Корхоналар умумбелгиланган тартибда солиқ тўлайдими?
Жорий йил 1 январдан бошлаб Тошкент вилоятида қарийб 1 минг 500та корхона умумбелгиланган солиқларни тўлаш тартибига ўтади.
Бу ҳақда солиқ тизимидаги ислоҳотларни сифатли бажариш, солиқ тўловчиларга кўмаклашиш ва улар билан манзилли ишларни амалга ошириш бўйича ҳудудий ишчи гуруҳнинг ўқув семинарида маълум қилинди.
Тошкент туманида бўлиб ўтган мулоқотда вилоят прокуратураси, давлат солиқ, молия, иқтисодиёт ва статистика бошқармалари раҳбарлари, банк соҳаси вакиллари, тадбиркорлар иштирок этди.
Амалий машғулотда Президентимизнинг 2018 йил 29 июндаги “Ўзбекистон Республикасининг солиқ сиёсатини такомиллаштириш концепцияси тўғрисида“ги фармони асосида тадбиркорлик субъектларига берилаётган имтиёзлар, 2019 йилдан солиқ қонунчилигига татбиқ этиладиган янгиликлар мазмун-моҳияти ва аҳамияти хусусида атрофлича сўз юритилди.
Қайд этилганидек, ҳисобот йили якунларига кўра, 1 миллиард сўм маҳсулот айланмасига эга бўлган ёки эга бўлиши кутилаётган барча хўжалик субъектлари ва якка тартибдаги тадбиркорлар 2019 йил 1 январдан бошлаб умумбелгиланган солиқлар тўловига ўтиши белгиланган. Шунга мувофиқ, жорий йил 1 январдан бошлаб вилоятдаги 1 минг 491 корхона умумбелгиланган солиқлар тўловига ўтади.
Тадбирда қўшимча қиймат солиғини ҳисоблаб чиқиш ва ҳисоб-китобларни тақдим этиш ҳамда бюджет билан ўзаро муносабатлар, камерал назорат ва солиққа оид ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш хусусида ҳам атрофлича фикр алмашилди.
– Ҳар бир туман ва шаҳарда тадбиркорлар билан солиқ ислоҳотларига оид амалий семинарлар ўтказилмоқда, – дейди вилоят давлат солиқ бошқармасининг жамоатчилик билан алоқалар ва ҳуқуқий ахборот шўъбаси мудири З.Қўлдошева. – Олиб борилган тушунтириш-тарғибот тадбирлари натижасида 400 та корхона стандарт, 179 таси соддалаштирилган қўшимча қиймат солиғини тўлаш тизимига ўтишини маълум қилди. Шунингдек, 76 нафар якка тартибдаги тадбиркор қайтадан давлат рўйхатидан ўтиб, ягона солиқ тўловчисига айланди.
Мулоқотда тадбиркорларни қизиқтирган саволларга мутахассислар атрофлича жавоб қайтарди, зарур ҳуқуқий маслаҳатлар берилди.
Худди шундай ўқув семинарлари вилоятнинг барча туман ва шаҳарлари, йирик корхоналарида ўтказилмоқда.

Предприятия будут платить общеустановленные налоги
С 1 января текущего года почти 1 тысяча 500 предприятий Ташкентской области переходят на уплату общеустановленных налогов.
Об этом речь шла на учебном семинаре территориальной рабочей группы по качественному исполнению реформ в налоговой сфере, содействию налогоплательщикам и осуществлению с ними адресной работы.
Во встрече, прошедшей в Ташкентском районе, участвовали руководители прокуратуры, государственного налогового и финансового управления, управления экономики и статистики, представители банковской сферы области, предприниматели.
На практических занятиях речь шла о льготах, предоставляемых субъектам предпринимательства на основе Указа Президента страны "О Концепции совершенствования налоговой политики Республики Узбекистан" от 29 июня 2018 года, также всесторонне обсуждался вопрос о сути и значении новшеств, внедряемых в налоговое законодательство в 2019 году.
Как отмечалось, все хозяйствующие субъекты и индивидуальные предприниматели, имеющие по итогам года или ожидающие товарооборот в 1 миллиард сумов, начиная с 1 января 2019 года переходят на уплату общеустановленных налогов. В области это 1 тысяча 491 предприятие.
На мероприятии участники обменялись мнениями по вопросам расчета налога на добавленную стоимость, предоставления расчетов, а также взаимоотношений с бюджетом, камерального контроля и предотвращения налоговых правонарушений.
- В каждом районе и городе с предпринимателями проводятся практические семинары по реформе в налоговой сфере, - говорит заведующая информационно-правовым сектором и по связям с общественностью Государственного налогового управления Ташкентской области З.Кулдошева. - После проведенных разъяснительно-пропагандистских мероприятий 400 предприятий известили о том, что будут переходить на стандартную систему уплаты НДС, а 179 - на упрощенную. Также 76 индивидуальных предпринимателей перерегистрировались и стали плательщиками единого налога.
Во время встречи на интересовавшие предпринимателей вопросы ответили специалисты, даны необходимые консультации по вопросам права.
Точно такие же учебные семинары проводятся во всех районах и городах области, на крупных предприятиях.