Депутатлар қандай қонун лойиҳаларини кўриб чиқди?
2019 йил 7 январь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги ялпи мажлиси бўлиб ўтди. Унда Ҳукумат аъзолари, қатор вазирлик, идоралар, давлат ташкилотлари ва жамоат бирлашмалари вакиллари билан бир қаторда, халқ депутатлари Тошкент шаҳри ва пойтахт туманлари Кенгашлари депутатлари ҳам қатнашди.
Мажлисда депутатлар мамлакатда турли соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Қизғин муҳокама этилган масалалардан бири «Жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган айрим тоифадаги шахслар устидан маъмурий назорат тўғрисида»ги қонун лойиҳаси бўлди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикасининг жиноят қонунчилиги ҳужжатларига мувофиқ, амалиётда айрим тоифадаги шахслар, хусусан, хорижий мамлакатларда бўлган давр мобайнида оғир ва ўта оғир жиноятларни содир этган шахслар устидан маъмурий назорат ўрнатилади. Шу нуқтаи назардан, Вазирлар Маҳкамаси томонидан 1992 йилдаги амалдаги қонуннинг янги таҳрири тариқасида киритилган ушбу лойиҳа рецидив ва бошқа жиноятларнинг олдини олишда самарали восита бўлган маъмурий назорат институтини янада такомиллаштиришга қаратилган. Депутатларнинг  таъкидлашича, озодликдан маҳрум этиш жойларидан чиққандан кейин маъмурий назоратга олинган шахслар томонидан жиноятлар содир этилишининг олдини олиш, маҳкумни тузатиш ва ҳуқуқбузарликлар профилактикасини кучайтиришга хизмат қиладиган мазкур қонун лойиҳаси бир пайтнинг ўзида ички ишлар органларининг ушбу йўналишдаги фаолияти самарадорлигини оширишга ҳам ёрдам беради.
Лойиҳа норма ижодкорлиги талабларидан келиб чиқиб, масъул қўмита томонидан жиддий ишланди ва янги, тугал қонун шаклига келтирилди. Унга кўра, 21 та модда қайта ишлаб чиқилди ва 6 та янги модда киритилди. Қонундаги ҳаволаки нормалар чиқариб ташланди. Назоратни ўрнатиш, амалга ошириш, назоратни тугатишни ўзида ифода этган нормаларга аниқлик киритилди. Маъмурий назорат ўрнатиладиган шахслар тоифаси қисқартирилди, бундай шахсларга  белгиланадиган чекловларга аниқлик киритилиб, уларнинг сони камайтирилди. Маъмурий назоратни муддатидан олдин олиб ташлашни белгиловчи нормалар билан бойитилди. Ана шундай жиддий ўзгаришлардан сўнг лойиҳа тўғридан-тўғри ишлайдиган қонунга айланди. Муҳокамалар, тортишувлардан сўнг қонун лойиҳаси қабул қилинди.
Шундан сўнг депутатлар шахснинг ақли расоликни истисно қилмайдиган руҳий нуқсонлари аниқланган шахсларга нисбатан қўлланиши кўзда тутилган тиббий йўсиндаги мажбурлов чоралари ҳамда бундай чораларни қўллаш тартиби бўйича Жиноят, Жиноят-процессуал, Жиноят-ижроия кодексларига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритилишини кўзда тутадиган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини кўриб чиқдилар.
Президентимизнинг 2018 йил 16 мартдаги “Психиатрия ёрдами кўрсатиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан тайёрланган ушбу қонун лойиҳаси билан юқоридаги кодексларга ижтимоий хавфли қилмишларни содир этган, ақли расоликни истисно қилмайдиган руҳий ҳолати бузилганликдан азият чекувчи шахслар учун жазо билан биргаликда тайинланадиган тиббий йўсиндаги мажбурлов чораларини қўллаш тартибини белгилаш ҳамда мажбурлов чораларини ўташ тартибини аниқлаштиришга доир тегишли ўзгартишлар ва қўшимчалар киритилмоқда.
Депутатларнинг фикрича, қонун ҳужжатларида суд-психиатрия экспертизаси ўтказишда аниқланиши лозим бўлган масалалардан бири шахснинг ақли расоликни истисно қилмайдиган руҳий нуқсонлари бор-йўқлиги билан боғлиқ омилдир. Ҳозирги кунга қадар суд-психиатрия экспертизаси жараёнида ушбу тоифадаги шахслар аниқланишига қарамай, қонунчиликда уларга нисбатан ҳеч қандай мажбурий даволаш чоралари кўзда тутилмаган. Лойиҳанинг қабул қилиниши ақли расоликни истисно этмайдиган руҳий бузилишлари аниқланган, суд томонидан жазо тайинланган шахсларга нисбатан жазо билан биргаликда тайинланадиган тиббий йўсиндаги мажбурлов чораларини қўллаш ва уларни психиатр шифокорларнинг назоратисиз қолдирмасликка имкон беради.
Қонун лойиҳаси юзасидан кечган муҳокамалар жараёнида депутатлар ушбу ҳужжат инсон тақдирига дахлдорлигини инобатга олиб, қонун ташаббускорларига бир қатор ҳаётий саволлар билан мурожаат этди. Баҳс-мунозаралар якунида мазкур лойиҳани норма ижодкорлиги талабларига тўла жавоб берадиган қилиб янада пишиқ-пухта ишлаш таклифи илгари сурилди. Сўнг қонун лойиҳаси овозга қўйилди. Бироқ у етарлича овоз ололмади ва қайта ишлаш учун масъул қўмитага қайтарилди.
Шундан кейин депутатлар «Яйловлар тўғрисида»ги қонун лойиҳасини муҳокама қилдилар.
Қуйи палатанинг бир гуруҳ депутатлари ташаббуси билан тайёрланган мазкур қонун лойиҳаси муҳокамаси чоғида қайд этилганидек, бугунги кунда юртимизда яйлов ва пичанзорларнинг умумий майдони 21,1 миллион гектарни ёки мамлакат ер майдонининг 46,5 фоизини ташкил этади. Аммо кейинги 35-40 йил давомида кўчма чорвачиликда яйловлардан меъёрдан ортиқ фойдаланиш, молларни яйловларда ортиқча боқиш ҳамда бошқа антропоген таъсирлар натижасида чорва озуқаси ҳажми камайиб, яйлов ерлари инқирозга юз тутмоқда. Таҳлилларга кўра, ҳозирги кунга келиб мамлакатимиздаги яйлов майдонларидан 16,4 миллион гектари (78 фоизи) инқирозга учраган, 20 фоиздан ортиқ майдондаги яйлов ва пичанзорда ўсимликлар сони ҳамда турлари камайиб, маҳсулдорлик 2 баробарга қисқарган.
Яйловлардан фойдаланиш бўйича самарали ҳуқуқий механизм яратилмагани, мазкур соҳадаги муносабатларни тартибга солувчи махсус қонун қабул қилинмагани, яйловлардан оқилона фойланиш юзасидан давлат бошқаруви органларининг ваколатлари аниқ белгиланмагани, мол боқиш ва пичан ўриш меъёрлари ва режалари белгиланмагани натижасида республикадаги яйловларнинг ҳолати йилдан-йилга ёмонлашиб бормоқда.
Мажлисда таъкидланганидек, депутатлар томонидан ишлаб чиқилган мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши билан яйловлардан оқилона фойдаланишнинг ташкилий-ҳуқуқий механизмлари яратилади. Давлат бошқаруви ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ваколатлари белгиланади. Инқирозга учраган яйлов майдонларини аниқлаш ва уларни тиклаш, ҳосилдорлигини ошириш учун озуқабоп экинларни экиш ишлари ташкил этилади. Озиқ-овқат маҳсулотлари захираси ҳамда аҳолига гўшт ва сут маҳсулотларини етказиб бериш кўпаяди. Чорвачиликда яйловлардан фойдаланишнинг меъёрлари белгиланади.
Шундан сўнг депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Б.Алихоновнинг “Оролни қутқариш халқаро жамғармаси (ОҚХЖ) таъсисчи давлатлари раҳбарлари саммитида Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббуслари ва таклифлари мазмун-моҳияти ва аҳамиятини кенг жамоатчиликка етказиш бўйича амалий тадбирлар Дастури тўғрисида”ги ахборотини тингладилар.
Хабарингиз бор, Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2018 йил 28 декабрдаги Олий Мажлисга Мурожаатномасида БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосида Траст фондининг тузилиши ўзбек дипломатиясининг катта ютуғи бўлди, деган эди.
Дарҳақиқат, давлатимиз раҳбари томонидан 2018 йил 24 августда Туркманистонда бўлиб ўтган Оролни қутқариш халқаро жамғармаси саммитида бир қатор  муҳим ташаббуслар қаторида, 2018 йил июнь ойида Тошкент шаҳрида Орол фожиаси оқибатларини юмшатишга бағишлаб ўтказилган халқаро конференциянинг асосий хулоса ва тавсияларини ҳисобга олган ҳолда Оролбўйи минтақаси учун инсон хавфсизлиги бўйича кўп шерикли Траст фондини ташкил этиш ташаббуси илгари сурилган эди. 2018 йил 27 ноябрда эса, Нью-Йорк шаҳрида БМТ Бош Ассамблеяси 73-сессияси доирасида Ўзбекистонда Оролбўйи минтақаси учун инсон хавфсизлиги бўйича кўп шериклик асосида БМТнинг Траст фондини ишга туширишга доир олий даражадаги тадбир ўтказилди ва амалий иш (“Йўл харитаси”) кўрсатилгандан сўнг фонд ўз фаолиятини бошлади.
Президентимиз томонидан илгари сурилган мазкур ташаббус ва таклифларни ўз вақтида, самарали амалга ошириш мақсадида Амалий саъй-ҳаракатлар режаси ҳамда устувор миллий дастурлар ва лойиҳалар рўйхати тасдиқланган. Шу билан бирга, ушбу ташаббус ва таклифлар мазмун-моҳиятини кенг жамоатчиликка етказиш бўйича Амалий тадбирлар дастури ва Медиа-режаси ишлаб чиқилган.
Мажлисда депутатлар томонидан мазкур дастур ва медиа-режа атрофлича муҳокама қилиниб, парламент қуйи палатаси Кенгашининг тегишли қарори тасдиқланди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.Абдуҳакимовга «Тошкент шаҳри ҳамда Навоий вилоятининг Навоий шаҳрида аҳолига давлат томонидан кафолатланган тиббий ёрдам кўрсатишни самарали ташкил қилиш чораларини кўриш тўғрисида» ҳамда «Бирламчи тиббий-санитария муассасалари учун белгиланган штат миқдорларини қайта кўриб чиқиш тўғрисида» Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг парламент сўровларини юбориш ҳақидаги масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Какие законопроекты рассмотрены депутатами?
7 января 2019 года состоялось очередное пленарное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. В нем приняли участие члены Правительства, представители ряда министерств и ведомств, государственных организаций и общественных объединений, а также депутаты Ташкентского городского Кенгаша и районных Кенгашей народных депутатов столицы.
На заседании депутаты рассмотрели ряд важных законопроектов, направленных на правовое сопровождение осуществляемых в стране в различных сферах последовательных реформ.
Предметом бурных обсуждений депутатов также стал проект закона Республики Узбекистан «Об административном надзоре за отдельной категорией лиц, освобожденных из учреждений по исполнению наказания».
Подчеркивалось, что над отдельной категорией лиц, в том числе, лиц, совершивших тяжкие и особо тяжкие преступления в период пребывания в зарубежных странах, согласно уголовному законодательству Республики Узбекистан, устанавливается административный надзор. С этой точки зрения, данный проект, внесенный Кабинетом Министров в виде новой редакции действующего с 1992 года закона, направлен на дальнейшее совершенствование института административного надзора, как эффективного средства предупреждения рецидивов и других преступлений. По мнению депутатов, данный законопроект, который послужит усилению предотвращения совершения преступлений лицами, взятыми под административный надзор после освобождения из учреждений по исполнению наказания, а также исправления заключенного и профилактики правонарушений, вместе с тем, также будет содействовать повышению эффективности деятельности органов внутренних дел в данном направлении.
Проект, исходя из требований нормотворчества, тщательно доработан ответственным комитетом и представлен в новом, усовершенствованном виде. В соответствии с этим, серьезно доработаны 21 статья и введены 6 новых статей. Из закона исключены отсылочные нормы. Конкретизированы и детализированы порядок установления, осуществления и прекращения административного надзора. Сокращены категории лиц, в отношении которых устанавливается административный надзор, уточнены ограничения, устанавливаемые для таких лиц, уменьшено их количество. Расширены нормы, определяющие досрочное прекращение административного надзора. После таких серьезных изменений проект стал законом прямого действия. После бурных обсуждений и дебатов проект закона был принят.
После этого депутаты рассмотрели проект закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», предусматривающий внесение соответствующих изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Узбекистан по отношению к лицам с психическими расстройствами, не исключающими вменяемости, порядок применения принудительных мер медицинского характера, назначаемых одновременно с исполнением наказания.
Данным проектом закона, разработанным на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 16 марта 2018 года «О мерах по коренному совершенствованию системы оказания психиатрической помощи», в вышеуказанные кодексы вносятся соответствующие изменения и дополнения, связанные с определением порядка применения в отношении лиц, совершивших социально опасные деяния, принудительных мер медицинского характера, назначаемых одновременно с исполнением наказания и порядком применения принудительных мер медицинского характера.
По мнению депутатов, одним из вопросов, подлежащих выяснению в законодательных актах является освидетельствование при проведении судебно-психиатрической экспертизы психических расстройств лица, не исключающих вменяемость. До настоящего времени несмотря на то, что во время проведения судебно-психиатрической экспертизы выявляется данная категория лиц, законодательством в отношении них не предусмотрены никакие виды принудительного лечения. Принятием проекта закона создается возможность применения судом в отношении лиц с психическими расстройствами, не исключающими вменяемости, принудительных мер медицинского характера одновременно с наказанием, что позволяет не оставлять этих лиц без наблюдения психиатра.
Однако в ходе обсуждений законопроекта, учитывая причастность документа к судьбе человека, депутаты обратились к инициаторам закона с рядом актуальных вопросов. По итогам дискуссии было внесено предложение о тщательной доработке данного проекта для его полного соответствия требованиям нормотворчества. Затем проект закона был поставлен на голосование. Однако не набрал достаточного количества голосов и возвращен ответственному комитету на доработку.
На заседании одним из бурно обсужденных вопросов стал проект закона “О пастбищах”.
Как отмечалось в ходе обсуждения данного проекта закона, подготовленного по инициативе группы депутатов нижней палаты парламента, в настоящее время площадь пастбищ и сенокосов республики составляет около 21,1 млн. гектаров или около 46,5 процента всей территории страны.
За последние 35-40 лет, в результате сверхнормативного использования пастбищ в отгонном скотоводстве, перевыпас скота в пастбищах и других антропогенных воздействий происходит утрата объемов кормовых культур и деградация пастбищ. Согласно анализам, из общей площади пастбищ в стране на сегодняшний день 16, 4 млн. гектара (78 процентов) подверглись деградации, на более 20 процентах площади сократились количество и виды растений, плодородие снизилось в 2 раза.
В результате того, что не создан эффективный правовой механизм по использованию пастбищ, специальный закон, упорядочивающий отношения в данной сфере, конкретно не определены полномочия органов государственного управления по рациональному использованию пастбищ, не установлены нормы и планы по выпасу скота и сенокосу с каждым годом ухудшается состояние пастбищ в республике.
Как подчеркивалось на заседании, принятие разработанного депутатам данного проекта закона послужит созданию организационно-правовых механизмов рационального использования пастбищ. Будут определены полномочия органов государственного управления и местных органов государственной власти. Будет организована работа по выявлению и восстановлению деградированных пастбищных площадей, посеву кормовых культур для повышения их урожайности. Увеличатся запасы продовольственной продукции, поставки населению мясо-молочной продукции. В животноводстве будут определены нормы использования пастбищ.
Затем депутаты заслушали информацию заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Б.Алиханова «О Программе практических мероприятий по доведению до широкой общественности сути и значения инициатив и предложений Президента Республики Узбекистан, озвученных на Саммите глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала (МФСА)».
Известно, что Президент Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису 28 декабря 2018 года отметил, что создание много партнерского Трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья на основе многостороннего партнерства стало большим достижением узбекской дипломатии.
Действительно, учитывая основные выводы и рекомендации международной конференции, проведенной в июне 2018 года, главой нашего государства в ряду важных инициатив было выдвинуто предложение о создании много партнерского Трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья. Эта инициатива была также изложена в ходе саммита Международного фонда спасения Арала, состоявшегося 24 августа 2018 года в Туркменистане. 27 ноября 2018 года в городе Нью-Йорке в рамках 73-сессии Генеральной Ассамблеи ООН было проведено мероприятие высокого уровня касательно задействования в Узбекистане много партнерского Трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья и после представления практической работы (“Дорожная карта”) фонд начал свою деятельность.
В целях своевременной, эффективной реализации данных инициатив и предложений, выдвинутых Президентом нашей страны, были утверждены План практических действий, а также перечень приоритетных национальных программ и проектов. Вместе с тем, разработаны Программа практических мер и Медиа-план по доведению до широкой общественности сути и значения данных инициатив и предложений.
На заседании депутатами всесторонне обсуждены данная программа и Медиа-план, утверждено соответствующее постановление Кенгаша нижней палаты парламента.
Также был рассмотрен вопрос о направлении парламентских запросов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан А.Абдухакимову «О принятии мер
по эффективной организации оказания гарантированной государством медицинской помощи населению в городе Ташкенте и в городе Навои Навоийской области» и «О пересмотре установленного количества штатов для первичных медико-санитарных учреждений».
На заседании также рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, приняты соответствующие решения.