Муомала даври 6 ой бўлган давлат қимматли қоғозларни жойлаштириш бўйича 2018 йил 26 декабрда ўтказилган аукцион натижалари ҳақида маълумот
2018-12-27 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 26 декабрь куни Молия вазирлиги Марказий банк билан биргаликда Ўзбекистон Республика валюта биржасида муомала даври 6 ой бўлган (дисконтли) 1 млн. сўм номинал қийматга эга умумий ҳажми 200 млрд. сўмлик 200 минг донадавлат қимматли қоғозларини жойлаштириш бўйича аукцион ўтказилди.
Аукционда 10 та дилер иштирок этиб, улар томонидан 223 млрд.сўм ҳажмида 239 270 дона рақобатли буюртмалар таклиф этилди. Аукцион давомида 184,1 млрд.сўм миқдоридаги 197 100 дона қимматли қоғозлар жойлаштирилди (чиқарилиш умумий ҳажмининг 98,5 фоизи). Қимматли қоғозларни сўндириш куни (2019 йил 26 июнь) аукционда жойлаштирилган давлат қимматли қоғозларнинг сўндириладиган умумий ҳажми 197,1 млрд. сўмни ташкил этади. Қимматли қоғозларнинг ўртача тортилган даромадлилиги йиллик 14,1 фоизни ташкил этди, бунда минимал даромадлик даражаси - 13,7 фоизни ва чегара нархи бўйича максимал даромадлилик даражаси - 15,1 фоизни ташкил этди.

Информация об итогах проведенного 26 декабря 2018 года аукциона по размещению государственных ценных бумаг со сроком обращения 6 месяцев
2018-12-27 | Экономика
26 декабря т.г. Министерством финансов совместно с Центральным банком на Узбекской Республиканской валютной бирже проведен аукцион по размещению 6 месячных государственных ценных бумаг (дисконтные) с номинальной стоимостью 1,0 млн. сум в количестве 200 000 шт., и общим объемом выпуска 200,0 млрд. сум.
На аукционе приняло участие 10 дилеров, которыми было подано в общем количестве 239 270 конкурентных заявок на общую сумму 223 млрд. сум. В ходе аукциона было размещено 197 100 шт. государственных ценных бумаг (98,5% от общего объема выпуска) на сумму 184,1 млрд. сум.
На дату погашения (26 июня 2019 года), общий объем погашения размещенных на аукционе ГЦБ составит 197,1 млрд. сум. Средневзвешенная доходность ценных бумаг составила 14,1% годовых, при минимальном уровне доходности - 13,7% и максимальной доходности или по цене отсечения - 15,1%.