Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Шерзод Кудбиев бошчилигидаги делегация Японияга ташриф буюрди
2019-01-17 | Жамият
Жорий йилнинг 13-17 январь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Шерзод Кудбиевнинг Японияга ташрифи бўлиб ўтмоқда.
Ташрифдан кўзланган мақсад Японияда стажёрларни техник тайёрлаш дастури бўйича ҳамкорлик ўрнатиш, шунингдек, Японияда ишга жойлаштириш учун Ўзбекистон фуқароларини уюшган ҳолда танлаш дастурини амалга оширишни ташкиллаштиришдан иборатдир.
Жорий йилнинг 15 январь куни Япония Соғлиқни сақлаш, меҳнат ва фаровонлик вазири, жаноб Такуми Немото билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашув давомида томонлар келгусидаги ўзаро ҳамкорлик истиқболлари, шунингдек, Ўзбекистондан борган стажёрларни Японияда техник тайёрлаш дастурини амалга ошириш механизмларини муҳокама қилди.
Т.Немото жорий йил апрель ойидан кучга кириши кутилаётган иммиграцияга оид янги қонунчилик доирасида Ўзбекистонни Япониядаги ишчи кучлари эксперт мамлакатлар рўйхатига киритишни қўллаб-қувватлашга тайёр эканлигини таъкидлади.
Учрашув якунида Япония Соғлиқни сақлаш, меҳнат ва фаровонлик вазирлиги, Адлия вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ўртасида стажёрларни техник тайёрлаш дастурини амалга ошириш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандумни имзолаш маросими ўтказилди.
Шунингдек, техник стажёрлар дастурини (OTIT) амалга ошириш бўйича ташкилот раиси, жаноб Ёшио Сузуки билан ҳам учрашув бўлиб ўтди.
Ё.Сузуки ташқи меҳнат миграцияси соҳасида Ўзбекистон ҳукумати томонидан қўйилган мақсадларни амалга оширишда кўмаклашишга, шунингдек, Японияда меҳнат фаолияти билан шуғулланаётган юртдошларимиз ҳуқуқи ва манфаатларини ҳимоялашда ёрдам беришга тайёр эканлигини маълум қилди. Шу билан бирга, ташкилот расмий сайтига техник стажёрлар ҳақидаги маълумотларни жойлаштириш мақсадида техник стажёрларни танлаш билан шуғулланувчи Ўзбекистоннинг амалдаги хусусий бандлик агентликлари рўйхатини тақдим этишни сўради.
Япония Парламенти биносида Маслаҳатчилар Палатаси аъзоси, “Умид” (“Кибо”) партияси вакили, жаноб Мацузава Шигэфуми билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида миграцияга оид Япония қонунчилигидаги ўзгаришларнинг кучга кириши доирасида ўзбек-япон ҳамкорлигининг келгуси истиқболлари муҳокама этилди.
М.Шигэфуми ўзбек делегациясига Япониянинг яқин беш йил ичида 350 минг нафар хорижий ишчини қабул қилишни режалаштираётгани ҳақида маълумот берди ва ишга жойлаштириш учун Ўзбекистон Республикаси фуқароларини жалб этишга қизиқиш билдираётганини айтиб ўтди.

Визит министра занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Ш.Кудбиева в Японию
В период 13-17 января т.г. проходит визит министра занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Ш.Кудбиева в Японию.
Целью визита является налаживание сотрудничества по программе технической подготовки стажёров в Японии, а также организация реализации программ организованного набора граждан Узбекистана для трудоустройства в Японии.
15 января т.г. состоялась встреча с Министром здравоохранения, труда и благосостояния Японии, г-ом Такуми Немото. В ходе встречи стороны обсудили перспективы дальнейшего совместного сотрудничества, а также механизмы реализации программы технической подготовки в Японии стажеров из Узбекистана.
Т.Немото отметил о готовности в содействии включения Узбекистана в перечень стран – экспортеров рабочей силы в Японию в рамках нового иммиграционного законодательства, которое, как ожидается, войдет в силу с апреля текущего года.
По итогам встречи состоялась церемония подписания Меморандума о сотрудничестве по реализации программы технической подготовки стажеров между Министерством юстиции, Министерством иностранных дел, министерством здравоохранения, труда и благосостояния Японии и министерством занятости и трудовых отношений республики Узбекистан.
Также состоялась встреча с председателем организации по реализации программы технических стажеров (OTIT) господином Ёшио Сузуки.
Ё.Сузуки заявил о своей готовности в оказании содействия в реализации поставленных целей правительством Узбекистана в области внешней трудовой миграции, а также помощи при защите прав и интересов наших соотечественников, занимающихся трудовой деятельностью в Японии. Он также обратился с просьбой предоставить список действующих частных агентств занятости Узбекистана, реализующих деятельность по отбору технических стажеров с целью последующего размещения информации о них на официальном сайте организации.
В здании Парламента Японии состоялась встреча с членом Палаты Советников, представителем партии «Надежда» («Кибо») г-ном Мацузава Шигефуми.
В ходе встречи обсуждались перспективы дальнейшего узбекско-японского сотрудничества в рамках вхождения в силу изменений в миграционное законодательство Японии.
М.Шигэфуми информировал узбекскую сторону о том, что в ближайшие пять лет Япония планирует принять 350 тыс. иностранных работников, и высказал заинтересованность в привлечении граждан Республики Узбекистан для трудоустройства.