Ўзбекистонга жадал ислоҳотлар суръатига мос илғор кадрлар керак
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 декабрь куни замонавий кадрларга бўлган эҳтиёжни тўлдириш, билимли ёшларни стратегик соҳаларга жалб этиш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Кейинги йилларда таълим тизимини такомиллаштириш, замонавий кадрлар тайёрлашга қаратилган қатор ишлар амалга оширилди. Президент қарори билан 2017-2021 йилларда Олий таълим тизимини комплекс ривожлантириш дастури қабул қилинди. Жорий йилда мамлакатимизда 13 та янги олий таълим муассасаси, жумладан, хорижий университетларнинг филиаллари ташкил этилди. Фанлар академияси ва Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан юқори малакали кадрлар тайёрлаш ишлари бошланди.
Албатта, бундай эътибор яқин келажакда ўз самарасини беради. Лекин барча соҳаларда жадал ислоҳотлар олиб борилаётган бир пайтда шу суръатга мос илғор кадрлар мамлакатимизга бугун керак.
Ҳозирги тизимли ўзгаришлар жараёнида аксарият мутахассисларнинг бунга тайёр эмаслиги, уларнинг билими, малакаси ва кўникмаси замон талабига жавоб бермаслиги аён бўлиб қолди.
Масалан, хорижда докторантура ва магистратурада ўқитиш, малака ошириш ва стажировкани ташкил қилиш бўйича дастлабки эҳтиёж 3,5 мингдан ортиқ. Юртимизда халқаро илмий ва амалий тажриба эга 600 нафардан зиёд ватандошларимизга эҳтиёж мавжуд. 1000 га яқин хорижий олимлар ва экспертларни жалб этишга талаб бор.
Яъни, бугун кечиктириб бўлмайдиган, оддий илмий ва илмий-педагогик кадрларга бўлган эҳтиёж 5 мингдан зиёдни ташкил этади. Агар ишлаб чиқаришдаги талаб ҳам инобатга олинса бу рақам камида 50-100 бараварга ошади.
– Бу ҳали бугунги эҳтиёж. Яқин ва узоқ истиқболдаги иқтисодий ривожланиш нуқтаи назаридан бизга қайси соҳа учун қандай мутахассис керак бўлади? Шуни ҳозирдан чуқур ўйлашимиз, замон талаби, ислоҳотлар шиддатига мос кадрларни тарбиялашимиз керак. Бу масала бизнинг келажагимиз, бизнинг эртанги кунимиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, давлатимиз раҳбарининг жорий йил 25 сентябрдаги фармонига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Мутахассисларни хорижда тайёрлаш ва ватандошлар билан мулоқот қилиш бўйича “Эл-юрт умиди” жамғармаси ташкил этилган эди.
Жамғарма олдига ўзбекистонлик иқтидорли ёшларни докторантура ва магистратура дастурлари бўйича ўқитиш, турли соҳа мутахассисларининг малакасини ошириш ва стажировкасини ташкил этиш, хориждаги ватандошлар билан доимий мулоқот ўрнатиш, уларни мамлакатимизда бўлаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларга жалб қилиш, чет элдаги университетлар ва илмий марказлар билан ҳамкорликда юқори малакали кадрларни тайёрлашга қўмак бериш вазифалари қўйилган.
Ушбу мақсадларни амалга ошириш учун 2019 йилда давлат бюджетидан 45 миллиард сўм ажратилиши режалаштирилган. Президентимиз кўрсатмасига мувофиқ, бу маблағ янада ошириладиган бўлди.
Йиғилишда шу йўналишдаги ишларни тўғри ташкиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Вазирлар Маҳкамасига “Эл-юрт умиди” жамғармаси билан биргаликда барча вазирлик ва идоралар кесимида хорижда кадрлар тайёрлаш, стажировкасини ташкиллаштириш бўйича “Йўл харитаси” ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Олий таълим вазирлиги, “Эл-юрт умиди” жамғармасига кадрларни хорижга юбориш бўйича устувор йўналишларни аниқлаб, танлов эълон қилиш бўйича топшириқ берилди.
Жамғарма Ташқи ишлар вазирлиги, Ёшлар иттифоқи билан ҳамкорликда хорижда қимматли тажрибага эга бўлган ватандошларимиз тўғрисидаги маълумотларни шакллантириб бориши, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги мамлакатлар ва мутахассисликлар кесимида ватандошлар тўғрисида маълумотлар реестрини тезроқ ишга тушириши зарурлиги қайд этилди.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатимизга жалб этилаётган ҳар қандай хорижий инвестициянинг маълум бир қисмини малакали мутахассислар тайёрлашга йўналтириш кераклигини алоҳида таъкидлади.
Йиғилишда яна бир масала – истиқболли бошқарув кадрларини танлаб олиш, уларнинг касб малакасини узлуксиз ошириб боришга кўмаклашиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 30 майдаги “Истиқболли бошқарув кадрларини танлов асосида танлаб олишнинг замонавий тизимини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида республика бўйича вазирлик, идора ва ташкилотларда раҳбар кадрларга бўлган эҳтиёжни қоплаш мақсадида танлов ўтказиш белгиланган эди.
Танловнинг дастлабки босқичидан сўнг 8 минг 334 талабгордан 3 минг 825 нафари кейинги босқичларга тавсия этилди. Якунда 50 нафар юқори малакали кадр танлаб олинади.
Давлатимиз раҳбари танловнинг финал босқичи иштирокчиларини қисқа муддатли курслар орқали малакасини ошириш кераклигини таъкидлади. Танлов ғолибларининг стажировкаси қайси ривожланган мамалакатда, қайси ташкилотлар ва қандай мезонлар асосида ўтказилишини аниқ белгилаш бўйича топшириқлар берди.

Узбекистану требуются кадры, соответствующие ускоренным темпам реформ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 декабря провел совещание, посвященное вопросам обеспечения потребности в современных кадрах, привлечения образованной молодежи в стратегические отрасли.
В последние годы осуществляются меры по совершенствованию системы образования, подготовке современных кадров. Постановлением Президента принята Программа комплексного развития системы высшего образования на период 2017-2021 годы. В текущем году в стране организовано 13 новых высших учебных заведений, включая филиалы зарубежных университетов. Академией наук и Министерством инновационного развития Республики Узбекистан начата работа по подготовке высококвалифицированных кадров.
Конечно, уделяемое данному вопросу внимание обязательно даст свои результаты в ближайшем будущем. Однако передовые кадры, соответствующие требованиям ускоренно осуществляемых во всех сферах реформ, нужны уже сегодня.
В процессе структурных преобразований стало ясно, что большая часть специалистов не готова к ним, их знания, квалификация и навыки не отвечают современным требованиям.
К примеру, на начальном этапе требуется направить за рубеж более 3,5 тысячи специалистов на обучение по программам магистратуры и докторантуры, повышение квалификации и стажировку. Имеется потребность в более чем 600 наших соотечественниках, имеющих международный научный и практический опыт. Требуется привлечь к сотрудничеству около тысячи иностранных ученых и экспертов.
Это означает, что безотлагательная потребность в научных и научно-педагогических кадрах составляет более 5 тысяч. Если учесть потребность в производственных сферах, эта цифра увеличится минимум в 50-100 раз.
– И это лишь потребность в кадрах на сегодня. А какие и для каких сфер будут необходимы специалисты в близкой и далекой перспективе экономического развития? Уже сейчас необходимо глубоко задуматься над этим вопросом, воспитать кадры, соответствующие требованиям времени и темпам реформ. От решения этого вопроса зависит наше будущее, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, Указом главы нашего государства от 25 сентября текущего года при Кабинете Министров Республики Узбекистан был организован фонд “Эл-юрт умиди” по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками.
Перед фондом поставлены задачи по организации подготовки талантливой молодежи за рубежом по программам магистратуры и докторантуры, повышению квалификации и стажировке специалистов различных сфер, установлению постоянного диалога с соотечественниками за рубежом, привлечению их в осуществляемые в нашей стране социально-экономические реформы, содействию подготовке высококвалифицированных кадров с зарубежными университетами и научными центрами.
На эти цели в 2019 году намечено выделение 45 миллиардов сумов из Государственного бюджета. По поручению Президента эта сумма будет увеличена.
На совещании обсуждены вопросы правильной организации работ в этом направлении.
Кабинету Министров поручено разработать совместно с фондом “Эл-юрт умиди” “дорожную карту” по организации подготовки и стажировки кадров за рубежом в разрезе всех министерств и ведомств.
Министерству высшего и среднего специального образования и фонду поручено определить приоритетные направления отправки кадров за рубеж и объявить соответствующий конкурс.
Отмечалось, что фонду “Эл-юрт умиди” необходимо сформировать совместно с Министерством иностранных дел и Союзом молодежи базу данных о наших соотечественниках за рубежом, обладающих ценным опытом, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций – в кратчайшие сроки запустить реестр данных о соотечественниках с разбивкой на страны и специальности.
Шавкат Мирзиёев особо отметил, что часть каждой привлекаемой в нашу страну иностранной инвестиции должна направляться на подготовку квалифицированных специалистов.
На совещании рассмотрен также вопрос содействия отбору перспективных управленческих кадров, непрерывному повышению их профессиональной квалификации.
Постановлением Президента Республики Узбекистан “О мерах по созданию современной системы отбора на конкурсной основе перспективных управленческих кадров” от 30 мая текущего года было определено проведение по стране конкурса для обеспечения потребности министерств, ведомств и организаций в руководящих кадрах.
После первого этапа конкурса из 8 тысяч 334 кандидатов к участию в следующих этапах рекомендованы 3 тысячи 825. В итоге будут отобраны 50 высококвалифицированных кадров.
Глава государства отметил необходимость повышения квалификации участников заключительного этапа на краткосрочных курсах. Даны поручения по конкретному определению того, в каких странах, организациях и по каким критериям будет проводиться стажировка победителей конкурса.