2019-01-10 | Инновация
Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар марказида жорий йилнинг19 январь куни Startup Mix #40 конференцияси ўз ишини бошлайди.
Ўтказиш вақти ва жойи: 10:00-16:00, 2019 йилнинг 19 январь куни, Илғор Технологиялар Маркази.
Тадбир манзилини қуйидаги ҳавола орқали аниқлашингиз мумкин: https://goo.gl/maps/ZXDyAn73fpQ2
Тадбир дастурига кўра C.A.T. Science Accelerator илмий акселераторининг 15 та стартапи учун Speed Mentoring сессияси ўтказилади. Бунда таклиф этилган малакали мутахассислар бизнес-моделлар, лойиҳада ҳал этилаётган муаммоларнинг муҳимлиги, шунингдек жамоалар фаолиятининг бошқа жабҳалари бўйича ўз фикрларини берадилар. Бу якуний кўргазма ёки инвесторлар учун тақдимот эмас, балки лойиҳаларнинг биринчи ойлардаги фаолиятининг танқидий таҳлилидир.
C.A.T. Science Accelerator Илғор технологиялар маркази томонидан StartupFactoryкомпанияси (бунга қадар IT лойиҳалар устида ишлаган) ва Green Business Innovation (яшил технологиялар ва муқобил энергия манбалар соҳасида фаолият юритган консалтинг компанияси) билан ҳамкорликда ташкил этилган бўлиб, акселератор ёш олимлар ва жамоаларга ўз тажрибалари учун илмий майдон вазифасини ўтайди, мутахассислар кўмаги ва қўллаб қувватловини тақдим этиш билан бирга, лойиҳанинг минимал ишчи талқинини ишга туширишга ҳам ёрдам беради.
Curiosity Machine AI Family Challenge сессиясида сунъий интеллект бўйича халқаро оилавий танловда иштирок этувчи лойиҳалар намойиш этилади. Бунда 10-15 ёшдаги болалар ҳамда уларнинг ота-оналаридан иборат жамоалар сунъий интеллект, механика ва робототехника асослари бўйича 9-ойлик курсни ўтаганлик натижаларига кўра ўз лойиҳаларини тақдим этадилар. Ҳар бир жамоа лойиҳаси мамлакатимиз аҳолиси учун ижтимоий нуқтаи назардан муҳим бўлган бирон муаммони сунъий интеллект ёрдамида тимсолий равишда ҳал қилади. Энг яхши лойиҳаларга ҳомийлар томонидан мукофотлар топширилади. Барча лойиҳаларга экспертлар ва тингловчилар ўз фикрларини билдириб, маслаҳатлар берадилар.
Қозоғистонлик мутахассис Дина Мукашева Storrytelling бўйича сессия ўтказиши режалаштирилган бўлиб, видео, тақдимот ва рекламада ҳикоя қилиш усуллари ўргатилади.
Curiosity Maker Space & Maker Space Almaty дан интерфаол маҳорат дарсларида 14 ёшдан катта ўсмирлар автоматик тизимлар ва робототехника билан шуғулланиш учун мўлжалланган Arduino ускунавий-дастурий воситаси ёрдамида платалар ва электроника билан ишлайдилар, ўз оригинал белгиларини яратадилар.
Конференцияда, шунингдек, Technovation Challenge – қизлар учун энг йирик халқаро технологик танлов ҳақида маълумот берилади. Таъкидлаш жоизки, мазкур танлов Ўзбекистонда 3 йилдан бери ўтказилмоқда. Technovation Uzbekistan 2019 сессияси доирасида ташкилотчи ва ҳамкорлар ўз табрик нутқлари билан чиқадилар, танловда иштирок этиш шартлари тақдим этилади ва жамоаларни шакллантириш бўйича иштирокчи ва менторлар (мураббийлар) учун интерфаол сессия ўтказилади.
Тадбирда тингловчи сифатида иштирок этиш учун рўйхатдан ўтиш лозим. Рўйхатдан ўтиш конференциянинг расмий сайти – www.startupmix.uz да амалга оширилади. Тингловчилар учун жойлар сони чегараланган.
Иштирок этиш бепул.
Акселератор телефон рақамлари (маълумот учун):
+998 71 227 43 21, +99897 700 16 38
Сайт: www.cat-sa.uz
Facebook: www.facebook.com/cat.science.accelerator
Telegram: https://t.me/CATscienceAccelerator
Тадбир аудиторияси: 150-200 киши (бизнесменлар, IT-тадбиркорлар, стартапчилар, маркетологлар, журналистлар, талабалар).
Конференция Илғор Технологиялар Маркази ва Тошкентдаги Инха Университети билан ҳамкорликда ўтказилади (конференциянинг иккинчи куни Инха университетида ўтказилади).

Участвуйте в конференции Startup Mix #40
19 января в Центре Передовых Технологий при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан пройдет 1-й день конференции Startup Mix #40.
Время и место проведения: 10:00-16:00, 19 января, Центр Передовых Технологий.
Google-карта: https://goo.gl/maps/ZXDyAn73fpQ2
В программе мероприятия:
• Секция Speed Mentoring для 15 стартапов научного акселератора, C.A.T. Science Accelerator
• Сессия Curiosity Machine AI Family Challenge
Демо день проектов международного семейного конкурса по искусственному интеллекту. Формат сессии: команды (дети 10-15 лет + родители) презентуют свои проекты (результаты прохождения 9-месячного курса по основам искусственного интеллекта, механики и робототехники). Проект каждой команды, на уровне прототипа, решает какую-либо социально значимую для жителей нашей страны проблему, с использованием искусственного интеллекта. Лучшие проекты получают призы от партнеров. Все проекты получают комментарии от экспертов и слушателей.
• Сессия по сторителлингу. Новый формат, лектор обучает, как рассказывать истории в видео, презентациях и рекламе.
Спикер: Дина Мукашева, Алматы, Казахстан
• Сессия интерактивных воркшопов (мастер-классов) от Curiosity Maker Space & Maker Space Almaty (тренеры из Казахстана). Параллельные мастер-классы для участников возраста 14+ по основам работы с Arduino, работе с платами и электроникой, созданию собственных креативных металлических значков
• Анонс крупнейшего международного технологического конкурса для девушек,
Technovation Challenge. Конкурс проводится в Узбекистане 3-й год. В рамках сессии Technovation Uzbekistan 2019 с приветственными словами выступят организаторы и партнеры, пройдет презентация условий участия в конкурсе, состоится интерактивная сессия для участниц и менторов, по формированию команд.
Для участия в мероприятии в качестве слушателя необходимо зарегистрироваться. Регистрация открыта на сайте конференции, www.startupmix.uz. Количество мест для слушателей ограничено.
Участие бесплатно.
Подробнее о выступлении стартапов научного акселератора:
В рамках Startup Mix #40 запланирована открытая для публики сессия Speed-mentoring («быстрые комментарии экспертов») для 15 проектов C.A.T. Science Accelerator, первого в Узбекистане акселератора для научных стартапов.
Проекты работают в акселераторе 2  месяца, и на мероприятии команды выступят с первыми результатами своей работы.
Цель сессии Speed Mentoring — получить комментарии приглашенных экспертов по бизнес-модели, актуальности решаемых проектами проблем и другим аспектам деятельности команд.  Это не финальный демо-день и не презентация для инвесторов, а критический анализ результатов работы проектов первые месяцы.
Проекты акселератора (из данного списка только 15 проектов выступят с презентациями):
• разработка присыпок с наночастицами серебра
• производство леденцов на основе экстрактов лекарственных трав
• автономное солнечное водоснабжение
• производство пектина из местного сырья
• производство жидкого пластыря
• тестовые полоски для мониторинга уровня глюкозы
• ранняя диагностика предраковых заболеваний слизистой оболочки полости рта
• производство артикуляционной бумаги для стоматологов из натурального местного сырья
• производство геолого-геофизического оборудования
• разработка интегрированной системы орошения
• производство муравьиных ферм, инсектариев и других энтомологических учебных пособий
• технология производства рекомбинантного папаина из кукурузы
• производство стерильных шовных материалов из шёлка
• литейная установка для ювелиров
• ПЦР-тест на H.pylori
• создание банка стволовых клеток
• теплица будущего + майнинг криптовалют
• экспресс-диагностика заболеваний легких, на основе анализа сурфактанта лёгких
• разработка новых рецептур кормов из растительного сырья
Об акселераторе:
C.A.T. Science Accelerator организован Центром передовых технологий при поддержке Министерства инновационного развития Республики Узбекистан в партнерстве с компаниями StartupFactory (стартап-акселератор, ранее работал с IT-проектами) и Green Business Innovation (консалтинговая компания в сфере "зеленых" технологий и возобновляемых источников энергии).
Акселератор предоставляет молодым ученым и командам площадку для проведения экспериментов (лаборатории и реактивы Центра передовых технологий), поддержку экспертов и менторов, помощь в запуске MVP (минимальной рабочей версии проекта).
Контакты акселератора (для справок):
Телефон: +998 71 227 43 21, +99897 700 16 38
Сайт: www.cat-sa.uz
Facebook: www.facebook.com/cat.science.accelerator
Telegram: https://t.me/CATscienceAccelerator
О конференции Startup Mix:
Startup Mix — первая в Узбекистане стартап-конференция, проводится с 2013 года.
Аудитория мероприятия: 150-200 человек (бизнесмены, IT-предприниматели, стартаперы, маркетологи, журналисты, студенты).
Конференция проводится в партнерстве с Центром Передовых Технологий и Университетом Инха в Ташкенте (второй день конференции будет проходить в Университете Инха).