Яна 100 оила ўз уй-жойига эга бўлди
Тошкент вилоятида жисмоний имконияти чекланган аъзолари бор, ижтимоий ҳимояга муҳтож 100 оилага янги уйлар калити топширилди.
Шу муносабат билан Зангиота туманида ташкил этилган тантанали тадбирда вилоят ҳокимлиги масъуллари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, кам таъминланган оилалар аъзолари иштирок этди.
Мамлакатимизда аҳолининг эҳтиёжманд қатлами, хусусан, жисмоний имконияти чекланган фуқаролар, кам таъминланган оила вакиллари, айниқса, ушбу тоифадаги аёлларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларни имтиёзли уй-жой билан таъминлаш, меҳнат қилишига имконият яратиш борасида тизимли ишлар амалга оширилаётгани таъкидланди.
Президентимизнинг 2017 йил 1 декабрдаги “Ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 апрелдаги “Оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизларга, ногиронлиги бўлган, кам таъминланган, фарзандларини тўлиқсиз оилада тарбиялаётган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оналарга арзон уй-жойлар бериш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори бу борадаги ишлар кўламини кенгайтиришда муҳим дастуриламал бўлиб хизмат қилмоқда.
– 2018 йилда вилоятда жисмоний имконияти чекланган, боқувчисини йўқотган, эҳтиёжманд 300 га яқин оилага уй-жой берилди, – дейди Тошкент вилояти ҳокими ўринбосари, хотин-қизлар қўмитаси раиси Озода Парпибоева. – Шунингдек, ногиронлиги бўлган ва ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқароларга 1 минг 90 та ногиронлик аравачаси, 130 га яқин эшитиш аппарати, 1 минг 800 дан ортиқ протез-ортопедия мосламалари берилди. Оғир операция учун 25 нафарига моддий ёрдам ажратилди.
Тадбирда вилоятнинг туман ва шаҳарларида истиқомат қилаётган 100 нафар уй-жойга муҳтож, ногиронлиги бўлган оилаларга янги уйлар калити топширилди. Шунингдек, байрам дастурхони ёзилиб, концерт дастури намойиш этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Республика Хотин-қизлар қўмитаси раиси Танзила Норбоева сўзга чиқди.

Еще 100 семей обеспечены собственным жильем
В Ташкентской области вручены ключи от новых домов 100 нуждающимся в жилье и имеющим инвалидов семьям.
В организованном в этой связи в Зангиатинском районе торжественном мероприятии участвовали ответственные работники хокимията области, представители государственных и общественных организаций, члены малообеспеченных семей.
Отмечалось, что в стране осуществляется системная работа по всемерной поддержке нуждающихся слоев населения, в том числе граждан с ограниченными физическими возможностями, особенно женщин данной категории, обеспечению их жильем на льготных условиях, созданию возможностей для труда.
Указ Президента страны “О мерах по кардинальному совершенствованию системы государственной поддержки лиц с инвалидностью” от 1 декабря 2017 года и постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “Об утверждении положения обеспечения доступных благоустроенных жилых домов для женщин, находящихся в тяжелом социальном положении, в том числе женщин с инвалидностью, малообеспеченных матерей, воспитывающих ребенка (детей) в неполной семье и нуждающихся в улучшении жилищных условий, а также положения о порядке их предоставления” от 12 апреля 2018 года служат важным руководством к действию в расширении масштаба работы в данном направлении.
– В 2018 году в области жильем обеспечены почти 300 семей с ограниченными физическими возможностями, потерявших своего кормильца и нуждающихся в социальной поддержке, – говорит заместитель хокима Ташкентской области, председатель комитета женщин Озода Парпибоева. – Кроме того, гражданам с инвалидностью и нуждающимся в социальной защите переданы 1 090 инвалидных колясок, около 130 слуховых аппаратов, свыше 1 800 протезно-ортопедических средств. Для проведения тяжелых операций 25 из них была выделена материальная помощь.
В ходе мероприятия 100 нуждающимся в жилье и имеющим инвалидов семьям из районов и городов области вручены ключи от новых домов. Мероприятие за праздничным дастарханом завершилось концертной программой.
На мероприятии выступила заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин страны Т.Нарбаева.