Ўзбекистон Элчиси Швеция Қиролига ишонч ёрлиқларини топширди
2018 йилнинг 12 декабрь куни Стокгольм шаҳрида Ўзбекистон Республикасининг Швециядаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси (қароргоҳи Берлин шаҳрида) Набижон Қосимовнинг Швеция Қироли Карл XVI Густавга ишонч ёрлиқларини топшириш маросими бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида Қирол Карл XVI Густав 1978 йилда рафиқаси Қиролича Силвия билан Тошкент ва Самарқанд шаҳарларига ташрифини жуда мамнуният билан эслади. Ушбу сафар Ўзбекистон тўғрисида энг илиқ ва ёрқин хотиралар ҳамда гўзал қадимий Самарқанднинг чуқур таассуротлари билан ёдларида қолганлиги қайд этилди.
Қирол мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотларни олқишлади ва Швеция ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлигини таъкидлади. Хусусан, Ўзбекистоннинг бой тарихий ва меъморий мероси, шунингдек, ўзбек халқининг ноёб маданияти ва анъаналарини инобатга олган ҳолда, сайёҳлик соҳасидаги ҳамкорлик истиқболли бўлиши мумкин.
Ишонч ёрлиқларини топшириш маросимидан сўнг Швеция Ташқи ишлар вазирлигининг савдо масалалари бўйича бош директори Теппо Тауриаинен, Шарқий Европа ва Марказий Осиё бўйича депортаменти директори ўринбосари Мартина Куик, шунингдек, Швеция инвестиция ва савдога кўмаклашиш агентлиги “Business Sweden”, “Ericsson”, “Scania”, “Jambo Tours”, “TEMA” компаниялари ва “Silc” ноҳукумат ташкилоти вакиллари билан алоҳида учрашувлар ўтказилди.
Учрашувларда кўп қиррали икки томонлама шерикликни, жумладан, савдо-иқтисодий, инвестицион ва туризм соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг аниқ масалалари муҳокама қилинди.
Швеция компаниялари делегациясининг 2019 йил февраль ойида Ўзбекистонга ташрифини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилди.

Ambassador of Uzbekistan presented his credentials to the King of Sweden
On December 12, 2018, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Sweden with a residence in Berlin Nabijon Kasimov presented his credentials to the King of Sweden Carl XVI Gustaf, in Stockholm.
During the conversation, King Carl XVI Gustaf recalled with great satisfaction his visit to the cities of Tashkent and Samarkand with his spouse Queen Silvia in 1978. They have the warmest memories of Uzbekistan and deep impressions of the beauty of ancient Samarkand.
The King welcomed the ongoing reforms in Uzbekistan and noted the presence of broad potential for development of relations between Uzbekistan and Sweden. In particular, tourism can become promising industry of cooperation taking into account the rich historical and architectural heritage of Uzbekistan, as well as the unique culture and traditions of Uzbekistan people.
After the presentation of credentials, meetings were held with the Director General for Trade of the Ministry for Foreign Affairs of Sweden Teppo Tauriainen, Deputy Head of Department for Eastern Europe and Central Asia Martina Quick, as well as with representatives of “Business Sweden” Investment and Trade Promotion Agency, Ericsson, Scania, Jambo Tours, TEMA companies and Silc non-governmental organization.
At the meetings, issues of further development and strengthening multifaceted bilateral partnership, including in trade-economic, investment and tourism spheres were discussed.
Special attention was paid to the organization of the visit of the delegation of Swedish companies to Uzbekistan in February 2019.