Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида
Сўнгги йилларда мамлакатимизда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятлари бажарилишини таъминлаш бўйича комплекс чоралар қабул қилинди.
Фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилишини мониторинг қилишнинг таъсирчан механизмлари ишлаб чиқилди, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ва минтақавий тузилмалар билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича изчил чора-тадбирлар амалга оширилди.
Шу билан бирга мамлакатда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш механизмларини янада такомиллаштириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро норма ва стандартларни самарали амалга ошириш заруратини туғдирмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази фаолияти самарадорлигини ошириш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларини бажаришнинг таъсирчан тизимини яратиш мақсадида, шунингдек, 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси вазифаларига мувофиқ:
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази (кейинги ўринларда – Марказ) инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларини бажариш бўйича давлат органлари ва бошқа ташкилотларнинг ўзаро ҳамкорлигини, миллий маърузалар тайёрланишини, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни кенгайтиришни таъминловчи давлат органи ҳисобланади;
Марказ ўз ваколатларини барча давлат органлари ва ташкилотлар, уларнинг мансабдор шахсларидан мустақил равишда амалга оширади;
Марказ ҳар йили Ўзбекистон Республикаси Президенти, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларига риоя этилиши ҳолати тўғрисида ахборот тақдим этади;
Марказ давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари, таълим, илмий-тадқиқот ва бошқа ташкилотларнинг фаолиятига инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларини бажариш масалалари бўйича кўмаклашади;
Марказ Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари, халқаро ташкилотлар ва бошқа институтлар, хорижий ташкилотларнинг грантлари ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
2. Қуйидагилар Марказнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсатининг самарали амалга оширилишига, ушбу соҳадаги Ўзбекистон Республикаси халқаро мажбуриятларининг бажарилиши бўйича давлат органлари фаолиятига кўмаклашиш;
инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя қилиш ҳолатиниўргаништаҳлил қилиш ва умумлаштириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсиялари бажарилишини мониторинг қилиш;
Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уларни ҳимоя қилиш бўйича миллий маърузалар тайёрлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсияларини амалга ошириш бўйича миллий ҳаракат режаларини (“йўл хариталари”ни) ишлаб чиқиш;
норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларини миллий қонунчиликка ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига имплементация қилишни таъминлаш бўйича таклифлар тайёрлаш;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва амалга ошириш масалалари бўйича давлат органлари, фуқаролик жамияти институтлари ва бошқа ташкилотларга маслаҳат бериш функциясини амалга ошириш ва уларга амалий кўмаклашиш;
инсон ҳуқуқлари соҳасида аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини оширишга кўмаклашиш, инсон ҳуқуқларига риоя қилиш масалалари бўйича илмий тадқиқотларни ташкил этиш ва ўтказиш, шунингдек, ноширлик фаолиятини амалга ошириш;
инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро ва минтақавий ташкилотлар ҳамда тузилмалар, хорижий мамлакатлар миллий институтлари билан ҳамкорликни амалга ошириш.
3. Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларини бажаришда фаол ва бевосита иштирок этиш, идоралараро ҳамкорлик қилиш инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида давлат органлари, шу жумладан, судлар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи тузилмалар фаолиятининг энг муҳим йўналишларидан бири этиб белгилансин.
4. Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон Республикасининг халқаро мажбуриятларини бажаришга алоқадор вазирликлар, идоралар, бошқа давлат органлари Марказ билан доимий ҳамкорлик қилиш, унинг сўровига кўра инсон ҳуқуқлари соҳасида тегишли ахборот ва статистик маълумотларни тақдим этиш учун масъул тузилмалар ва мансабдор шахсларни белгиласин.
5. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатига:
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасинингхалқаро мажбуриятларини бажариш бўйича миллий маърузалар лойиҳаларининг муҳокамаларини ўзларининг қўмита ва комиссияларида ўтказиш;
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Ўзбекистон Республикасинингхалқаро мажбуриятларини бажариш бўйича миллий маърузаларниБирлашган Миллатлар Ташкилотининг устав ва шартномавий органларида кўриб чиқиш якунларини заруратга қараб эшитиш;
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ва минтақавий тузилмаларнинг тавсияларини амалга ошириш бўйича миллий ҳаракат режаларини (“йўл хариталари”ни) тасдиқлаш тавсия қилинсин.
Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя қилиш ва уларни чеклаш масалалари бўйича қонун лойиҳалари Марказ билан мажбурий равишда келишилади.
6. Марказ Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ва бошқа ташкилотлар билан меморандумлар, ўзаро англашув ва ҳамкорлик тўғрисида битимлар тузиш, қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш, шунингдек, инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича халқаро форумларда мунтазам иштирок этишни назарда тутувчи Марказнинг халқаро ҳамкорлигини ривожлантириш чора-тадбирлари режасини ишлаб чиқсин.
бошқарув ходимларининг умумий чекланган сони 35 нафар кишидан иборат Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг янгиланган ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази тўғрисидаги низом 2-иловага мувофиқ;
Марказ ходимларининг меҳнатига Ягона тариф сеткаси бўйича ҳақ тўлаш разрядлари 3-иловага мувофиқ;
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази фаолиятини такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Марказни Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тайинланадиган ва лавозимидан озод этиладиган директор бошқаради;
Марказ директори унинг тақдимига кўра Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан лавозимга тайинланадиган ва лавозимидан озод этиладиган иккита ўринбосарга, шу жумладан, бир нафар биринчи ўринбосарга эга;
Марказ директори мақоми, тиббий ва транспорт таъминоти шароитлари бўйича вазирга, директорнинг биринчи ўринбосари вазирнинг биринчи ўринбосарига, директор ўринбосари вазирнинг ўринбосарига тенглаштирилади;
Марказ ходимларига Ўзбекистон Республикаси адлия органлари ва муассасалари ходимлари учун назарда тутилган махсус унвон – мартаба даражалари берилади ҳамда мартаба даражалари учун устама ва кўп йиллик хизматлари учун қўшимча ҳақ тўланади;
Ягона тариф сеткаси бўйича меҳнатга ҳақ тўлашнинг тасдиқланган разрядларига кўра Марказ ходимлари лавозим маошини аниқлашда тариф коэффициентлари 1,7 баравар кўпайтирилган миқдорда қўлланилади.
9. Марказ директорига:
зарур ҳолларда, Марказ тузилмасига бошқарув ходимларининг умумий белгиланган сони доирасида ўзгартириш киритиш;
Марказ зиммасига юкланган вазифалар ижросини таъминлаш доирасида маслаҳатчи сифатида давлат органлари ва бошқа ташкилотларнинг, илмий-тадқиқот муассасаларининг юқори малакали мутахассисларини, шунингдек, белгиланган тартибда халқаро ва хорижий ташкилотлар экспертларини жалб этиш ҳуқуқи берилсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги:
республика бюджетидан Марказ ходимлари лавозим маоши миқдорининг ошиши, уларга устама ва қўшимча ҳақлар тўлаш билан боғлиқ харажатларни молиялаштириш учун зарур миқдорда маблағ ажратсин;
2019 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларида Марказ ходимларининг иш ҳақи фондини оширилган миқдорда молиялаштириш учун зарур маблағларни назарда тутсин;
Марказга асосланган ҳисоб-китобларга кўра моддий-техник базасини шакллантиришга зарур бўлган асбоб-ускуналар ва ахборот-коммуникация технологияларини сотиб олиш ҳамда маъмурий бинони таъмирлаш учун маблағлар ажратилишини таъминласин;
Марказга хизмат кўрсатиш учун учта шахсан бириктирилган ва битта навбатчи автомобилни таъминлаб туриш учун зарур лимитлар ажратсин.
11. Марказ Тошкент шаҳар, Ислом Каримов кўчаси, 15-уйга бепул фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги белгиланган тартибда Марказни алоқанинг зарур воситалари, шу жумладан, ҳукумат алоқаси билан ҳамда бутунжаҳон Интернет ахборот тармоғидан кенг полосали фойдаланишни таъминлашга кўмаклашсин, шунингдек, хорижий экспертларни жалб қилган ҳолда видеоконференциялар, интернет-форумлар ва телекўприклар ўтказишда зарур техник ёрдам кўрсатсин.
13. Марказ:
Ўзбекистон Республикаси Давлат статистика қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Бош прокуратураси, Олий судининг статистик ахборотлари мажбурий жўнатмалар реестрига;
Раҳбарлари ходимларни Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий прописка қилиш тўғрисида илтимоснома киритиши мумкин бўлган давлат ҳокимияти органлари, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, республика аҳамиятига молик бошқа давлат ташкилотлари рўйхатига киритилсин.
14. Марказ Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда бир ой муддатда:
ўзлари қабул қилган идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ушбу қарорга мувофиқлаштирсин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О совершенствовании деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека
За последние годы в стране приняты комплексные меры по обеспечению выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
Разработаны действенные механизмы мониторинга соблюдения прав и свобод граждан, реализованы последовательные шаги по развитию сотрудничества с международными и региональными структурами в сфере защиты прав человека.
Вместе с тем проводимые в стране широкомасштабные реформы обуславливают необходимость дальнейшего совершенствования механизмов обеспечения прав и свобод граждан, эффективной реализации международных норм и стандартов в сфере защиты прав человека.
В целях повышения эффективности деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, создания действенной системы выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, а также в соответствии с задачами Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в2017-2021 годах:
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (далее – Центр) является государственным органом, обеспечивающим взаимодействие государственных органов и других организаций  по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан, подготовку национальных докладов в области прав человека,расширение сотрудничества с международными организациями по защите прав человека;
Центр осуществляет свои полномочия самостоятельно инезависимо от всех государственных органов и организаций, их должностных лиц;
Центр ежегодно представляет Президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинету Министров Республики Узбекистан информацию о состоянии соблюдения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
Центр содействует деятельности государственных органов, институтов гражданского общества, образовательных, научно-исследовательских и иных организаций по вопросам выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
Центр финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, грантов международных организаций и других институтов, иностранных организаций и иных средств, не запрещенных законодательством.
2. Определить основными задачами Центра:
содействие эффективной реализации государственной политики в области прав человека, деятельности государственных органов по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в данной сфере;
изучение, анализ и обобщение состояния соблюдения прав и свобод человека, осуществление мониторинга выполнения рекомендаций международных и региональных структур по защите прав человека;
подготовку национальных докладов по соблюдению и защите прав человека в Республике Узбекистан, разработкунациональных планов действий («дорожных карт») по реализации рекомендаций международных и региональных структур по защите прав человека;
подготовку предложений по совершенствованию нормативно-правовых актов, обеспечению имплементации в национальное законодательство  и правоприменительную практикумеждународных договоров Республики Узбекистан в области прав человека;
оказание консультативных функций и практического содействия государственным органам, институтам гражданского общества и другим организациям по вопросам защиты и реализации прав человека;
содействие правовому просвещению населения в области прав человека, организацию и проведение научных исследований по вопросам соблюдения прав человека, а также осуществление издательской деятельности;
осуществление сотрудничества с международными и региональными организациями и структурами, национальными институтами зарубежных стран в области прав человека.
3. Определить одним из важнейших направлений деятельности государственных органов, в том числе судов и правоохранительных структур, в сфере защиты прав человека активное и непосредственное участие, межведомственное взаимодействие в выполнении международных договоров Республики Узбекистан в области прав человека.
4. Министерствам, ведомствам, другим государственным органам, причастным к выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, определить структуры и должностных лиц, ответственных за постоянное взаимодействие с Центром, предоставление по его запросу соответствующей информации и статистических данных в области прав человека.
5. Рекомендовать Законодательной палате и Сенату Олий Мажлиса Республики Узбекистан:
проводить в своих комитетах и комиссиях обсуждения проектов национальных докладов по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
заслушивать, в случаях необходимости, итоги рассмотрения в уставных и договорных органах Организации Объединенных Наций национальных докладов по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
утверждать национальные планы действий («дорожные карты»)по реализации рекомендаций международных и региональных структур по защите прав человека.
Ввести порядок, в соответствии с которым проекты законов по вопросам соблюдения и ограничения прав и свобод граждан подлежат обязательному согласованию с Центром.
6. Центру совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан разработать комплекс мер по развитию международного сотрудничества Центра, предусматривающего заключение с национальными институтами по правам человека зарубежных стран и иными организациями меморандумов, соглашений о взаимопонимании и сотрудничестве, реализацию совместных программ и проектов, а также регулярное участие в международных форумах по вопросам прав человека.
обновленную организационную структуру Национального центра Республики Узбекистан по правам человека с предельной общей численностью управленческого персонала в количестве 35 единиц согласно приложению № 1;
Положение о Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека согласно приложению № 2;
разряды оплаты труда работников Центра по Единой тарифной сетке согласно приложению № 3;
Комплекс мер по совершенствованию деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека согласно приложению № 4.
Центр возглавляет директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Узбекистан;
директор Центра имеет двух заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Президентом Республики Узбекистан по представлению директора Центра;
директор Центра по статусу, условиям медицинского и транспортного обеспечения приравнивается к министру, первый заместитель директора – к первому заместителю министра, заместитель директора – к заместителю министра;
работникам Центра присваиваются специальные звания – классные чины, выплачиваются доплаты за классные чины и надбавки за выслугу лет, предусмотренные для работников органов и учреждений юстиции Республики Узбекистан;
при определении должностного оклада работников Центра согласно утвержденным разрядам оплаты труда по Единой тарифной сетке тарифный коэффициент применяется с увеличением в 1,7 раза.
9. Предоставить директору Центра право:
вносить, при необходимости, изменения в структуру Центра в пределах установленной общей численности управленческого персонала;
привлекать в качестве консультантов в рамках выполнения возложенных на Центр задач высококвалифицированных специалистов государственных органов и иных организаций, научно-образовательных учреждений, а также в установленном порядке экспертов из международных и иностранных организаций.
выделить из республиканского бюджета необходимые средства для финансирования расходов, связанных с повышением размеров должностного оклада работников Центра и применением к ним надбавок и доплат;
предусмотреть, начиная с 2019 года, в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимые средства для финансирования фонда оплаты труда работников Центра с учетом указанного повышения;
обеспечить выделение Центру по обоснованным расчетам средств на покупку необходимого оборудования и информационно-коммуникационных технологий для формирования материально-технической базы и ремонта административного здания;
выделить необходимые лимиты на содержание трех персональных автомобилей и одного дежурного автомобиля для обслуживания Центра.
11. Разместить Центр на праве безвозмездного пользования по адресу: город Ташкент, улица Ислама Каримова, дом 15.
12. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в установленном порядке оказать содействие в обеспечении Центра необходимыми средствами связи, включая правительственную и широкополосный доступ ко Всемирной информационной сети Интернет, а также необходимую техническую помощь при проведении видеоконференций, интернет-форумов и телемостов с привлечением зарубежных экспертов.
13. Включить Центр:
в реестр обязательной рассылки статистической информации Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике, Министерства занятости и трудовых отношений, Министерства внутренних дел, Генеральной прокуратуры, Верховного суда Республики Узбекистан;
в Перечень органов государственной власти, органов государственного и хозяйственного управления, других государственных организаций республиканского значения, руководители которых могут ходатайствовать о постоянной прописке работников в городе Ташкенте и Ташкентской области.
14. Центру совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
привести принятые ими ведомственные нормативно-правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.