Жаҳон сайёҳлик гидлар уюшмалари федерациясининг (WFTGA​) навбатдаги Халқаро конгресси Тбилисда (Грузия)
2019-01-18 | Туризм
2019 йилнинг 20-25 январь кунлари Тбилисда (Грузия) Жаҳон сайёҳлик гидлар уюшмалари федерациясининг (WFTGA​) навбатдаги Халқаро конгресси бўлиб ўтади. Унинг асосий мақсади WFTGA​ аъзоларини бир жойга йиғиш, гидлик касбининг мақомини кўтариш учун ҳаракатларни бирлаштириш, уларни алоқалар ўрнатиш ва ўқитиш, тажриба алмашиш, шунингдек, гидлар учун қўлланма ва ахборот ресурсларининг халқаро тармоғига уланиш имкониятини беришдан иборат.
Ушбу тадбирда Ўзбекистон Республикаси номидан ДУК "Туризм ўқув-консалтинг маркази"​ директори (Э.В. Голйшева) ва гидлар малакасини ошириш бўлими бошлиғи (Н. Саломова) иштирок этади.
Иштирок этиш доирасида Марказ Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳияти ва Ўзбекистон гидларини тайёрлаш бўйича миллий мактаб тақдимоти бўлиб ўтади, шунингдек, миллий гидлар уюшмалари вакиллари билан бир қатор учрашувлар давомида уларни Ўзбекистон гидлари III Халқаро Форумида иштирок этиш учун таклиф этиш режалаштирилган.
22 январь куни Жаҳон сайёҳлик гидлар уюшмалари федерацияси раиси Алушка Ричи билан учрашув бўлиб ўтади. Унда миллий гидрларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш ва малакасини ошириш, Тошкентдаги Халқаро "​Ипак Йўли"​ Халқаро Мактабини очиш ва бошқа кўплаб Федерация билан қўшма лойиҳалар муҳокама қилинади.
Ушбу Конгрессда иштирок этиш Ҳукумат томонидан 2025 йилгача сайёҳлик соҳасини ривожлантиришни жадаллаштириш, хусусан, сайёҳлик фаолияти ходимлари ва гидларни ўқитиш ва малакасини ошириш соҳасидаги масалаларни ҳал этишга имкон беради.
Маълумот учун: WFTGA​ – туристик гидлар уюшмаларини, уюшма аъзоси бўлмаган сайёҳлик гидларни, WFTGA​ каби туризм бўйича ҳамкорларни, сайёҳлик гидларни ўқитиш учун таълим муассасаларни, сайёҳлик агентликларни ва бутун дунёдаги аффилланган аъзолари каби туристик ҳамкорларни бирлаштирувчи нодавлат нотижорат ташкилоти. WFTGA​-нинг асосий мақсади сайёҳлик гидлар учун ўз минтақаларининг элчиси мақомини тарғиб қилиш, ўқитиш, уларнинг профессионал алоқаларини мустаҳкамлаш ва аъзоларнинг ахборот алмашишларини осонлаштириш учун бутун дунёдаги сайёҳлик гидлар уюшмалари ва таълим муассасалари билан алоқаларни ўрнатишдан иборат. Бугунги кунда жаҳоннинг 60 дан ортиқ мамлакатлари Жаҳон сайёҳлик гидлар уюшмалари федерацияси аъзоларидир.

Очередной Международный конгресс Всемирной федерации Ассоциаций туристских гидов (WFTGA) в Тбилиси (Грузия)
2019-01-18 | Туризм
20-25 января 2019 года в Тбилиси (Грузия) пройдет очередной Международный конгресс Всемирной федерации Ассоциаций туристских гидов (WFTGA), основная цель которого собрать в одном месте членов WFTGA, объединить усилия по продвижению статуса профессии гида, предоставить им возможности налаживания контактов и обучения, обмена опытом, а также доступ к международной сети ассоциаций туристских гидов и к информационным ресурсам.
От имени Узбекистана в данном мероприятии примет участие ГУП Учебно-консалтинговый центр туризма, а именно директор Центра (Е.В. Голышева) и начальник отдела повышения квалификации гидов (Н.Т.Саломова).
В рамках участия Центр проведет презентацию туристского потенциала и национальной школы подготовки гидов Узбекистана, а также ряд встреч с представителями национальных ассоциаций гидов по приглашению их для участия в III Международном Форуме гидов Узбекистана.
На 22 января назначена встреча с Президентом Всемирной федерации Ассоциаций туристских гидов госпожой Алушка Ричи, на которой запланировано обсуждение вопроса о совершенствовании системы подготовки и повышения квалификации национальных гидов, открытии Международной школы гидов «Шелковый путь» в Ташкенте, а также ряд других совместных проектов с Федерацией.
Участие в данном конгрессе позволит реализовать поставленные Правительством задачи об ускоренном развитии сферы туризма до 2025 года, а именно в области подготовки и повышения квалификации гидов и работников субъектов туристской деятельности.
Справочно: WFTGA – некоммерческая, не политическая организация, объединяющая во всем мире ассоциации туристских гидов, индивидуальных туристских гидов, не являющихся членами никакой ассоциации, партнеров по туризму, таких как WFTGA, учебные заведения для туристских гидов, бюро путешествий и аффилированных членов, которые имеют прямую или косвенную связь с туристскими гидами. Основная цель WFTGA – продвигать, обучать и обеспечивать  туристским гидам получение статуса посла своего региона, устанавливать контакты с ассоциациями туристских гидов и учебными заведениями по всему миру для укрепления их профессиональных связей и содействия обмену информацией между членами. На сегодняшний день более 60 стран мира являются членами Всемирной федерации ассоциаций туристских гидов.