Қозоғистон Ташқи ишлар вазири билан учрашув
2019 йилнинг 12 январь куни Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Афғонистон иштирокида «Ҳиндистон – Марказий Осиё» мулоқотининг биринчи вазирлар учрашуви доирасида Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Бейбут Атамқулов билан учрашди.
Меҳмонни қутлар экан, Абдулазиз Камилов Бейбут Атамқуловни юқори ва масъулиятли Қозоғистон ТИВ раҳбари лавозимига тайинлангани билан табриклади ва унга муваффақиятлар тилади.
Суҳбат чоғида вазирлар томонидан қайд этилганидек,Ўзбекистон ва Қозоғистон президентларининг Остона, Самарқанд ва Сариагашда, халқаро ташкилотлар тадбирлари чоғида ўтказилган учрашувлари кўп қиррали Ўзбекистон-Қозоғистон муносабатларига янги жўшқинлик берди. 2018 йилда ўтказилган Ҳукуматлараро комиссия, Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги мажлислари, биринчи ҳудудлараро ҳамкорлик форуми ва бошқа муҳим қўшма тадбирлар икки томонлама ҳамкорликни амалий жиҳатдан мустаҳкамлашга имкон берди.
Шу билан бирга, Ўзбекистон ва Қозоғистон ҳамкорликни кенгайтириш, биринчи навбатда, савдо-иқтисодий, инвестицион, транспорт-коммуникация соҳаларида алоқаларни мустаҳкамлаш учун улкан салоҳиятга эга эканлиги таъкидланди. Хусусан, ўтган йилнинг 11 ойи мобайнида ўзаро савдо ҳажми 38 фоизга ошиб, 2,6 миллиард АҚШ долларидан кўпроқни ташкил этгани бундан далолат беради. Ҳудудлараро муносабатлар, икки мамлакат чегараолди вилоятлари ўртасида бевосита алоқалар ўрнатиш соҳасида фойдаланилмаган салмоқли имкониятлар мавжуд.
Музокарада Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Тошкентда бўлиб ўтадиган Маслаҳатлашув учрашувига тайёргарлик кўриш ва унда Қозоғистон делегацияси иштирокига доир масалалар муҳим ўрин эгаллади.
Шунингдек, тинчлик ва барқарор ривожланишни таъминлаш, туризм ва маданий-гуманитар соҳаларидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш истиқболлари билан боғлиқ икки томонлама ва минтақавий масалалар кўриб чиқилди.
Вазирлар «Қозоғистонда Ўзбекистон йили»нинг муваффақиятли якунларини мамнуният билан қайд этдилар ва 2019 йили «Ўзбекистонда Қозоғистон йили»ни ўтказишга тайёргарлик юзасидан фикр алмашдилар.

Meeting with the Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan
On January 12, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Beibut Atamkulov, within the framework of the first Ministerial Meeting of India – Central Asia Dialogue with participation of Afghanistan, in the city of Samarkand.
Welcoming the guest, Abdulaziz Kamilov congratulated Beibut Atamkulov on his appointment to the high and responsible post of Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan and wished him success.
At the meeting, the ministers noted that the last year meetings of Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan in Astana, Samarkand and Saryagash gave new dynamics to multifaceted Uzbekistan – Kazakhstan relations. The regular meetings of the Intergovernmental Commission, the Business Council, the first forum of interregional cooperation and other important joint events held in 2018 allowed to strengthen bilateral cooperation in practical terms.
At the same time, as it was emphasized, Uzbekistan and Kazakhstan have significant potential for expanding cooperation, primarily in trade-economic, investment, transport-communication fields. This is evidenced by the fact that over 11 months of the last year, the trade turnover grew by 38% and exceeded 2.6 billion USD. There are significant unused opportunities in the sphere of interregional relations, direct contacts between the border areas of the two countries.
At the negotiations, issues of preparation of the upcoming Advisory Meeting of the Heads of States of Central Asia in Tashkent city and participation of Kazakhstan delegation took an important place.
The sides also considered bilateral and regional issues related to ensuring stability and sustainable development, prospects for further deepening cooperation in tourism, cultural and humanitarian sphere.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the ministers noted with satisfaction the successful results of the Year of Uzbekistan in Kazakhstan and exchanged views on preparations for the Year of Kazakhstan in Uzbekistan in 2019.