Қашқадарё вилояти ҳокими ёшлар билан учрашди
Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда ёшларнинг фаол иштирокини таъминлаш, юксак маънавиятли, мустақил ва эркин фикрлайдиган, замонавий илм-фан ютуқларини пухта ўзлаштирган, ҳар томонлама соғлом ва баркамол авлодни вояга етказиш мақсадида ташкил этилган учрашувда вилоят ҳокими Зафар Рўзиев Ёшлар иттифоқининг бошланғич ташкилот етакчилари ва бир гуруҳ иқтидорли ёшлар билан суҳбатлашди.
Учрашувда вилоятнинг иқтидорли ва фаол ёшлари сўзга чиқиб, Президентимиз томонидан кўрсатилаётган ғамхўрликдан мамнун ҳолда ўз фикрларини билдириб, лойиҳа ташкилотчиларига самимий миннатдорчилик билдирди.
– Учрашув Президентимиз раҳнамолигида биз ёшларга кўрсатилаётган доимий эътибор ва ғамхўрликнинг яна бир ифодаси бўлди, – дейди “Ўзбекистон ёшлар иттифоқи мукофоти” совриндори шаҳрисабзлик Мадинабону Саиджонова. – Бу бизни фақат аъло баҳоларга ўқишга, ҳамиша фаол бўлиш ва элу юрт тақдирига дахлдорлик туйғуси билан яшашга ундайди. Ватанга муҳаббат, истиқлол ғояларига садоқат, юртимиз равнақи йўлида фидойилик туйғуларини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Учрашувда ёшлар вакиллари ўзлари қўлга киритган ютуқ-муваффақиятлар ҳақида гапириб, яратилган имконият ва шароитлар учун Президентимизга миннатдорлик билдирди.
– Ёшлар жамиятнинг энг илғор қатлами сифатида ҳамиша қўллаб-қувватланиши, уларнинг ҳар жиҳатдан баркамол шахс бўлиб вояга етишларини таъминлаш давлатимиз раҳбарининг Парламентга Мурожаатномасида ҳам ўз аксини топди, – деди вилоят ҳокими З.Рўзиев. – Мурожаатда “Мамлакатимиз аҳолисининг қарийб ярмини ташкил этадиган ёшлар билан ишлаш масаласи, бундан буён ҳам энг асосий вазифаларимиздан бири бўлиб қолади”, дея айтганлари бежизга эмас.
Шундан сўнг ёшларнинг келгусидаги режалари, уларни қийнаётган муаммолар ҳақидаги таклиф-мулоҳазалар тингланди. Вилоятда туризм ва хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш, ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, талаба-ёшлар учун йўналишли автобусларни ташкил этиш, вилоят “Ёшлар маркази”ни замон талаблари доирасида қайта қуриш каби кўплаб таклиф ва муаммоларга вилоят ҳокими шу жойнинг ўзида ечим топди.
Учрашув давомида Қарши шаҳрининг бир қатор диққатга сазовор жойларига вилоят ҳокими бошчилигида саёҳат ташкил этилиб, унинг доирасида узоқ масофадан мактабга қатнайдиган ёшларга велосипедлар совға қилинди.

Хоким Кашкадарьинской области встретился с молодежью
На встрече, организованной в целях воспитания подрастающего поколения всесторонне развитыми и здоровыми личностями с глубоким знанием достижений современной науки и техники, обладающими независимым мышлением и высокой духовностью, обеспечения его активного участия в широкомасштабных реформах, осуществляемых в нашей стране, хоким области Зафар Рузиев побеседовал с группой талантливой молодежи и лидерами первичных организаций Союза молодежи.
Выступившие на встрече активные и талантливые юноши и девушки высказали свои мнения и выразили благодарность Президенту и организаторам проекта за оказываемую заботу.
- Эта встреча еще раз подтвердила внимание и заботу, которые нам, молодежи, оказываются постоянно под руководством Президента, - говорит обладатель премии Союза молодежи Узбекистана Мадинабону Саиджонова из Шахрисабза. - Это призывает нас учиться только на "отлично", быть постоянно активными и причастными к судьбе Родины, укрепляет нашу любовь к Родине, способствует воспитанию в духе преданности идеям независимости.
На встрече молодежь поделилась своими достижениями и выразила благодарность Президенту за предоставленные условия и возможности.
- Постоянная поддержка молодежи как передовых представителей общества, создание со стороны государства всех условий для воспитания ее гармонично развитыми личностями также нашли свое отражение в Послании Президента парламенту страны, - говорит хоким области З. Рузиев. - Неспроста в нем отмечено, что "работа с молодежью, составляющей почти половину населения страны, и впредь будет одной из основных наших задач".
Затем были заслушаны планы молодежи на будущее, предложения по решению проблем, которые их волнуют. В частности, вопросы развития туризма и сферы услуг, поддержка молодых предпринимателей, организации автобусных маршрутов для студентов, строительства нового здания областного "Центра молодежи", отвечающего современным требованиям, хокимом области были решены тут же на месте.
В ходе встречи под руководством хокима области была организована экскурсия по достопримечательным местам города Карши, учащимся, добирающимся до школы из далеких районов, подарены велосипеды.