Туркманистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 12 январь куни Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов «Ҳиндистон – Марказий Осиё» мулоқотининг биринчи вазирлар учрашувида иштирок этиш учун бугун келган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари, Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов билан учрашди.
Суҳбат чоғида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари таъкидлаганидек, икки мамлакат раҳбарларининг мустаҳкам сиёсий иродаси туфайли Ўзбекистон-Туркманистон стратегик шериклиги яхши қўшничилик, дўстлик ва ўзаро англашув руҳида жадал ва самарали ривожланмоқда.
Туркманистон Президентининг 2018 йил 23-24 апрель кунлари Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида эришилган келишувларни амалга ошириш жараёни муҳокама қилинди.
Вазирлар икки томонлама савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш истиқболлари тўғрисида сўз юритар экан, товар айланмасининг жадал ўсиб бораётганини таъкидладилар. Савдо ҳажми ўтган йилнинг январь-ноябрь ойларида 2017 йилнинг шу даврига нисбатан 53 фоизга ошди.
Учрашувда икки давлат бозорларида товар ишлаб чиқарувчилар учун ўзаро қулай шарт-шароитлар яратиш, ҳудудлараро ҳамкорликни фаоллаштириш, минтақада транзит ва транспорт коридорларини ривожлантириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Шунингдек, туризмни ривожлантириш, Ўзбекистон ва Туркманистонда қўшма тадбирларни ташкил этиш орқали маданий-гуманитар соҳадаги алоқаларни чуқурлаштириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Вазирлар Тошкент шаҳрида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг бўлажак маслаҳатлашув учрашувини муваффақиятли ўтказишдан манфаатдор эканликларини таъкидладилар.

Встреча с Министром иностранных дел Туркменистана
12 января 2019 года в г.Самарканде Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с заместителем Председателя Кабинета Министров, Министром иностранных дел Туркменистана Рашидом Мередовым, прибывшим сегодня для участия в первой министерской встрече Диалога «Индия – Центральная Азия».
В состоявшейся беседе главы внешнеполитических ведомств подчеркнули, что благодаря твердой политической воле глав двух стран узбекско-туркменское стратегическое партнерство динамично и плодотворно развивается в духе добрососедства, дружбы и взаимопонимания.
Стороны обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках государственного визита Президента Туркменистана в Узбекистан 23-24 апреля 2018 года.
Касаясь перспектив расширения двусторонних торгово-экономических связей, министры отметили динамичный рост товарооборота, который в январе-ноябре прошлого года возрос на 53% по сравнению с соответствующим периодом 2017 года.
На встрече рассмотрены предложения о создании на взаимной основе благоприятных условий для товаропроизводителей на рынках друг друга, активизации межрегионального сотрудничества, развитии транзитных и транспортных коридоров в регионе.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам углубления связей в культурно-гуманитарной сфере, путем развития туризма, организации совместных мероприятий в Узбекистане и Туркменистане.
Министры подчеркнули заинтересованность в успешном проведении предстоящей Консультативной встречи глав государств Центральной Азии в г.Ташкенте.