Туризм соҳасидаги тадбиркорлар учун очиқ кредит йўналишлари
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 3 февралдаги “Ўзбекистон республикаси туризм салоҳиятини ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида“ги ПФ-5326-сонли фармонининг 11-бандига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармасига 2 ойлик муддат ичида тижорат банклари томонидан тадбиркорлик субъектларига қуйидаги шартларда кредитлар ажратилиши учун кредит йўналишларини очиш вазифаси юклатилган:
Меҳмонхоналар ва туташ йўл, муҳандислик ва коммуникация инфратузилмалари объектлари учун импорт ускуналар ва технологияларни харид қилиш учун кредит муддати 15 йилни (имтиёзли давр — 5 йил) ташкил қилади. Мақсадли кредит линиясининг маблағлари ҳисобига битта мижоз учун ажратиладиган кредит ҳажми лойиҳа қийматининг 50 фоизидан ошмаслиги лозим;
Кредитлар ваколатли тижорат банкларининг инвестиция лойиҳасини амалга оширишнинг иқтисодий ва молиявий мақсадга мувофиқлиги тўғрисидаги ижобий қарорлари асосида берилади. Бунда, бир қарз олувчига бериладиган кредит миқдори битта инвестиция лойиҳаси учун 10 млн. АҚШ долларидан ошмаслиги лозим.
Юқоридагилардан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Миллий банки ва Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ўртасида тадбиркорлик субъектларига имтиёзли кредитлар ажратиш учун 10 миллион АҚШ доллари миқдорида келишув имзоланди.
Шу муносабат билан, хўжалик юритувчи субъектлар белгиланган тартибда имтиёзли даврни инобатга олган ҳолда кредит олиш учун Ўзбекистон Республикаси Миллий банкига мурожаат қилишлари мумкин.

Открыты кредитные линии для субъектов предпринимательства в сфере туризма
В соответствии с пунктом 11 Указа Президента Республики Узбекистан от 03.02.2018г. № УП-5326 «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан» Фонду реконструкции и развития Республики Узбекистан поручено в двухмесячный срок открыть кредитные линии коммерческим банкам для выделения ими кредитов субъектам предпринимательства на следующих условиях:
Cрок кредита составляет 15 лет (льготный период — 5лет) — для приобретения импортного оборудования и технологий для гостиниц и объектов прилегающей дорожной, инженерной и коммуникационной инфраструктуры. Объем кредита, выделяемого одному клиенту за счет средств целевой кредитной линии, не должен превышать 50 процентов от суммы проекта;
Кредиты предоставляются на основании положительных решений уполномоченных коммерческих банков об экономической и финансовой целесообразности реализации инвестиционного проекта. При этом сумма кредита, выдаваемого одному заемщику, не должна превышать 10 млн. долл. США по одному инвестиционному проекту.
В связи с этим Национальный банк Республики Узбекистан сообщает что между банком и Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан заключено соглашение на сумму 10 млн. долларов США для выделения субъектом предпринимательства льготных кредитов.
Учитывая вышеизложенное, субъекты предпринимательства могут обращаться в банк для получения кредита на льготный период в установленном порядке.