Алоҳида топшириқлар бўйича АҚШ элчиси билан учрашув
2018 йил 11 декабрь куни Сенатда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг ўринбосари С.Артикованинг АҚШнинг одам савдоси мониторинги ва унга қарши курашиш соҳасидаги алоҳида топшириқлари бўйича элчиси Ж. Ричмонд билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда томонлар мажбурий меҳнатнинг олдини олиш ва одам савдосига қарши курашиш юзасидан республикада кўрилаётган чора-тадбирларнинг муҳимлигини таъкидлади.
Қайд этилганидек, АҚШ Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларни, жумладан мажбурий меҳнатнинг барча шаклларига барҳам бериш ва одам савдосига қарши курашишда давлат ва нодавлат ташкилотлар вакиллари ҳамкорлигини мустаҳкамлаш борасидаги ҳаракатларни ижобий баҳоламоқда.
Томонлар таъкидлаганидек, юртимизда олиб борилаётган ишлар Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини, шу жумладан фуқароларнинг кафолатланган меҳнат ҳуқуқларини тўлиқ таъминлашга содиқлигини намоён этмоқда. Мамлакатимизда АҚШ билан ҳамкорлик доирасида бу соҳада биргаликда саъй-ҳаракатлар олиб бораётгани ҳам буни тасдиқлайди.
Учрашувда одам савдосига қарши курашиш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Ушбу соҳада сусткашлик бутун дунёда кўплаб салбий оқибатларни келтириб чиқариши мумкинлиги таъкидланди. Жумладан, бу коррупцияни юзага келтиради, қонун устуворлигига путур етказади, фуқаролик жамиятининг пойдевори бўлган асосий қадриятларни барбод қилади. Шу муносабат билан мазкур йўналишда янги ёндашувларни қўллаш ва саъй-ҳаракатларни бирлаштириш муҳимлиги таъкидланди.

Встреча с послом США по особым поручениям
11 декабря 2018 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя председателя Сената С. Артиковой с послом США по особым поручениям в сфере мониторинга и борьбы с торговлей людьми Ж. Ричмондом.
В ходе встречи стороны отметили важность предпринимаемых в республике мер по недопущению принудительного труда и борьбе с торговлей людьми.
Подчеркивалось, что в США положительно и объективно оцениваются реформы, проводимые в Узбекистане, в частности действия по укреплению сотрудничества представителей государственных и негосударственных организаций в искоренении всех форм принудительного труда и противодействии торговле людьми.
Стороны отметили, что реализуемые в стране мероприятия демонстрирует приверженность Узбекистана делу полноценного обеспечения прав и свобод человека, в том числе гарантированных трудовых прав граждан.  Это подтверждает и тот факт, что в стране предпринимаются совместные усилия в этой области в рамках взаимодействия с США.
Особый акцент был сделан на вопросах противодействия торговле людьми. Отмечалось, что последствия инертности в этой области имеют очень много других негативных последствий во всем мире: она порождает коррупцию, подрывает верховенство закона, разрушает основные ценности, которые лежат в основе гражданского общества. В этой связи отмечалась важность применения новых подходов и консолидации усилий в данном направлении.