Инновацион ривожланиш вазирлиги Британия Кенгашининг“Creative Spark” лойиҳасида ҳамкорлик қилмоқда
“Creative Spark” Буюк Британия ҳамда Марказий Осиё (Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон), Жанубий Кавказ (Озарбайжон, Арманистон, Грузия) ва Украина давлатларининг университетлари, таълим муассасалари ўртасида фаол тадбиркорлик соҳаларини ривожлантириш бўйича халқаро алоқаларни ривожлантиришга қаратилган беш йиллик дастур бўлиб, талабаларда фаол тадбиркорлик ва ташаббускорлик кўникмаларини шакллантирган ҳолда, жамиятда креатив иқтисодиётни ривожлантиришга ҳисса қўшишни асосий мақсад қилиб олган.
Креатив иқтисод юртимиз учун янгилик бўлгани боис бу кўникмаларни маҳаллий олий таълим муассасалари талабалари ичида кенг тарғиб қилишда Инновацион ривожланиш вазирлиги яқиндан кўмак бериш баробарида тренинглар, ўқув ва амалий машғулотлар, маҳорат дарслари ўтказишда кўмак беради. Ўқувчилар дарсларда орқали фаол тадбиркорлик фаолиятини юритиш учун амалий кўникмаларни қўлга киритиб, келгусида юртимизнинг иқтисодий равнақига ўз ҳиссаларини қўшадилар.
Лойиҳа давомида жорий йилнинг январь-март ойларида London Metropolitan University ходимлари ва ҳамкор ташкилотлар мутахассислари томонидан фаол тадбиркорлик лойиҳаларини тайёрлаш бўйича тренинглар ташкил этилади. Тренингларда фаол қатнашган талабалар ўз стартап лойиҳаларини махсус комиссияга тақдим этадилар. Энг яхши лойиҳалар саралаб олиниб, лойиҳа муаллифлари лондонлик экспертлар томонидан ташкил этиладиган ўқув курсида қатнашади ва ўз лойиҳаларини янада ривожлантириш имкониятига эга бўлади.
Июнь ойида лойиҳаларнинг якуний саралаш босқичи ўтказилади ва энг яхши лойиҳа эгаси ўз лойиҳасини Лондон шаҳрида инвесторларга тақдим этади. Сафар харажатлари Британия кенгашининг “Creative Spark” учун махсус ажратилган фонди томонидан қопланади. Шунингдек, фаол иштирокчилар Британия кенгаши ва ҳамкор ташкилотлар томонидан рағбатлантирилади.

Мининновации сотрудничает с Британским Советом в проекте “Creative Spark”
«Creative Spark» – это пятилетняя программа по развитию международного партнерства между университетами и образовательными учреждениями Великобритании и странами-участниками проекта в области развития навыков креативного предпринимательства в целях развития креативной экономики. В проекте участвуют: страны Средней Азии (Казахстан, Узбекистан, Кыргызстан), Южного Кавказа (Азейрбайджан, Армения, Грузия) и Украина.
Учитывая тот факт, что креативная экономика это новшество для нашей страны, Министерство инновационного развития наряду с оказанием содействия в привитии этих навыков среди студентов локальных высших образовательных учреждений, также поможет в проведении тренингов, учебных и практических занятий, мастер-классов. Получив практические навыки на занятиях, учащиеся внесут в будущем свой вклад в экономическое процветание страны.
В рамках проекта в январе-марте месяцах текущего года сотрудники London Metropolitan University и специалисты ряда партнерских организаций организуют тренинги по подготовке проектов активного предпринимательства. Студенты, принявшие активное участие на тренингах, представят свои проекты специальной комиссии. Авторы лучших проектов примут участие в учебных курсах, организованных лондонскими экспертами, и получат возможность дальнейшего развития своих проектов.
В июне месяце пройдет заключительный этап проекта, и обладатель лучшего проекта представит свой проект инвесторам в Лондоне. Дорожные расходы покрываются специальным фондом Британского Совета “Creative Spark”. Также активные участники получат поощрительные призы от Британского Совета и организаций-партнеров.