Энг яхши интеллектуал мулк объектлари учун “Best IP - 2019​“ танлови эълон қилинади
Ўзбекистон Республикаси интеллектуал мулк агентлиги Республикада энг яхши интеллектуал мулк объектларини аниқлаш ва ҳуқуқ эгаларини мукофотлаш орқали ихтирочилик ва илмий-техникавий ижодни рағбатлантириш, инновацион фаолликни ошириш, янги техника, технология ва рақобатбардош маҳсулотларни яратишга кўмаклашиш ҳамда ёшларни инновацион ишланмаларини қўллаб-қувватлаш мақсадида “Энг яхши ихтиро“, “Энг яхши фойдали модель“, “Энг яхши саноат намунаси“, “Энг яхши селекция ютуғи“, “Энг яхши ЭҲМ учун дастур ва маълумотлар базаси“ ҳамда “Ёшлар ўртасида энг яхши ЭҲМ учун дастур муаллифи“ номинациялари бўйича “Best IP - 2019​“ танловини эълон қилади.
Танловга сўнгги 3 йил (2016-2018 йиллар) давомида муҳофаза ҳужжатлари олинган ва амалда сақлаб турилган ихтиролар, фойдали моделлар ва саноат намуналари ҳамда маҳаллий муаллифлар (ҳуқуқ эгалари) томонидан яратилган ЭҲМ учун яратилган дастурлар ва маълумотлар базалари ҳамда селекция ютуқлари қабул қилинади.
Танловнинг ёшлар ўртасидаги энг яхши ЭҲМ учун дастур муаллифи номинацияси йўналиши бўйича 40 ёшга тўлмаган ўзининг ЭҲМ учун яратилган дастурига эга бўлган шахслар ҳужжатларини топшириши мумкин.
Илгари ўтказилган танловларда мукофотли ўринларни эгаллаган муаллифлар ёки ҳуқуқ эгаларининг аризалари Низомга мувофиқ ўтказиладиган танловда кўриб чиқиш учун қабул қилинмайди.
Танловда иштирок этиш учун ҳужжатлар 2019 йилнинг 10 январидан 2019 йил 12 апрелига қадар қабул қилинади. Танлов ғолиблари “26 апрел - Халқаро интеллектуал мулк куни“ арафасида эълон қилинади.
Танлов иштирокчилари қуйидаги ҳужжатларни тақдим қиладилар:
- Низомнинг 1-иловасига мувофиқ танловда иштирок этиш учун ариза;
- муҳофаза ҳужжати (лари)нинг нусхаси;
- объектдан фойдаланиш далолатномаси ёки объектни фойдаланишга тайёрлиги тўғрисидаги бошқа ҳужжат (тажриба ёки саноат синови далолатномаси, лицензия шартномаси, тадбиқ қилиш далолатномаси ва ш.к.)
Танловга талабномалар иш кунлари соат 9:00дан 17:00гача қуйидаги манзил бўйича қабул қилинади:
100000, Тошкент шаҳри, Мустақиллик шоҳ кўчаси, 59-уй.
Ҳужжатлар Энг яхши интеллектуал мулк объектлари учун “Best IP - 2019​“ танловига“ деб кўрсатилган ҳолда топширилиши лозим.
Шунингдек, танловга ҳужжатлар электрон тарзда tanlov@ima.uz электрон манзилида ҳам қабул қилинади.
Маълумот учун телефонлар: 0 371 232-50-32, 0 371 232-50-40.
Кўриб чиқиш учун қабул қилинган ариза ва ҳужжатлар танлов иштирокчиларига қайтарилмайди ва уларга тақризлар берилмайди.

Объявляется конкурс «Best IP-2019» на лучшие объекты интеллектуальной собственности
Агентством по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан в целях стимулирования изобретательства и научно-технического творчества, повышения инновационной активности, содействия созданию новой техники, технологий и конкурентоспособной продукции путем выявления лучших объектов интеллектуальной собственности и поощрения их авторов объявляется конкурс «Best IP-2019» по номинациям: лучшее изобретение, лучшая полезная модель, лучший промышленный образец, лучшая программа для ЭВМ и база данных, лучшее селекционное достижение и автор лучшей программы для ЭВМ среди молодежи.
На конкурс принимаются объекты интеллектуальной собственности - изобретения, полезные модели, промышленные образцы и селекционные достижения, на которые получены охранные документы Республики Узбекистан, являющиеся действующими, а также программные продукты, созданные отечественными разработчиками в течение последних 3 лет (2016-2018 гг.).
По номинации «Автор лучшей программы для ЭВМ среди молодежи» возраст участников - до 40 лет.
Документы на конкурс принимаются с 10 января по 12 апреля 2019 года.
Результаты конкурса будут объявлены накануне 26 апреля - Международного дня интеллектуальной собственности.
Заявки, получившие призовые места в ранее проведенных конкурсах, к рассмотрению в данном конкурсе не принимаются.
Участники конкурса должны представить:
-заявку на участие в конкурсе по форме согласно приложению № 1 к Положению;
- копию охранного документа(ов);
- акт об использовании объекта или другую документацию, подтверждающую готовность объекта к использованию (акт опытной или промышленной апробации, лицензионный договор, акт внедрения и т.д.).
Заявки на конкурс будут приниматься с 9.00 до 17.00 часов по адресу: 100000, г.Ташкент, пр. Мустакиллик, д. 59, Агентство по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан с указанием «На конкурс «Лучший объект интеллектуальной собственности «Best IP-2019».