Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг мажлиси бўлиб ўтди. Уни Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов бошқарди.
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 6 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси фаолиятини такомиллаштириш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорида белгиланган вазифалар ижросининг бориши тўғрисидаги масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Президент қарори асосида Марказий сайлов комиссияси тегишли вазирлик ва идоралар ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан ҳамкорликда тасдиқланган Сайлов қонунчилиги ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар дастурида белгиланган барча вазифалар ўз муддатида ва изчил ижро этилмоқда.
Марказий сайлов комиссиясининг янги ташкилий-штат тузилмаси тасдиқланиб, унинг регламентини ва котибият низомини ишлаб чиқиш бўйича ишчи гуруҳлари тузилди. Марказий сайлов комиссиясининг олий юридик маълумотга эга бўлган доимий асосда ишловчи комиссия аъзолари ва котибият ходимларига мартаба даражалари бериш тартиби тўғрисидаги низом Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги билан биргаликда тасдиқланди.
2018 йилда Марказий сайлов комиссияси 24 та мажлис ўтказиб, 38 қарор қабул қилди. Шунингдек, қонун ижодкорлиги йўналишида Сайлов кодекси лойиҳаси ишлаб чиқилди ва умумхалқ муҳокамасига қўйилди. Ҳукумат портали ва Марказий сайлов комиссияси сайтида эълон қилинди. Ҳудудларда 278 тадбирлар ўтказилди, уларда 30 мингдан зиёд фуқаро иштирок этди ва 400 дан ортиқ таклифлар билдирилди.
Марказий сайлов комиссияси Бутунжаҳон сайлов органлари ассоциацияси (БСОА), Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ), Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ), Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) каби халқаро ташкилотлар билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйди, хорижий мамлакатлар сайлов органлари билан алоқалар мустаҳкамланди. Шунингдек, Марказий сайлов комиссиясининг вакиллари Фиджи Республикасида бўлиб ўтган БСОА Ижроия кенгашида, Италия Республикасида Европа Иттифоқининг Венеция комиссияси сессиясида ва Қозоғистонда бўлиб ўтган халқаро конференция ишларида иштирок этди. Комиссия вакиллари МДҲ ва ШҲТ миссиялари, БСОА экспертлари таркибида Россия Федерацияси, Туркманистон, Озарбайжон, Малайзия, Жанубий Корея, Туркия, Латвия, Арманистонда бўлиб ўтган президент ва парламент сайловлари ҳамда референдумларида халқаро кузатувчи сифатида қатнашди. Бундан ташқари сайлов ҳуқуқи соҳасидаги миллий экспертларимиз Сербия ҳамда Корея Республикасида ташкил этилган ўқув-тренингларида қатнашди.
Йиғилишда Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил биринчи ярмига мўлжалланган устувор йўналишлари белгилаб олинди. Жумладан, Парламентда қабул қилинадиган Сайлов кодекси мазмун-моҳиятини аҳоли ва махсус ижрочиларга етказиш, 2019 йил декабрь ойида бўлиб ўтадиган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва ҳокимиятнинг вакиллик органлари сайловларига тайёргарлик кўриш юзасидан ташкилий-ҳуқуқий тадбирлар режалари тузиб олинди. Жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари билан ҳамкорлик, аҳолининг электорал фаоллигини ошириш, сайлов органлари ходимларининг касбий маҳоратини юксалтиришга қаратилган чоралар кўриш ва халқаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш каби йўналишлар асосий вазифалар сифатида белгиланди.
Шунингдек, Хоразм вилоятида бўшаб қолган ўринга Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзоси сайлови бўйича бўлиб ўтган қўшма мажлисда сайланган Ф.Эрмановни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзоси этиб рўйхатга олиш ҳамда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссиясининг регламентига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Мажлисда Марказий сайлов комиссияси фаолиятига тааллуқли барча масалалар юзасидан тегишли қарорлар қабул қилинди.

Состоялось заседание Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан. Заседание вел председатель ЦИК М.Абдусаломов.
На заседании обсуждено исполнение задач, определенных в постановлении Президента Республики Узбекистан "Об организационных мерах по совершенствованию деятельности Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан" от 6 ноября текущего года.
Отмечалось, что все задачи, определенные в предусмотренной постановлением Президента Программе мер по совершенствованию избирательного законодательства и правоприменительной практики, утвержденной совместно с министерствами и ведомствами, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, исполняются последовательно и в установленные сроки.
Утверждена новая организационно-штатная структура ЦИК, образованы рабочие группы по разработке ее регламента и положения о секретариате. Совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан утверждено Положение о порядке присвоения классных чинов членам постоянно действующей комиссии и работникам с высшим юридическим образованием секретариата Центральной избирательной комиссии.
Отмечалось, что в 2018 году ЦИК провел 28 заседаний и принял 38 постановлений. Вместе с тем был разработан и вынесен на всенародное обсуждение проект Избирательного кодекса. Он опубликован на портале правительства и сайте ЦИК. В регионах проведено 278 мероприятий, в которых приняли участие свыше 30 тысяч граждан и высказано более 400 предложений.
Центральная избирательная комиссия наладила сотрудничество со Всемирной ассоциацией избирательных органов (ВОИО), Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе, Содружеством независимых государств (СНГ), Шанхайской организацией сотрудничества (ШОС) и другими, укрепила связи с избирательными органами иностранных государств. Так, представители ЦИК приняли участие в заседании Исполнительного совета ВОИО в Республике Фиджи, сессии Венецианской комиссии Европейского союза, а также в международной конференции в Казахстане. Представители комиссии в качестве международных наблюдателей в составе миссий СНГ и ШОС, экспертов ВОИО приняли участие в президентских, парламентских выборах и референдумах в России, Туркменистане, Азербайджане, Малайзии, Южной Корее, Турции, Латвии и Армении. Кроме того, наши эксперты по избирательному праву приняли участие в семинарах-тренингах, организованных в Сербии и Южной Корее.
На заседании определены приоритетные задачи ЦИК на первое полугодие 2019 года. В частности, приняты планы по доведению до населения и исполнителей сути и значимости проекта Избирательного кодекса, организационно-правовых мер по подготовке к выборам в Законодательную палату Олий Мажлиса и представительные органы власти на местах, предстоящим в декабре 2019 года. Основными задачами определены сотрудничество с общественностью и средствами массовой информации, повышение профессионального мастерства работников избирательных органов, электоральной активности населения, дальнейшее укрепление международного сотрудничества.
Рассмотрены также вопросы регистрации в качестве члена Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Ф.Эрманова, избранного на освободившееся в Хорезмской области место сенатора, а также внесения изменений и дополнений в регламент ЦИК.