Президент «Ватанпарварлар» боғини кўздан кечирди
Бу мажмуа давлатимиз раҳбарининг вилоятга аввалги ташрифида берган кўрсатмасига мувофиқ ватанпарварлик руҳида реконструкция қилинган.
Қарийб 7 гектар ҳудуд ободонлаштирилиб, музей ва блендаж қурилган. Иккинчи жаҳон урушида мардонавор жанг қилган ватандошларимиз хотираси жонлантирилган. Музей атрофида тарихий ҳарбий техникалар жойлаштирилган.
Боғ марказида Ўзбекистон харитасининг улкан макети барпо этилган. Унда ҳар бир ҳудуднинг буюк сиймолари, қадимий обидалари, сервиқор тоғлари, бепоён кенгликларигача акс эттирилган.
Буларнинг барчаси ёшларнинг тарих ҳақидаги билимларини ошириб, мамлакатимиздан, аждодларимиздан, миллий армиямиздан ғурурланиш туйғуларини кучайтиришга хизмат қилади.
Боғдаги сунъий кўл, амфитеатр, ўқ отиш ва қояга чиқиш жойлари ёшларнинг вақтини мазмунли ўтказиш, саломатлигини мустаҳкамлашга ёрдам беради.
Президентимиз боғдаги шароитларни кўздан кечирди, таълим муассасаларидаги «Жасорат» гуруҳлари аъзолари билан суҳбатлашди.
- Бундай масканлар ёшларга халқимиз тарихи, маънавияти ва маданияти ҳақида яққол таассурот беради. Энди бундан самарали фойдаланиш, бу ерга ёшларни кўпроқ олиб келиб, очиқ дарслар ўтказиш керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистоннинг Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабага қўшган ҳиссасини ёшларга етказиш, тинчлик-осойишталигимиз учун катта хизматлар қилган ватандошларимиз ҳақида сўзлаб бериш зарурлиги таъкидланди.

Президент ознакомился парком «Ватанпарварлар»
Этот комплекс был реконструирован в военно-патриотическом духе во исполнение указания, данного главой государства в ходе предыдущей поездки в область.
Здесь выполнены благоустроительные работы на площади почти 7 гектаров, построены музей и блиндаж. Увековечена память наших соотечественников, сражавшихся во Второй мировой войне. Рядом установлена историческая военная техника.
В центре парка установлен объемный макет карты Узбекистана. На ней изображены символы, древние памятники, природа каждого региона.
Все это будет способствовать повышению исторических знаний молодежи, усилению у нее чувств гордости за предков и национальную армию.
Искусственное озеро, амфитеатр, стрельбище и стенки для скалолазания послужат содержательному досугу и укреплению здоровья посетителей.
Президент ознакомился с созданными в парке условиями, побеседовал с членами групп "Жасорат" образовательных учреждений.
- Такие парки являются наглядным отражением истории, духовности и культуры нашего народа. Теперь необходимо эффективно использовать их, приводить сюда больше детей, проводить открытые уроки, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалась необходимость информировать молодежь о вкладе Узбекистана в победу во Второй мировой войне, рассказывать ей о соотечественниках, самоотверженно защищавших мир и спокойствие в стране.