2019 йилнинг 19 январь куни Ўзбекистоннинг АҚШдаги Элчихонасида мамлакатимиз Ёшлар иттифоқи кўмагида АҚШга келган Имконияти чекланган болалар ва ёшлар маркази делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди.
АҚШнинг ушбу соҳадаги муассасалари, жумладан эҳтимолий ҳомийлари ҳамда хайрия жамғармалари билан ҳамкорлик ўрнатиш ва ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Асосий эътибор имконияти чекланган болаларни қўллаб қувватлаш бўйича АҚШнинг илғор тажрибасини ўрганиш заруриятига қаратилди. Америка Қўшма Штатларида йилига мамлакат федерал бюджетининг 4% ёки 140 млрд. доллардан кўпроқ маблағ имконияти чекланганларни ижтимоий қўллаб қувватлашга йўналтирилади. Бундан ташқари шахсий жамғармалар ва хайрия ташкилотлари ҳам йилига 250 млрд. АҚШ долларига яқин кўмак кўрсатади ва хорижий давлатларга кўрсатиладиган гуманитар ёрдам ҳажми (йилига 8 млрд. доллар) бўйича жаҳонда етакчи ҳисобланади.
Учрашувда эшитиш ва нутқ бузилиши мавжуд болалар учун сифатли таълим тизимини Ўзбекистонда ташкиллаштириш муаммоси алоҳида мавзу бўлди, бу эса Президент Шавкат Мирзиёев томонидан ўтган йил ёзида Ўзбекистон карлар жамиятининг Кар-соқовлар маданият марказига ташрифи чоғида аҳолининг ижтимоий ночор қатламини қўллаб қувватлаш бўйича Ҳукуматнинг бош устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланган эди.
Ўзбекистон делегациясининг АҚШга сафари дастури Сан-Антонио, Остин, Берлингтон ва Нью-Йорк каби Америка шаҳарларида мақсадли тренингларда иштирок этишни ўз ичига олади. Бундан ташқари, Марказ директори, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган артист Раъно Шодиева бошчилигидаги мамлакатимиз вакиллари АҚШ томони билан қатор мақсадли учрашувлар ва музокаралар ўтказади.

Встреча с делегацией Центра детей и молодежи с ограниченными возможностями
19 января 2019 года в Посольстве Узбекистана в США состоялась встреча с прибывшей в США делегацией Центра детей и молодежи с ограниченными возможностями при Союзе молодёжи нашей страны.
Обсуждены перспективы установления и развития сотрудничества с профильными учреждениями США, в том числе с потенциальными донорами, а также благотворительными фондами.
Особое внимание уделено необходимости изучения передового опыта США по поддержке детей с ограниченными возможностями. В Соединенных Штатах ежегодно порядка 4% федерального бюджета страны, или более 140 млрд. долл. направляется на социальную поддержку людей с ограниченными возможностями. Кроме того, частные фонды и благотворительные организации также оказывают ежегодную помощь в объеме около 250 млрд. долл. США и являются мировым лидером по объемам (8 млрд. долл. в год) гуманитарной помощи, оказываемой иностранным государствам.
На встрече отдельной темой стала проблематика организации в Узбекистане качественной системы образования для детей с нарушениями слуха и речи, что определено Президентом Шавкатом Мирзиёевым летом прошлого года в ходе посещения Центра культуры глухонемых Общества глухих Узбекистана как один из главных приоритетов Правительства по поддержке социально-уязвимых слоев населения.
Программой поездки узбекской делегации в США предусмотрено её участие в целевых тренингах в таких американских городах, как Сан-Антонио, Остин, Берлингтон и Нью-Йорк. Кроме того, представители нашей страны во главе с директором Центра, заслуженной артисткой Узбекистана Раъно Шадиевой проведут ряд целевых встреч и переговоров с американской стороной.