждан связаны с пунктом технической охраны. В рамках проекта “Безопасный туризм” проводится эффективная работа по установке кнопки "тревога" в гостиницах, ресторанах, кафе-барах и на других объектах. Эти объекты берутся под охрану.
Согласно сведениям, в настоящее время в общественных местах, на объектах социальной сферы, в административных зданиях, на улицах, в многоэтажных домах города Термеза установлено 2 тысячи 663 камеры видеонаблюдения. В нынешнем году расширение работы в этом направлении, безусловно, позитивно скажется на профилактике правонарушений и предотвращении преступности.
На встрече демонстрировались ролики, отображающие правонарушения и преступления, выявленные службой охраны в последнее время. Состоялся обмен мнениями об удобстве средств видеонаблюдения, стоимости услуг, средствах сигнализации, льготах в обеспечении необходимой продукцией. Специалисты ответили на вопросы участников мероприятия.