Ишчи гуруҳ томонидан қонунлар муҳокама этилди
2018 йил 11 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси ишчи гуруҳининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ўн еттинчи ялпи мажлиси кун тартибига киритилган қонунлар дастлабки тарзда кўриб чиқилди.
Йиғилишда “Ўзбекистон Республикасининг Консуллик уставини тасдиқлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни кўриб чиқилди. Таъкидланганидек, Қонунда Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳамда юридик шахсларининг ҳуқуқлари ва манфаатларини хорижий мамлакатларда ҳимоя қилиш, Ўзбекистон Республикасининг бошқа давлатлар билан яхши қўшничилик ҳамда дўстона муносабатларини ривожлантиришга, иқтисодий, савдо, илмий-техникавий, маданий алоқаларни ва бошқа алоқаларни кенгайтиришга кўмаклашиш консуллик муассасаларининг асосий вазифалари сифатида мустаҳкамлаб қўйилмоқда.
Шунингдек, ишчи гуруҳ аъзолари “Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномалари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ҳам кўриб чиқдилар. Қонун Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларини тузиш, бажариш, уларнинг амал қилишини тўхтатиб туриш ва уларни тугатиш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишга қаратилгани таъкидланди.

Законы обсуждены рабочей группой
11 декабря 2018 года состоялось заседание рабочей группы Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма.
В ходе заседания рассмотрен Закон Республики Узбекистан «Об утверждении Консульского устава Республики Узбекистан». Отмечалось, что в нем закрепляются основные задачи консульских учреждений по защите интересов страны за границей, прав и законных интересов граждан и юридических лиц Республики Узбекистан, содействию развитию добрососедских и дружественных отношений Республики Узбекистан с другими государствами и расширению с ними экономических, торговых, научно-технических, культурных и иных связей.
Члены рабочей группы также рассмотрели Закон Республики Узбекистан «О международных договорах Республики Узбекистан». Отмечалось, что Закон направлен на регулирование отношений в области заключения, исполнения, приостановления действия и прекращения международных договоров Республики Узбекистан.