Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан 2018 йилнинг 4-чорагида бюджет ташкилотларида ўтказилган назорат тадбирлари натижалари тўғрисида маълумот
2019-01-14 | Иқтисодиёт
Давлат молиявий назорати бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан 2018 йилнинг 4-чорагида Ҳукумат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг топшириқлари, жисмоний шахсларнинг мурожаатлари ҳамда режа асосида бюджет ташкилотларида жами 1 969 та давлат молиявий назорати тадбирлари ўтказилди.
Ўтказилган назорат тадбирларидан 1 717 тасида молиявий интизомга риоя қилинмай сарфланган маблағлар 29 млрд.сўмни, шундан камомад ва ўзлаштиришлар 6 млрд.сўмни, ноқонуний харажатлар 23 млрд.сўмни ташкил этди.
Назорат тадбирларини ўтказиш жараёнида ва унинг натижалари юзасидан берилган кўрсатмаларга асосан аниқланган 18,5 млрд.сўм миқдоридаги нотўғри сарфланган маблағларни белгиланган тартибда тикланиши таъминланди ҳамда 871 та назорат тадбирлари ҳужжатлари ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига юборилди.
Шунингдек, ҳисобот даврида бюджет интизомини бузган бюджет ташкилотларининг 91 нафар раҳбар ва мансабдор шахслари 59,8 млн.сўм миқдорида маъмурий жавобгарликка тортилди.

Информация о результатах контрольных мероприятий, проведенных Главным управлением государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в бюджетных организациях в 4-квартале 2018 года
2019-01-14 | Экономика
По поручениям Правительства и правоохранительных органов, по обращениям физических лиц, а также по плану Главным управлением Государственного финансового контроля и его территориальными управлениями в 4-квартале 2018 года в бюджетных организациях были проведены всего 1 969 контрольных мероприятия.
Из проведённых контрольных мероприятий в 1 717 выявлено расходование средств с нарушением финансовой дисциплины на сумму 29 млрд.сум, в том числе недостачи и присвоения на сумму 6 млрд.сум, незаконные расходы на сумму 23 млрд.сум.
В ходе проведения контрольных мероприятий, а также по их итогам обеспечено восстановление 18,5 млрд.сум средств в установленном порядке, материалы по 871 контрольным мероприятиям переданы правоохранительным органам для принятия мер, установленных законодательством.
Также, 91 руководителей и должностных лиц бюджетных организаций, допустивших нарушения бюджетной дисциплины были привлечены к административной ответственности на сумму 59,8 млн.сум.