Туркманистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 12 январь куни Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов «Ҳиндистон – Марказий Осиё» мулоқотининг биринчи вазирлар учрашувида иштирок этиш учун бугун келган Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари, Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов билан учрашди.
Суҳбат чоғида ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари таъкидлаганидек, икки мамлакат раҳбарларининг мустаҳкам сиёсий иродаси туфайли Ўзбекистон-Туркманистон стратегик шериклиги яхши қўшничилик, дўстлик ва ўзаро англашув руҳида жадал ва самарали ривожланмоқда.
Туркманистон Президентининг 2018 йил 23-24 апрель кунлари Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида эришилган келишувларни амалга ошириш жараёни муҳокама қилинди.
Вазирлар икки томонлама савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш истиқболлари тўғрисида сўз юритар экан, товар айланмасининг жадал ўсиб бораётганини таъкидладилар. Савдо ҳажми ўтган йилнинг январь-ноябрь ойларида 2017 йилнинг шу даврига нисбатан 53 фоизга ошди.
Учрашувда икки давлат бозорларида товар ишлаб чиқарувчилар учун ўзаро қулай шарт-шароитлар яратиш, ҳудудлараро ҳамкорликни фаоллаштириш, минтақада транзит ва транспорт коридорларини ривожлантириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Шунингдек, туризмни ривожлантириш, Ўзбекистон ва Туркманистонда қўшма тадбирларни ташкил этиш орқали маданий-гуманитар соҳадаги алоқаларни чуқурлаштириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Вазирлар Тошкент шаҳрида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг бўлажак маслаҳатлашув учрашувини муваффақиятли ўтказишдан манфаатдор эканликларини таъкидладилар.

Meeting with the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan
On January 12, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov, who arrived in Uzbekistan to attend the first Ministerial Meeting of India – Central Asia Dialogue, in Samarkand.
At the meeting, the heads of foreign affairs agencies emphasized that due to firm political will of the heads of the two countries, Uzbekistan – Turkmenistan strategic partnership is dynamically and fruitfully developing in the spirit of good-neighborliness, friendship and mutual understanding.
The sides discussed the implementation of agreements reached during the state visit of the President of Turkmenistan to Uzbekistan on April 23-24, 2018.
Regarding the prospects for expanding bilateral trade-economic relations, the ministers noted the dynamic growth of trade, which in January-November last year increased by 53% compared with the corresponding period of 2017.
At the meeting, proposals on creation of favorable conditions for commodity producers in each other’s markets on a mutual basis, intensification of interregional cooperation, development of transit and transport corridors in the region were considered.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, views were exchanged on the issues of deepening relations in the cultural-humanitarian sphere through development of tourism, organization of joint events in Uzbekistan and Turkmenistan.
The ministers emphasized their interest in successfully holding the upcoming Advisory Meeting of the Heads of States of Central Asia, in Tashkent.