Ўзбекистон Элчиси Швеция Қиролига ишонч ёрлиқларини топширди
2018 йилнинг 12 декабрь куни Стокгольм шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Швециядаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Берлин шаҳрида) Набижон Қосимовнинг Швеция Қироли Карл XVI Густавга ишонч ёрлиқларини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида Қирол Карл XVI Густав 1978 йилда рафиқаси Қиролича Силвия билан Тошкент ва Самарқанд шаҳарларига ташрифини жуда мамнуният билан эслади. Ушбу сафар Ўзбекистон тўғрисида энг илиқ ва ёрқин хотиралар ҳамда гўзал қадимий Самарқанднинг чуқур таассуротлари билан ёдларида қолганлиги қайд этилди.
Қирол мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотларни олқишлади ва Швеция ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлигини таъкидлади. Хусусан, Ўзбекистоннинг бой тарихий ва меъморий мероси, шунингдек, ўзбек халқининг ноёб маданияти ва анъаналарини инобатга олган ҳолда, сайёҳлик соҳасидаги ҳамкорлик истиқболли бўлиши мумкин.
Ишонч ёрлиқларини топшириш маросимидан сўнг Швеция Ташқи ишлар вазирлигининг савдо масалалари бўйича бош директори Теппо Тауриаинен, Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича депортаменти директори ўринбосари Мартина Куик, шунингдек, Швеция инвестиция ва савдога кўмаклашиш агентлиги “Business Sweden”, “Ericsson”, “Scania”, “Jambo Tours”, “TEMA” компаниялари ва “Silc” ноҳукумат ташкилоти вакиллари билан алоҳида учрашувлар ўтказилди.
Учрашувларда кўп қиррали икки томонлама шерикликни, жумладан, савдо-иқтисодий, инвестицион ва туризм соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг аниқ масалалари муҳокама қилинди.
Швеция компаниялари делегациясининг 2019 йил февраль ойида Ўзбекистонга ташрифини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилди.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Королю Швеции
12 декабря 2018 года в г.Стокгольме состоялась церемония вручения верительных грамот Чрезвычайного и Полномочного Посла Узбекистана в Швеции с резиденцией в г.Берлине Набижона Касимова Королю Швеции Карлу XVI Густаву.
В ходе беседы Король Карл XVI Густав с большим удовлетворением вспомнил посещение городов Ташкент и Самарканд со своей супругой Королевой Сильвией в 1978 году. Поездка оставила у них самые теплые и яркие воспоминания об Узбекистане и глубокие впечатления от красоты древнего Самарканда.
Король приветствовал осуществляемые в нашей стране последовательные реформы и отметил наличие широкого потенциала для развития отношений между Узбекистаном и Швецией. В частности, с учетом богатого исторического и архитектурного наследия Узбекистана, а также уникальной культуры и традиций узбекского народа перспективным может стать сотрудничество в сфере туризма.
После церемонии вручения верительных грамот были проведены отдельные встречи с генеральным директором МИД Швеции по вопросам торговли Теппо Тауриайненом, заместителем директора Департамента Восточной Европы и Центральной Азии Мартиной Куик, а также представителями Шведского агентства по содействию инвестициям и торговле «Business Sweden», компаний Ericsson, Scania, Jambo Tours, TEMA и неправительственной организации Silc.
На встречах обсуждались конкретные вопросы дальнейшего развития и укрепления многопланового двустороннего партнерства, в том числе в торгово-экономической, инвестиционной и туристической сферах.
Особое внимание было уделено также организации визита делегации шведских компаний в Узбекистан в феврале 2019 года.