Адлия вазирлиги: аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари нотариал ҳаракатлар учун тўланадиган пуллик хизмат тўловларидан озод қилинди
2019-01-11 | Жамият
Солиқ кодексининг 331-моддасига асосан аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари нотариал хизматлардан фойдаланганлиги учун давлат божини тўлашдан озод қилинган эди.
Бироқ, мазкур шахслар нотариал ҳаракатни расмийлаштирганда ҳуқуқий маслаҳат берганлик, ҳужжатлар лойиҳасини тузганлик ва мол-мулкка нисбатан тақиқ текширилганлиги учун ҳақ ундириш масаласи очиқ қолган эди.
Эндиликда 2019 йилнинг 10 январидан бошлаб аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари ҳамда айрим ташкилотлар нотариусга мурожаат қилганда ҳуқуқий ва техник тусдаги қўшимча ҳаракатлар учун ҳақ тўлашдан озод қилинди.
Ушбу ўзгартириш Президентимиз томонидан 2019 йилни “Фаол инвестициялар ва ижтимоий ривожланиш йили” деб эълон қилиниши муносабати билан Адлия вазирининг жорий йил 9 январь куни имзоланган буйруғига асосан татбиқ этилмоқда.
Мисол учун, бугунга қадар пенсиядаги шахс пенсия пулларини олиш учун бирор шахсга ишончнома берганда нотариуслар томонидан энг кам ойлик иш ҳақининг 15 фоизи, яъни 30 409 сўм миқдорида пуллик хизмат ундириб келинган эди.
Бундан буён, нафақадаги шахс пенсия пулларини олиш учун ишончнома берганда нотариуслар томонидан ҳеч қандай тўловлар ундирилмаслиги белгиланди.
Маълумот учун: 2018 йил давомида жами 117 102 та бундай турдаги ишончномалар тасдиқланган бўлса, ундириладиган ҳуқуқий ва техник тусдаги ҳаракатлар учун тўлов миқдори 2 млрд. 374 млн. сўмни ташкил этган.
Шунингдек, нотариал хизматлар учун тўланадиган пуллик хизмат тўловларидан озод қилинадиган шахслар тоифаларига ҳам аниқлик киритилди. Булар:
Фуқаролар:
─        пенсиялар ва нафақаларни олиш учун зарур бўлган, шунингдек васийлик қилиш ва фарзандликка олиш тўғрисидаги ҳужжатларнинг нусхалари тасдиқлаганда;
─        мол-мулкни давлат фойдасига васият ёки ҳадя қилганда;
─        Ватанни ҳимоя қилиш чоғида ҳалок бўлган шахсларнинг мол-мулки учун мерос гувоҳномалар берганда;
─        мерос қолдирувчи билан битта уйда доимий рўйхатда бўлган ва унинг вафотидан кейин хам шу манзилда яшаётган шахсларга мерос гувоҳномалар берганда;
─        мерос қолдирувчининг интеллектуал мулк ҳуқуқлари учун мерос гувоҳномалар тасдиқлаганда;
─        банклардаги омонатлар, суғурта суммалари, давлат заём облигациялари учун, иш ҳақи суммалари учун мерос гувоҳномалар тасдиқлаганда;
─        пенсиялар ва нафақалар олиш учун ишончномани тасдиқлаганда;
─        сурункали руҳий касалликка чалинганларнинг васийларига мол-мулкка ворислик гувоҳнома берганда;
─        ишлаб чиқаришдаги бахтсиз ҳодисада вафот этган ходимнинг иш берувчи ҳисобидан суғурталанган пулига мерос гувоҳнома берганда;
─        1941—1945 йиллардаги уруш, Афғонистон Республикасида байналмилал ва Чернобиль АЭСининг авария оқибатларида қатнашган шахслар ҳамда ҳалок бўлган ёки бедарак йўқолган шахсларнинг оила аъзоларига имтиёзлар берилиши учун ҳужжатларнинг нусхаларини тасдиқлаганда.
─        фермер ва деҳқон хўжалигида ишлаётган меросхўрларга ушбу хўжаликка тегишли мол-мулк бўйича меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисида гувоҳнома берганда;
─        коммунал хизматлар тўлови бўйича қарзларни ундириш юзасидан ижро ёзувларини тасдиқлаганда;
─        муаллифлик ҳуқуқи мукофотларини ундиришга қаратилган ижро ёзувларини амалга оширганда;
─        суғурта пулларини ундириш юзасидан меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисида гувоҳнома тасдиқлаганда.
Ташкилотлар:
─        солиқ ва молия органларига давлатнинг мол-мулкига нисбатан мерос гувоҳномалар берганда;
─        мактаб-интернатдаги ва ихтисослаштирилган мактаблардаги ўқувчиларнинг ота-оналаридан мактаб таъминоти учун қарзларни ундириш бўйича ижро ёзувларини амалга оширганда.
Жорий этилаётган ушбу янгилик аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларига имтиёзли тарзда нотариал хизматлар кўрсатишга имкон беради.

Министерство юстиции: нуждающиеся в социальной защите слои населения освобождаются от платежей за платные услуги при совершении нотариальных действий
2019-01-11 | Общество
В соответствии со статьей 331 Налогового кодекса нуждающиеся в социальной защите слои населения освобождаются от уплаты государственной пошлины при совершении нотариальных действий.
Однако открытым оставался вопрос взыскания у данных лиц платы за консультации правового характера, составление проектов документов и проверку запрета относительно отчуждения имущества при оформлении нотариальных действий.
Теперь с 10 января 2019 года нуждающиеся в социальной защите слои населения и отдельные организации при обращении к нотариусу освобождаются от платежей за дополнительные действия правового и технического характера.
Данное изменение применяется на основании подписанного 9 января текущего года приказа министра юстиции в связи с объявлением Президентом 2019 года Годом активных инвестиций и социального развития.
К примеру, до настоящего времени при передаче пенсионером кому-либо доверенности на получение пенсии, нотариусы взимали плату в размере 15 процентов от МРЗП, то есть 30 409 сумов.
Отныне определено, что у пенсионеров, передающих доверенность на получение пенсии другому лицу, нотариусы никакую плату взимать не будут
Для сведения: в течение 2018 года удостоверено 117 102 доверенности подобного вида, размеры платежей за дополнительные действия правового и технического характера составили 2 миллиарда 374 миллиона сумов.
Также конкретизированы категории лиц, освобождаемых от платежей за платные услуги при совершении нотариальных действий. В их числе:
Граждане:
─        при засвидетельствовании верности копий документов, необходимых для получения государственных пенсий и пособий, а также по делам опеки и усыновления (удочерения);
─        при дарении или завещании имущества в пользу государства;
─        при выдаче свидетельств о праве на наследство на имущество лиц, погибших при защите Родины;
─       при выдаче свидетельств о праве на наследство на жилой дом, если были прописаны вместе с наследодателем в одном доме и продолжают проживать по данному адресы и после его смерти;
─        при удостоверении свидетельств о праве на наследование прав в области интеллектуальной собственности наследодателя;
─        при в удостоверении свидетельств о праве на наследство на вклады в банках, страховые суммы по договорам личного и имущественного страхования, облигации государственных займов, суммы заработной платы;
─        при утверждении доверенности для получения пенсий и пособий;
─        при выдаче свидетельства о праве на наследство имущества опекунам лиц, страдающих хронической душевной болезнью;
─        при выдаче свидетельства о праве на наследство на страховые суммы лиц, застрахованных за счет предприятий и организаций на случай смерти и гибели от несчастного случая на производстве;
─        при засвидетельствовании верности копий документов для предоставления льгот членам семей лиц, участвовавших, погибших или без вести пропавших в войне 1941—1945 годов, при ликвидации последствий Чернобыльской АЭС, воинов-интернационалистов в Афганистане;
─        при выдаче свидетельств наследникам, продолжающим деятельность в фермерском хозяйстве, о праве на наследство на имущество фермерского хозяйства
─        наследники, продолжающие деятельность в фермерском хозяйстве, — за выдачу им свидетельства о праве на наследство имущества фермерского хозяйства;
─        при утверждении исполнительных надписей по взысканию задолженности за коммунальные услуги;
─        при совершении исполнительных надписей, направленных на взыскание о взыскании вознаграждения, причитающегося к выплате по авторским правам;
─        при утверждении свидетельства о праве на наследство страховых сумм;
Организации:
─        финансовые и налоговые органы — при выдаче свидетельств о праве на наследство на государственное имущество;
─        школы-интернаты и специализированные школ — при совершении исполнительных надписей о взыскании с родителей учащихся задолженности за содержание их детей в школе-интернате.
Вводимые новшества послужат оказанию нотариальных услуг нуждающимся в социальной защите слоям населения на льготной основе.