Хорижнинг етакчи университетлари филиалларини очиш ҳам ўзига хос инвестиция
Президент Шавкат Мирзиёев 8 январь куни инвестиция соҳасига бағишланган видеоселекторда хорижий давлатларнинг етакчи университетлари филиалларини очиш олий таълим соҳасига киритилган яхши инвестиция эканини, билимли, замонавий мутахассислар мамлакатга катта манфаат келтиришини таъкидлади.
Ўзбекистонда 91 та олий таълим муассасаси мавжуд, шундан 11 таси хорижий олий таълим муассасалари ва филиалларидир. Айни вақтда юртимизда Россия Федерацияси, Буюк Британия, Жанубий Корея, Сингапур, Италия каби давлатларнинг олий таълим муассасалари ва уларнинг филиаллари фаолият кўрсатмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 7 январдаги қарорига мувофиқ уларнинг сафига Тошкент шаҳрида ташкил этиладиган янги Ҳиндистоннинг Амити университети ҳам қўшилди. Ушбу университетда ахборот-коммуникация технологиялари мутахассислари тайёрланади, улар дастурий таъминот ишлаб чиқиш, ахборот тизимлари ва компьютер тармоқларини бошқариш бўйича халқаро стандартлар даражасида таҳсил олишади.

Opening branches of leading foreign universities is also an investment
President Shavkat Mirziyoyev at the selector meeting on the issues of investment, held on January 8, noted that opening leading universities of foreign countries is a good investment in higher education, educated, modern specialists will greatly benefit the country.
There are 91 universities in Uzbekistan, of which 11 were created in cooperation with foreign education institutions or are their branches. Higher education institutions of Russia, the United Kingdom, South Korea, Singapore, Italy and their branches are operating.
In accordance with the resolution of the President of the Republic of Uzbekistan of January 7, 2019, India’s Amity University will open its branch in Tashkent city. It will train specialists in information-communication technologies at the level of international standards on software development, management of information and computer networks.