Хорижнинг етакчи университетлари филиалларини очиш ҳам ўзига хос инвестиция
Президент Шавкат Мирзиёев 8 январь куни инвестиция соҳасига бағишланган видеоселекторда хорижий давлатларнинг етакчи университетлари филиалларини очиш олий таълим соҳасига киритилган яхши инвестиция эканини, билимли, замонавий мутахассислар мамлакатга катта манфаат келтиришини таъкидлади.
Ўзбекистонда 91 та олий таълим муассасаси мавжуд, шундан 11 таси хорижий олий таълим муассасалари ва филиалларидир. Айни вақтда юртимизда Россия Федерацияси, Буюк Британия, Жанубий Корея, Сингапур, Италия каби давлатларнинг олий таълим муассасалари ва уларнинг филиаллари фаолият кўрсатмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 7 январдаги қарорига мувофиқ уларнинг сафига Тошкент шаҳрида ташкил этиладиган янги Ҳиндистоннинг Амити университети ҳам қўшилди. Ушбу университетда ахборот-коммуникация технологиялари мутахассислари тайёрланади, улар дастурий таъминот ишлаб чиқиш, ахборот тизимлари ва компьютер тармоқларини бошқариш бўйича халқаро стандартлар даражасида таҳсил олишади.

Открытие филиалов ведущих зарубежных университетов – тоже инвестиция
Президент Шавкат Мирзиёев на проведенном 8 января видеоселекторном совещании по вопросам инвестиций отметил, что открытие ведущих университетов зарубежных стран является хорошей инвестицией в сферу высшего образования, образованные, современные специалисты принесут большую пользу стране.
В Узбекистане действует 91 ВУЗ, из них 11 созданы при сотрудничестве с зарубежными или являются их филиалами. Ведут деятельность высшие образовательные учреждения и их филиалы России, Великобритании, Южной Кореи, Сингапура, Италии.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 января 2019 года их число пополнится индийским Университетом Амити, который откроется в городе Ташкенте. Он будет готовить на уровне международных стандартов специалистов в области информационно-коммуникационных технологий по направлениям разработки программного обеспечения, управления информационными сетями и компьютерными сетями.