Тошкент шаҳридаги мактаблардан бирига немис шоири ва мутафаккири Гёте номи берилди
Тошкент шаҳридаги немис тилини чуқурлаштирган ҳолда ўқитиш бўйича 60-сонли ихтисослашган мактабга немис шоири ва мутафаккири Иоганн Вольфганг фон Гёте номи берилди.
60-сонли ихтисослашган мактабига немис шоири ва мутафаккири Иоганн Вольфганг фон Гёте номи берилишига бағишланган тантанали маросим 2019 йилнинг 15 январь куни бўлиб ўтди.
Маросимда Ўзбекистон Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов, Германиянинг Ўзбекистондаги элчихонаси вакили Кристофер Фукс, Германиянинг Тошкентдаги элчихонаси ва жамоатчилик вакиллари иштирок этишди.
Таъкидлаш керакки, Тошкент шаҳридаги немис тилини чуқурлаштирган ҳолда ўқитиш бўйича 60-сонли ихтисослашган мактабига немис шоири ва мутафаккири Иоганн Вольфганг фон Гёте номи Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Германияга расмий ташрифи арафасида берилди.
Германия Ўзбекистоннинг Европадаги муҳим ҳамкорларидан бири. Шу боисдан ҳам икки мамлакат орасидаги алоқалар тобора мустаҳкамланиб бормоқда.
2017-2018 ўқув йилига нисбатан 2018-2019 ўқув йилида немис тили ўқитиладиган мактаблар сони 54 тага (жами 1677 мактаб), немис тилини чуқурлаштирган ҳолда ўқитиш бўйича ихтисослашган мактаблар сони 4 тадан 9 тага ошди. Немис тили ўқувчи синфлар сони 14081 дан 14 525 тага (фарқ 444), немис тилини ўрганаётган ўқувчилар сони 340 560 дан 355064 нафарга кўпайди (фарқ 14504).
Бугунги кунда Ўзбекистонда 1677 мактабда (2017-2018 ўқув йилига нисбатан 54 мактаб кўп) 355 мингдан зиёд ўқувчилар немис тилини ўрганмоқда. Ўрта таълим мактабларида 3 минг нафар немис тили ўқитувчилари фаолият юритмоқда. Тўққиз мактабда немис тили чуқурлаштирган ҳолда ўқитилади.
Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги Гёте Институтининг Тошкент филиали ва Германиянинг хориждаги мактаблари Марказий бошқармаси билан “Мактаблар: келажак ҳамкорлари” лойиҳаси доирасида умумий ўрта таълим мактабларида немис тилини ўқитишни ривожлантириш ва такомиллаштириш учун ҳамкорлик қилмоқда.
Ҳозирги кунда Гёте институти олти мактабга (Тошкент шаҳрида 112-сонли, Урганч шаҳридаги 19-сонли, Хива шаҳридаги 9-сонли, Бухоро шаҳридаги 4-сонли ва Андижон шаҳридаги 23- ва 4–сонли мактаблар) немис тилини чуқур ўрганишда ёки уларни фан сифатида жорий этишда кўмак бермоқда.
Германиянинг хориждаги мактаблари Марказий бошқармаси ва олти умумий ўрта таълим (Тошкент шаҳрида 60- ва 107-сонли, Самарқанд шаҳридаги 51-сонли, Бухоро шаҳридаги 4-сонли ва Марғилон шаҳридаги 6-сонли ва Фарғона шаҳридаги 10–сонли) мактаблар ўртасида ҳамкорлик алоқалари ўрнатилган.
Германиялик ҳамкорлар мактабларда немис тилини ўқитиш ва ўқитувчиларнинг малакасини ошириш учун қўл келадиган замонавий мультимедиа ўқув қўлланмалари ва техник томондан кўмак бериб келмоқда.
2018 йил давомида Германияда ташкил этилган малака ошириш курсларида 17 нафар ўқитувчи иштирок этди. Ҳозирда улар немис тилини ўқитиш бўйича мактабларда педагогик фаолият юритмоқда.
Ҳар йили ҳамкор мактабларнинг немис тили ўқитувчилари учун турли семинар ва тренинглар ташкил этилмоқда. Ҳамкор мактабларнинг немис тили ўқитувчилари Германияда малака ошириш курслари ва семинарларда иштирок этиш учун стипендиялар олмоқда.
Тадбирда сўзга чиққан Ўзбекистон Халқ таълими вазири Шерзод Шерматовнинг таъкидлашича, Ўзбекистон Республикаси раҳбарияти ташаббуси билан Тошкент, Самарқанд ва Бухоро шаҳридаги немис тилини чуқурлаштирган ҳолда ўқитишга ихтисослашган умумтаълим мактабларига И.В.Гёте, Й.Шиллер и В.Фон Гумбольт номлари берилади.
“Шубҳасиз, бу ташаббус Ўзбекистон ва Германия ўртасида маданий ва гуманитар соҳасида алоқаларни мустаҳкамлашга ва Ўзбекистонда немис тилини оммавийлаштиришга қаратилган”, - деди вазир.

Школа в Ташкенте названа в честь немецкого поэта и мыслителя Гёте
Специализированной школе с углубленным изучением немецкого языка №60 в Ташкенте присвоено имя великого немецкого поэта и мыслителя Иоганна Вольфганга фон Гёте.
15 января 2019 года прошла торжественная церемония присвоения специализированной школе №60 г.Ташкента имени Иоганна Вольфганга фон Гёте.
В церемонии приняли участие Министр народного образования Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, Посланник Посольства Федеративной Республики Германия в Республике Узбекистан г-н Кристофер Фукс.
Отметим, что торжественная церемония присвоения специализированной школе №60 г.Ташкента имени Иоганна Вольфганг фон Гёте прошла в преддверии официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Германию.
Германия является одним из ключевых партнеров Узбекистана в Европе. Отношения между странами укрепляется. Безусловно, язык является одним из важных факторов для укрепления отношений между странами и народами.
На сегодняшний день, в Республике Узбекистан в 1677 школах немецкий язык в качестве иностранного языка (+ 54 школ по сравнению с 2017-2018 учебным годом) изучают более 355 тыс. учащихся. В общеобразовательных школах республики работают около 3 тыс. учителей немецкого языка. В 9 школах немецкий язык изучается углубленно.
По сравнению с 2017-2018 учебным годом в 2018-2019 учебном году количество школ с изучением немецкого языка увеличилось на 54 школы, количество специализированных школ с углубленным изучением немецкого языка увеличилось с 4 до 9, количество классов, изучаемых немецкий язык увеличилось с 14081 до 14525 (разница 444), а количество учащихся, изучающих немецкий язык увеличилось с 340560 до 355064 (разница 14504).
Министерство народного образования Республики Узбекистана сотрудничает с филиалом Гёте-Институт в Ташкенте и Центральным управлением школ за рубежом Германии (ЦфА) по развитию и совершенствованию системы изучения немецкого языка в общеобразовательных школах в рамках инициативы «Школы: партнеры будущего».
В настоящее время Гёте-институт оказывает поддержку шести средним школам (№112 г.Ташкент, №19 г.Ургенч, №9 г.Хива, №4 г.Бухара, №№23 и 4 г.Андижан) в расширении изучения немецкого языка или его введении в качестве учебного предмета.
Между Центральным управлением школ зарубежом Германии (ZfA) и 6 обшеобразовательными школами республики установлено сотрудничество (№60 г.Ташкента; №107 г.Ташкента; №51 г.Самарканд; №4 г.Бухара; №6 г.Маргилан; №10 г.Фергана).
Со стороны партнеров из Германии предоставляются современные мультимедийные учебные пособия и материалы по страноведению, а также технические средства обучения, оказывающие школам поддержку в обеспечении высокого качества преподавания немецкого языка в форме курсов повышения квалификации учителей.
В рамках курсов повышения квалификации, организованных в Германии в 2018 году приняли участие 17 учителей из Узбекистана, которые на данное время осуществляют педагогическую деятельность в области преподавания немецкого языка в школах.
Ежегодно для учителей немецкого языка в партнёрских школах проводится множество семинаров и тренингов. В рамках сотрудничества с партнёрскими школами учителя немецкого языка получают также стипендии для участия на языковых курсах и семинарах по повышению квалификации в Германии.
Министр народного образования Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, выступая на церемонии, отметил, что по инициативе руководства Узбекистана несколько общеобразовательных школ с углубленным изучением немецкого языка в Ташкенте, Самарканде и Бухаре будет названы в честь великих предков немецкого народа, таких как И.В.Гёте, Й.Шиллер и В.Фон Гумбольт.
«Безусловно, данная инициатива направлена на дальнейшее укрепление взаимоотношений между Узбекистаном и ФРГ в культурно-гуманитарной сфере, а также популяризацию немецкого языка в Узбекистане», - отметил министр.