Тўғридан-тўғри чет эл инвестицияларини жалб этиш - ҳудудларнинг ривожланиш ва иш ўринларини яратишнинг муҳим омили
2019-01-14 | Иқтисодиёт
Адлия вазири Русланбек Давлетов бошчилигидаги ишчи гуруҳи Сирдарё вилоятида маҳаллий тадбиркорлар ва хорижий инвесторлар билан учрашди.
Учрашувдан кўзланган асосий мақсад – бизнес-субъектлари, шу жумладан, хорижий инвесторлар билан бевосита мулоқот қилиш, иш ўринларини яратиш, иқтисодиётнинг айрим соҳаларини ривожлантириш, экспортга мўлжалланган маҳсулотларни ишлаб чиқаришга йўналтирилган истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, ҳудудга тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этиш учун мавжуд тўсиқ ва ғовларни аниқлаш, ушбу соҳадаги муаммо ва камчиликларни бартараф қилишда ёрдам кўрсатишдан иборат.
Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми давлатнинг иқтисодий жозибадорлигини кўрсатувчи ташриф қоғози ҳисобланади. Ўзбекистонда тадбиркорлик фаолияти эркинлигини таъминлаш, рухсат бериш амалиётларини соддалаштириш, ишбилармонлик муҳитини янада яхшилаш, давлат томонидан тартибга солишни камайтириш бўйича изчил ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Айнан шунинг учун мамлакатда қулай инвестиция иқлимини яратиш давлат сиёсатининг истиқболли йўналишларидан бири сифатида кўриб чиқилмоқда. 2019 йил 8 январь куни Президент раислигида бўлиб ўтган мазкур йилга мўлжалланган инвестиция лойиҳаларини амалга оширишни жадаллаштириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиш бунинг ёрқин далилидир.
Йиғилишда йирик лойиҳаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар иштирокидаги лойиҳаларни сўзсиз амалга ошириш, хорижий инвесторларга ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш ҳукуматнинг муҳим вазифаларидан этиб белгиланди. Айниқса, тўғридан-тўғри чет эл капиталини қурилишга ажратилган маблағ ҳисобига ҳудудий лойиҳаларни амалга оширишга эътибор қаратилди.
Масалан, Сирдарё вилоятида 2018 йил 19 декабрда Президент қарори билан тасдиқланган 8 та тўғридан-тўғри чет эл инвестицияларни жалб этиш билан йўли амалга ошириладиган лойиҳалар 2019 йилда ҳудудий инвестиция лойиҳаларининг манзилли дастури доирасида амалга ошириш кўзда тутилган.
Хусусан, Гулистон туманидаги тўқиш ипларини ишлаб чиқарадиган ташкилот Буюк Британиянинг “Евро коттон импекс Ко., ЛТД.” компанияси билан ҳамкорликда Сирдарё туманида тўртта лойиҳа амалга оширилди. Улардан иккитаси – Хитой, иккитаси эса Озарбайжон инвесторлари иштирокида бўлиб ўтди. Уларни амалга ошириш Сирдарё вилоятининг мазкур туман ҳудудида ирригация тизимлари ва полиетилен тарновлари учун чарм теридан буюмлар, лотоклар, бино ва иншоотлар учун металл конструкциялар, саморез, электрод ва металл прокатнинг турли кўринишларини чиқариш бўйича ишлаб чиқариш қувватларини яратишга имкон беради. Шунингдек, Сайхунобод туманида “Степова групп” қўшма корхона МЧЖ негизида мева ва сабзавотларнинг логистика марказини яратиш кўзда тутилган. 90 миллион долларлик лойиҳани инвестиция қилаётган Цингапурнинг “Итернопикко привайт лимитед” компанияси хорижий инвестор сифатида бу ерда иштирок этмоқда.
Ишчи гуруҳи давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари раҳбарлари билан ҳамкорликда Сирдарё вилоятидаги тўғридан-тўғри чет эл инвестициялари иштирокидаги лойиҳаларни амалга оширилиш жараёнини ўрганди. Тадбиркорлар билан учрашув вақтида ҳуқуқий кафолатларни мустаҳкамлаш, хорижий инвесторлар учун тизимга имтиёз ва преференцияларни жорий этишга йўналтирилган қонунчилик ҳужжатларининг мазмун ва моҳияти тушунтирилди. Инвестиция фаоллигини ошириш, мамлакат иқтисодиётига тўғридан-тўғри чет эл инвестицияларининг оқимини жиддий равишда кўпайтириш учун «Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили»да ушбу йўналишдаги меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштиришни давом эттириш кўз тутилганлиги таъкидланди.
Мониторинг ва учрашув якунларига кўра, инвестиция лойиҳалари, шу жумладан хорижий капитал иштирокидаги лойиҳаларни амалга оширишни тезлаштириш бўйича аниқ чора-тадбирлар қабул қилинди, қўшимча лойиҳалар бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.

Привлечение прямых иностранных инвестиций — фактор развития регионов и создания рабочих мест
Рабочая группа под руководством министра юстиции Р. Давлетова в Сырдарьинской области встретилась с местными предпринимателями и иностранными инвесторами.
Основная цель – непосредственный диалог с бизнес-субъектами, в том числе иностранными инвесторами, оказание содействия в реализации перспективных проектов, направленных на создание рабочих мест, развитие отдельных отраслей экономики, производства ориентированной на экспорт продукции, а также выявление имеющихся преград и препон для привлечения в регион прямых инвестиций, устранения проблем и недостатков в этой сфере.
Как известно, объем прямых иностранных инвестиций является своего рода лакмусовой бумажкой, показывающей экономическую привлекательность государства. В Узбекистане осуществляются последовательные реформы по обеспечению свободы предпринимательской деятельности, упрощению разрешительных процедур, дальнейшему улучшению деловой среды, снижению государственного регулирования. Создание благоприятного инвестиционного климата в стране рассматривается как одно из приоритетных направлений государственной политики. Видеоселекторное совещание по вопросам ускорения реализации инвестиционных проектов, намеченных на текущий год, состоявшееся 8 января 2019 года под председательством Президента, – тому доказательство.
На совещании обсуждены вопросы своевременной и качественной реализации крупных проектов. Важнейшей задачей правительства определены безусловная реализация проектов с участием прямых иностранных инвестиций, оказание всесторонней помощи зарубежным инвесторам. Акцент сделан на реализацию региональных проектов за счет прямых иностранных капиталовложений.
К примеру, в Сырдарьинской области в рамках Адресной программы региональных инвестиционных проектов на 2019 год, реализуемых с привлечением прямых иностранных инвестиций, утвержденной постановлением Президента от 19 декабря 2018 года, предусмотрена реализация восьми инвестпроектов. В частности, организация в Гулистанском районе производства пряжи совместно с великобританской компанией «Евро коттон импекс Ко., ЛТД.», осуществление четырех проектов в Сырдарьинском районе с участием инвесторов из Китая и Азербайджана по выпуску металлоконструкций, саморезов, электродов и разных видов металлопроката для зданий и сооружений, изделий из кожи, лотков для ирригационных систем и полиэтиленовых труб. Также в Сайхунабадском районе предусмотрено создание логистического центра плодов и овощей на базе СП ООО «Степова групп». Иностранным партнером здесь выступает сингапурская компания «Итернопикко привайт лимитед», которая инвестирует в проект 90 миллионов долларов.
В связи с этим, рабочая группа изучила ход реализации проектов с участием прямых иностранных инвестиций в Сырдарьинской области. Во время встреч с предпринимателями разъяснены суть и содержание актов законодательства, направленных на укрепление правовых гарантий, внедрение системы льгот и преференций для иностранных инвесторов. Отмечалось, что для роста инвестиционной активности, существенного увеличения притока прямых иностранных инвестиций в экономику страны в Год активных инвестиций и социального развития предусмотрено дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы в этом направлении.
По итогам мониторинга и встреч предприняты конкретные меры по ускорению реализации инвестиционных проектов, в том числе с участием иностранного капитала, а также разработаны предложения по реализации дополнительных проектов.