Самарқанд вилоятининг ҳокими тасдиқланди
Президент Шавкат Мирзиёевнинг тавсияси Халқ депутатлари Самарқанд вилояти кенгаши томонидан қўллаб-қувватланди. Эркинжон Турдимов Самарқанд вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.
Давлатимиз раҳбари вилоят раҳбарлари ва фаоллари олдидаги долзарб вазифаларни белгилаб берди.
- Вилоят иқтисодиётини ривожлантириш, инвестиция жараёнини фаоллаштириб, янги корхоналар қуриш ва иш ўринларини кўпайтириш энг муҳим ва устувор йўналиш ҳисобланади. Ўтган йили вилоятда 448 та объект ишга туширилиб, 8 минг 700 дан ортиқ иш ўрни яратилган. Лекин Самарқанддек катта салоҳиятга эга ҳудуд учун бу етарли эмас, - деди Шавкат Мирзиёев.
Шу мақсадда 2019-2020 йилларда амалга ошириладиган 968 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилгани, хорижий давлатлар билан ҳамкорликда йирик саноат корхоналари ташкил этилиши маълум қилинди.
Самарқанднинг туризм салоҳиятидан фойдаланиш, қишлоқ хўжалигини диверсификация қилиш, тадбиркорликни ривожлантириш бўйича топшириқлар берилди.

Khokim of Samarkand region is approved
The candidature proposed by President Shavkat Mirziyoyev was supported by deputies of Samarkand regional Kengash (Council) of people’s deputies. Erkinjon Turdimov was appointed khokim of Samarkand region.
The Head of the state identified relevant tasks for leadership and the region’s assets.
– Development of the regional economy, revitalization of the investment process, creation of new enterprises and jobs are the most important and top priority. Last year, 448 objects were commissioned in the region and more than 8.7 thousand jobs were created. But this is not enough for such a region with great potential like Samarkand, – said Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that 968 investment projects were developed for 2019-2020, it is planned to organize large industrial enterprises in cooperation with foreign countries.
Instructions were given on using the tourism potential of the region, diversification of agriculture and development of entrepreneurship.