Германия Федератив Республикаси фуқаролари учун визасиз режим жорий этилди
Мамлакатлар ўртасида маданий, илмий ва таълим алмашинувини мустаҳкамлаш, инвестицион муҳитни яхшилаш ва сайёҳлар оқимини кўпайтириш мақсадида, 2019 йил 15 январдан Германия давлати фуқаролари учун Ўзбекистонга киришда 30 кунлик визасиз режим жорий этилади.
Таъкидлаш жоизки, 2016 йилда Ўзбекистонга Германия Федератив Республикасидан ташриф буюрган сайёҳлар сони 4 889 кишини, 2017-йилда 7 207 нафарни, 2018 йилда эса 18 094 кишини ташкил этган. Кўриниб турибдики, 2018-йилдаги кўрсатгич ўтган йилларга қараганда анча юқори, яъни икки ярим баробардан зиёдни ташкил этмоқда
Визасиз режимни жорий этишда асос сифатида Германия Федератив Республикаси фуқаролари томонидан E-visa​ электрон дастуридан фойдаланганлик тўғрисидаги маълумотлар кўтарилганда: 2018 йил 28 декабрь ҳолатига кўра, Германиянинг 1 089 нафар фуқароси E-visa​ электрон дастури орқали виза расмийлаштирган ва шу билан бирга, ушбу дастурдан энг кўп фойдаланган мамлакатлар орасида 10-ўринни эгаллади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 2 декабрдаги ПФ-4861-сонли “Ўзбекистон Республикасининг туризм соҳасини жадал ривожлантиришни таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида“ ги Фармонига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди, 2019 йил 15 январдан бошлаб Германия давлати фуқаролари учун Ўзбекистонда сайёҳлик мақсадларида 30 кунлик визасиз саёҳат қилиш имконияти яратилди.
Эслатиб ўтамиз, туризм соҳасида виза расмийлаштириш жараёнини тартибга солиш чора-тадбирларини 2021 йил 1 январга қадар амалга ошириш режалаштирилган.
Маълумот ўрнида, 2018 йил 10 февралдан бошлаб қатор хорижий мамлакатлар фуқароларига юртимизга визасиз киришга рухсат берилганди, бу эса ушбу давлатлардан Ўзбекистонга сайёҳлар оқимини кўпайтиришга ижобий таъсир кўрсатади.

Для граждан Германии установлен безвизовый режим
В целях укрепления культурного, научного, образовательного обмена между странами, улучшения инвестиционного климата и увеличения туристического потока, с 15 января 2019 года для граждан Германии установлен безвизовый режим на 30 дней.
Необходимо отметить, что количество туристов из ФРГ, посетивших Узбекистан, в 2016 г. их число составило 4 889 человек, в 2017 г. ― 7 207 человек, то за 2018 г. уже 18 094 человека, что больше чем в два с половиной раза, чем за весь прошлый год.
Предпосылкой к установлению безвизового режима послужили данные по использованию программы evisa гражданами ФРГ: по состоянию на 28 декабря 2018 г. въездные визы оформили 1 089 граждан ФРГ, заняв 10 позицию среди стран, граждане которых воспользовались программой.
В связи с этим, в Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по обеспечению ускоренного развития туристкой отрасли Республики Узбекистан» от 2 декабря 2016 г. № УП-4861 вносятся изменения, устанавливающие с 15 января 2019 г. для граждан ФРГ безвизовое посещение Узбекистана на 30 дней в туристских целях. Отметим, что ранее внедрение безвизового режима было запланировано на 1 января 2021 г.
Напомним, гражданам ряда стран дальнего зарубежья с 10 февраля 2018 г. разрешен безвизовый въезд в страну, что в целом благоприятно сказалось на увеличении туристских потоков из этих государств.