Халқаро меҳнат ташкилотининг бош директори, жаноб Гай Райдер бошчилигидаги делегация Ўзбекистонга етиб келди
2018-12-13 | Жамият
Тошкентда бўлиб ўтадиган “Меҳнат соҳаси истиқболи: Халқаро меҳнат ташкилотининг 100 йиллиги арафасида муносиб бандликни таъминлашга қаратилган саъй-ҳаракатлар” мавзусидаги халқаро конференция муносабати билан бугун 13 декабрь куни Халқаро меҳнат ташкилотининг бош директори, жаноб Гай Райдер бошчилигидаги делегация Ўзбекистонга етиб келди.
Делегация таркибидан Гай Райдер билан бирга, ХМТнинг Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари Минтақавий бюроси директори Хайнц Кёллер, ХМТнинг Шарқий Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари Бюроси директори Ольга Кулаева, бандлик масалалари бўйича ХМТ бюроси бош мутахассиси Михаил Пушкин, ХМТ бош директори маслаҳатчиси Одри Эспозито, иш берувчилар фаолияти бўйича ХМТ бюроси бош мутахассиси Владимир Чурович, меҳнат қилувчилар фаолияти бўйича ХМТ бюроси мутахассиси Гоча Александрия, ижтимоий ҳимоя бўйича ХМТ бюроси мутахассиси Ясмина Папа сингари хорижий экспертлар ўрин олган.
Делегация Ислом Каримов номидаги Тошкент Халқаро аэропортида Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Шерзод Кудбиев, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитасининг раиси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси Адхам Икромов томонидан кутиб олинди.
Таъкидлаш ўринлики, бу ХМТ бош директори Гай Райдернинг Марказий Осиё минтақасига илк ташрифи ҳисобланади.
Ташриф доирасида делегация жорий йилнинг 14 декабрь куни Тashkent Hyatt Regency меҳмонхонасида ўтказиладиган халқаро конференцияда иштирок этади ҳамда Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари, Ташқи ишлар вазирликлари, Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси, Савдо-саноат палатаси раҳбарлари билан учрашиб, музокаралар ўтказади. Шунингдек, делегациянинг Самарқандга ташрифи режалаштирилган.
ХМТ бош директори бошчилигидаги делегациянинг Ўзбекистонга ташрифи ва пойтахтда шундай юқори мақомда тадбир ўтказилиши меҳнат ва бандлик соҳаси бўйича эришилган сўнгги даврдаги ютуқлар натижасидир.
Хусусан, жорий йилда АҚШ Меҳнат вазирлиги Ўзбекистонни пахта етиштириш ва териб олишда болалар меҳнатидан фойдаланувчи мамлакатлар рўйхатидан чиқарди, ХМТнинг дастлабки ҳисоботида эса мажбурий меҳнатга қарши курашишда Ўзбекистонда салмоқли юксалишлар кузатилгани қайд этилди.

Делегация Международной организации труда во главе с Генеральным директором МОТ Гай Райдером прибыла в Узбекистан
2018-12-13 | Общество
13 декабря делегация Международной организации труда во главе с Генеральным директором МОТ Гай Райдером прибыла в Узбекистан для участия в международной конференции «Будущее сферы труда: инициативы по обеспечению достойной занятости в преддверии 100-летия международной организации труда».
В состав делегации вошли помощник Генерального директора бюро МОТ и директор Регионального бюро МОТ для стран Европы и Центральной Азии Хайнц Кёллер, директор Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Ольга Кулаева, главный специалист по вопросам занятости бюро МОТ Михаил Пушкин, советник генерального директора Международной организации труда Одри Эспозито, главный специалист бюро МОТ по деятельности работодателей Владимир Чурович, специалист бюро МОТ по деятельности трудящихся Гоча Александрия, специалист Бюро МОТ по социальной защите Ясмина Папа и зарубежные эксперты.
В международном аэропорту города Ташкента имени Ислама Каримова высокого гостя встретили Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Шерзод Кудбиев, председатель Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Акмал Саидов, председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов.
Стоит отметить, что это первый визит Генерального директора МОТ Гай Райдера в регион Центральной Азии.
В ходе визита делегация примет участие в международной конференции «Будущее сферы труда: инициативы по обеспечению достойной занятости в преддверии 100-летия международной организации труда» и проведет переговоры с руководителями министерства занятости и трудовых отношений, министерства иностранных дел, Федерации профсоюзов Узбекистана и Торгово-промышленной палаты Узбекистана. Делегация также планирует посетить город Самарканд.
Визит делегации во главе с Генеральным директором МОТ в Узбекистан и проведение такого мероприятия на высоком уровне в столице являются результатом последних достижений в области труда и занятости.
В частности, в этом году министерство труда США исключило Узбекистан из списка стран, использующих детский труд при сборе и уборке хлопка, и в отчете МОТ отмечается, что Узбекистаном достигнут значительный прогресс в борьбе с принудительным трудом.