Давлат статистика қўмитаси фаолиятига оид матбуот анжумани бўлиб ўтди
2018 йил 10 декабрь куни соат 11:00да «Тараққиёт стратегияси» марказида «Давлат статистика қўмитаси тизимида амалга оширилган ишлар сарҳисоби» мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Тадбирда, Давлат статистика қўмитаси раҳбарияти, марказий аппарат тармоқ бошқармалари бошлиқлари ва ходимлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Матбуот анжуманида таъкидланганидек, мамлакат ҳукумати томонидан фойдаланувчилар учун расмий статистика маълумотларини максимал даражада очиқлиги, ошкоралиги ва шаффофлигини таъминлаш бўйича қатъий чоралар кўрилмоқда. Ўз навбатида, Давлат статистика қўмитаси томонидан www.stat.uz расмий сайтининг янгиланган шакли ишлаб чиқилди ва ишга туширилди. Сайтнинг янгиланган шакли фойдаланиш учун қулай бўлган интерфейсда яратилган. Унда фойдаланувчиларга қулайлик яратиш мақсадида статистик маълумотлар бир бўлимда яхлитланган, таҳлилий маълумотлар ва пресс-релизлар чоп этилиши йўлга қўйилган, барча маълумотлар уч тилда (ўзбек, рус ва инглиз) жойлаштириб борилади.
Мамлакатимиз ва вилоятларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолатини инфографика, диаграмма, видео, мақола, таҳлилий материаллар, таққослашлар ва бошқа замонавий усуллар шаклида мунтазам ёритиб бориш борасида оммавий ахборот воситалари билан яқин ва самарали ҳамкорлик ўрнатилган.
Бундан ташқари, тадбирда Давлат статистика қўмитасининг facebook ижтимоий тармоғида саҳифаси ва Телеграм мессенжерида гуруҳи очилгани бўйича маълумотлар бериб ўтилди.
Давлат статистика қўмитаси томонидан БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси, Халқаро валюта фонди, Евростат ва бошқа ҳалқаро ташкилотлар ва статистика институтлари билан статистик ҳисоботларнинг услуб ва услубиётларини такомиллаштириш ва уларни умумэътироф этилган ҳалқаро стандартларга мувофиқлаштириш бўйича фаол иш олиб борилаётганлиги таъкидланди. Хусусан, кичик корхоналар, микрофирмалар, деҳқон ва фермер хўжаликлари статистик кузатувлари такомиллаштирилди, иқтисодиётнинг турли тармоқларида норасмий фаолиятни иқтисодиётнинг турли секторларида мунтазам статистик кузатувлари тизими кенгайтирилди, инфляция даражасини ҳисоблаш ва мониторингининг янги услубияти жорий этилди, «Миллий ҳисоблар тизими — 2008» тавсиялари асосида ҳисобнинг услуб ва услубиятлари такомиллаштирилди.
Давлат статистика органлари олдида турган глобал муаммолардан бири хорижий мамлакатлар ахборот ресурсларида мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши ҳақида ишончли ва аниқ статистик маълумотларни жойлаштириб бориш ҳисобланади.
Шунингдек, Давлат статистика қўмитаси томонидан мунтазам равишда мамлакатнинг етакчи олий ўқув юртларида семинарлар ва давра суҳбатлари ўтказилмоқда ва оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилмоқда.
Юқоридагилар қаторида, матбуот анжумани давомида мамлакатда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар ва уларнинг натижалари беш йиллик қиёсий статистик таҳлиллар кўринишида тақдим этилди.
Матбуот анжуманида Давлат статистика қўмитаси мутахассислари журналистлар томонидан берилган барча саволларга атрофлича жавоб берди.

Проведена пресс-конференция с участием специалистов Государственного комитета по статистике
10 декабря 2018 года в 11:00 в Центре «Стратегия развития» была проведена пресс-конференция на тему «Результаты мероприятий проводимых в системе Госкомстата».
На мероприятии участвовали сотрудники Госкомстата, Центра переподготовки кадров и статистических исследований и представители средств массовой информации.
На пресс-конференции было отмечено, что Правительством страны осуществляются кардинальные меры для обеспечения максимальной открытости и прозрачности официальной статистической информации для всех категорий пользователей. В свою очередь Госкомстатом разработана и запущена, улучшенная новая версия официального веб-сайта www.stat.uz. В новой версии сайта, применен удобный в использовании интерфейс, для обеспечения удобства пользователей статистическая информация предоставлена в одном разделе, публикуются аналитические материалы и пресс-релизы, вся предоставленная информация доступна на трех языках (узбекском, русском и английском).
Налажено тесное и продуктивное сотрудничество со средствами массовой информации по регулярному освещению общества о социально-экономическом состоянии страны и регионов, результатах проводимых реформ в виде инфографик, диаграмм, роликов, статей, аналитических материалов, сопоставлений и других современных методов освещения.
Более того, на мероприятии сообщили о том, что Госкомстатом были открыты и активно используются страница в социальной сети Facebook и группа в мессенджере Telegram.
Отмечено, что Госкомстатом ведутся активные работы в сотрудничестве с ЕЭК ООН, МВФ, Евростатом и другими международными организациями и статистическими институтами по совершенствованию методов и методологий статистического учета и приведение их в соответствие с общепринятыми международными стандартами. В частности, улучшены статистические обследования малых предприятий, микрофирм, дехканских и фермерских хозяйств, расширена система регулярных статистических наблюдений за неформальной деятельностью в разных секторах экономики, была внедрена новая методология расчета и мониторинга уровня инфляции, на основе рекомендаций «Системы национальных счетов - 2008» усовершенствованы методология и методы расчета.
Одной из глобальных задач, стоящих перед органами государственной статистики является размещение достоверной и актуальной статистической информации о социально-экономическом развитии страны в информационных ресурсах зарубежных стран.
Также, Госкомстатом, на регулярной основе, осуществляются и широко освещаются в средствах массовой информации, семинары и «круглые столы» проводимые в ведущих экономических высших образовательных заведениях страны.
Также, в ходе пресс-конференции приведен статистический анализ о ходе и результатах проводимых социально-экономических реформ в стране в 5 летней динамике.