Молия вазирлигида “Қарзни бошқариш ва молиявий таҳлил тизими“ (DMFAS-6​) жорий этилди
Ўзбекистон Республикаси давлат қарзи мониторингини юритиш, унга хизмат кўрсатиш, ҳисоб ва ҳисоботларни автоматлаштириш мақсадида Молия вазирлигида «DMFAS-6​» дастурий мажмуаси ўрнатилди.
Осиё тараққиёт банкининг беғараз техник кўмаги - «Инвестицион лойиҳаларни ва ташқи қарзни бошқариш тизимини такомиллаштириш орқали давлат органларини салоҳиятини ошириш» лойиҳаси доирасида Молия вазирлиги ОТБ ва БМТ Савдо ва тараққиёт бўйича конференцияси (ЮНКТАД) билан ҳамкорликда «Қарзни бошқариш ва молиявий ҳолат таҳлили тизимини жорий этиш» компоненти амалга оширилди.
2018 йилнинг 10-21 декабрь кунлари Молия вазирлигида ЮНКТАД миссиялари ташкил этилди.
«DMFAS-6​» ДМни ўрнатиш ва техник хизмат кўрсатиш” миссияси «DMFAS-6​» ДМни ўрнатиш ва техник кузатувни ўргатишни ўз ичига олган бўлиб, 2018 йил 10-19 декабрь кунлари ЮНКТАДнинг тизим-дастурчиси жаноб Жон Баррозо томонидан ўтказилди.
«DMFAS-6​» ДМдан фойдаланиш бўйича бошланғич вазифавий тайёргарлик” миссияси дастурий мажмуа билан танишиш, ўрганиш, текшириш ва дастурга маълумотларни киритиш билан боғлиқ бўлган саволларга эчим топишни ўз ичига олган бўлиб, 2018 йил 10-21 декабрь кунлари ЮНКТАДнинг мустақил вакили жаноб Артак Марутян томонидан ўтказилди. Мазкур семинарларда Молия вазирлигининг ходимлари қатнашиб, унда Молия вазирлиги ва ЮНКТАД ходимлари ўртасида ўзаро тажриба алмашилди.
Маълумот учун: «DMFAS-6​» ДМ «Қарзни бошқариш ва молиявий таҳлил тизими»- БМТнинг Савдо ва тараққиёт конференцияси (ЮНКТАД) томонидан ишлаб чиқилган бўлиб, бу давлатнинг ички ва ташқи қарзларини бошқаришни интеграциялаш имконини беради ҳамда унинг ҳолатини юқори даражада таҳлил қилишни ўз ичига олиб, асосан Молия вазирлиги ва Марказий банкда қўлланилади. Қайд этиш жоизки, «DMFAS-6​» ДМ жаҳоннинг 57 давлати ва 84 дан зиёд молиявий-иқтисодий институтларида кенг фойдаланилади. Сўнгги йилларда «DMFAS-6​» ДМ давлат қарзини бошқариш, давлат қарзи портфелини таҳлил қилиш ва ҳисобини юритишда кўплаб ҳукуматларга ўз имкониятларини яхшилашда муваффақиятли ёрдам берди. Шунингдек, «DMFAS-6​» ДМ ўз фойдаланувчиларига давлатнинг ички ва ташқи, қисқа, ўрта ва узоқ муддатли қарзлари бўйича ҳамда қайта кредитлаш операцияларини мониторинг қилиш имкониятини таъминлаб беради. Қўшимча равишда, тизим доирасида хусусий қарз ва грантларни ҳам ҳисобини юритиш мумкин. Давлат харажатларига келсак, «DMFAS-6​» ДМ бюджет ижроси бўйича давлат молиявий тизимига ҳам уланиши мумкин.
Бажарилган ишлар давомида мутахассислар шуни таъкидладиларки, ушбу тизим мамлакатнинг қарздорлик портфелини батафсил таҳлил қилиш учун асосий пойдевор бўлиб хизмат қилади, бу эса Давлат қарзини бошқаришнинг ўрта муддатли стратегиясини сифатли амалга ошириш имконини беради.
Таъкидлаш жоизки, айни вақтда Молия вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси номидан ва унинг кафолати остида жалб қилинган амалдаги кредитлар тўғрисидаги маълумотлар давлат қарзини тўлиқ назорат қилиш ва автоматлаштириш, шунингдек, давлат қарз портфелини халқаро стандартларга жавоб берадиган даражада батафсил таҳлил қилиш мақсадида «DMFAS-6​» ДМ га киритилмоқда.
Ташкил этилган миссиялар меҳмондўст ва конструктив муҳитда ўтказилиб, қарзни бошқариш ва молиявий ҳолат таҳлили тизимини мукамаллаштириш бўйича аниқ вазифалар белгилаб олинди.

В Министерстве финансов внедрена "Система управления долгом и финансового анализа" (DMFAS-6)
В целях автоматизации мониторинга, обслуживания, учета и отчетности государственного долга Республики Узбекистан в Министерстве финансов установлен Программный комплекс «DMFAS-6».
В рамках реализации проекта безвозмездного технического содействия Азиатского банка развития «Развитие потенциала государственных органов путем совершенствования системы управления инвестиционными проектами и внешним долгом» Министерством финансов совместно с АБР и Конференцией по торговле и развитию ООН (ЮНКТАД) реализован компонент «Внедрение системы управления долгом и анализа финансового положения».
В Министерстве финансов в период с 10 по 21 декабря 2018 года были организованы миссии ЮНКТАД. Миссия «Инсталляция и сопровождение ПК «DMFAS-6», под руководством г-на Жона Баррозо, системным программистом ЮНКТАД состоялась с 10 по 19 декабря, которая включала в себе обучение по установки и сопровождению ПК «DMFAS-6».
В период с 10 по 21 декабря под руководством г-на Артака Марутяна, независимым представителем ЮНКТАД, состоялась миссия «Базовая функциональная подготовка по использованию ПК «DMFAS-6», которая включила в себе ознакомление, обучение, тестирование и решение вопросов, связанных с вводом данных в ПК «DMFAS-6». В данных семинарах приняли участие сотрудники Министерства финансов, в ходе которых состоялся обмен опытом между сотрудниками Министерства финансов и ЮНКТАД.
Справочно*: ПК «DMFAS-6» – система финансового анализа и управления долгом, разработанная ЮНКТАД, которая позволяет осуществлять интегрирование управления внутренним и внешним долгом, включая глубокий развернутый анализ его состояния, в основном используемый в Министерстве финансов и Центральном банке. Стоит отметить, что ПК «DMFAS-6» используется в 57 странах мира и более чем в 84 финансовых и экономических институтах. За последние годы ПК «DMFAS-6» успешно помог многим правительствам улучшить свои возможности по управлению государственным долгом, а также с процессом учета и анализа долгового портфеля. Также, ПК «DMFAS-6» предоставляет своим пользователям возможность мониторинга краткосрочного, среднесрочного и долгосрочного долга, внутреннего и внешнего, а также операций перекредитования. В рамках системы можно учитывать также частный долг и гранты. Что касается государственных расходов то ПК «DMFAS-6», может подсоединиться к государственной финансовой системе исполнения бюджета.
В ходе проведенных работ экспертами было отмечено, что данная система является основополагающим фундаментом для детального анализа долгового портфеля страны, что позволит качественно составить Среднесрочную стратегию по управлению государственным долгом.
Важно отметить, что в настоящее время Министерством финансов вводятся данные активных кредитов, привлеченных от имени Республики Узбекистан и под её гарантию в ПК «DMFAS-6» для полноценного мониторинга и автоматизации государственного долга, а также детального анализа портфеля государственного долга на уровне, отвечающем международным стандартам.
Организованные миссии прошли в конструктивной и доброжелательной атмосфере и были определены шаги усовершенствование системы управления долгом и анализа финансового положения.