“CTF.UZ”​ танлови натижалари эълон қилинди
9 январь куни "ZO‘R TV"​ телеканали студиясида ахборот хавфсизлиги соҳасида “CTF.UZ”​ очиқ турдаги танлови ғолибларини тақдирлаш маросими ўтказилди. Тақдирлаш маросимида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири ўринбосари Б. Олматов, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазири ўринбосари С. Бабаходжайев ва “Ўзбектелеком” акциядорлик компанияси бош директори Н. Хасановлар иштирок этишди.
2019 йилнинг 4-9 январь кунлари Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент Ахборот технологиялари университетида ахборот хавфсизлиги соҳасида “CTF.UZ”​ (Capture the Flag​) очиқ турдаги танловнинг ярим финал ва финал босқичи бўлиб ўтди.
Мусобақаларда соҳанинг олий таълим муассасалари, касб-ҳунар коллежлари ва лицейлари талабалари, меҳнат фаолиятида боғлган ёшлар иштирок этдилар.
“CTF.UZ”​ форматида мураккаб ҳисоблар, келажакдаги натижаларни прогнозлаш билан боғлиқ мантиқий масалалар киритилган. Шунингдек, танловнинг ярим финал ва финал босқичи доирасида менторларнинг маҳорат сабоқлари ўтказилди.
Масалалар ечими учун максимал балл тўплаган уч нафар иштирокчи мусобақа соврин жамғармасини ўзаро бўлишдилар. Галийев Доминик Дамирович 1-ўринни эгаллаб, 15 миллион сўм олишга муяссар бўлди. Каюмов Анвар Баҳодир ўғли 2-ўринни эгаллаб, 10 миллион сўм олишга эришди, Валидов Марат Рашидович 3-ўринни эгаллаб, 5 миллион эгасига айланди. Шунингдек, танлов ҳамкорлари томонидан ғолибларга қимматбаҳо совғалар топширилди.
Танловнинг қолган иштирокчилари ташкилотчилар томонидан рағбатлантирувчи соврин ва дипломлар билан тақдирланди.
Танлов ахборот хавфсизлигини таъминлаш борасидаги мавжуд салоҳиятини ривожлантириш истагида бўлган истеъдодли ёшларни аниқлаш, қўллаб-қувватлаш ва уларни рағбатлантиришга қаратилган.
Мусобақалар Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги томонидан Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи билан ҳамкорликда ташкил этилган. “Ўзбектелеком” акциядорлик компанияси танловни техник жиҳатдан қўллаб-қувватлади. "ZO‘R TV"​ телеканали тадбирнинг ахборот ҳамкори бўлди.

Подведены итоги конкурса «CTF.UZ»
9 января в студии телеканала «ZO‘R TV» состоялась церемония награждения победителей и призеров открытого соревнования в области информационной безопасности – конкурса «CTF.UZ». В церемонии награждения приняли участия заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Б. Олматов, Заместитель министра народного образования Республики Узбекистан С. Бабаходжаев​​ и генеральный директор Акционерной компании «Узбектелеком» Н. Хасанов.
В период с 4 по 9 января 2019 года в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хорезми прошло полуфинальные и финальные стадии конкурса в области информационной безопасности «CTF.UZ» (Capture the Flag).
В соревнованиях принимали участие студенты профильных вузов, профессиональных колледжей и лицеев, работающая молодёжь. В формате «CTF.UZ» были задействованы задачи на логику, со сложными математическими расчетами, прогнозированием будущего результата.
В рамках полуфинальной и финальной стадии конкурса прошли также мастер-классы менторов.
Тройка лучших участников, набравших максимальное количество баллов за решенные задачи, разделила между собой призовой фонд конкурса. Галиев Доминик Дамирович заняв 1-место, получил 15 миллионов сумов. Каюмов Анвар Баходир угли заняв 2-место в соревновании, получил 10 миллионов сумов, Валидов Марат Рашидович занял 3-место и получил 5 миллионов сумов. Также победители получили ценные подарки от партнеров конкурса.
Остальные участники конкурса получили поощрительные призы и дипломы от организаторов.
Конкурс направлен на выявление, поддержку и стимулирование одарённой молодежи, желающей развивать имеющийся потенциал в сфере IT и информационной безопасности.
Соревнования организованы Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с Союзом молодежи Узбекистана. Техническую поддержку конкурса осуществляет Акционерная компания «Узбектелеком». Телеканал «ZO‘R TV» стал информационным партнёром мероприятия.