АҚШ делегацияси билан учрашув
2018 йилнинг 10 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Америка Қўшма Штатлари Давлат котибининг Афғонистондаги ярашиш бўйича Махсус вакили Залмай Халилзод бошчилигидаги делегациясини қабул қилди.
Суҳбатда АҚШ Президентининг миллий хавфсизлик бўйича ёрдамчиси ўринбосари, Жанубий ва Марказий Осиё бўйича катта директор Лиза Кортис ҳам иштирок этди.
Ўзбекистон – Америка кун тартибининг кенг қамровли масалалари ҳамда минтақавий ва халқаро муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил май ойида АҚШга қилган ташрифи ва Президент Доналд Трамп билан музокаралари натижасида янгича суръат олган икки томонлама муносабатларнинг изчил ривожланаётгани мамнуният билан эътироф этилди.
Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этишнинг истиқболлари муҳокамаси чоғида муаммони ҳарбий йўл билан ечиб бўлмаслиги яна бир бор тасдиқланди. Афғонистон бўйича Тошкент конференцияси ва унинг якунида қабул қилинган Афғонистондаги тинчлик жараёнининг асосий тамойиллари борасидаги Декларациянинг муҳим аҳамияти қайд этилди.
Ҳеч бир афғон ушбу сиёсий жараёнидан четда қолиб кетмаслиги керак. Дунё ҳамжамияти бутун афғон жамиятининг мамлакатдаги тинчлик ва тараққиёт йўлидаги умуммиллий манфаатлар артофида жипслашишига кўмаклашиши керак.
Шу нуқтайи назардан Президент Муҳаммад Ашраф Ғанининг яқинда Женевада илгари сурган «Афғонистон учун тинчлик дастури» қўллаб-қувватланди.
Учрашувда Афғонистонда йирик инфратузилма лойиҳаларини рўёбга чиқариш ва бошқа ижтимоий-иқтисодий объектларни бунёд этишнинг амалий жиҳатлари ҳам кўриб чиқилди.

10 декабря 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Соединенных Штатов Америки во главе со Специальным представителем Госсекретаря по афганскому примирению Залмаем Халилзадом.
В беседе также приняла участие заместитель помощника Президента США по национальной безопасности, старший директор по Южной и Центральной Азии Лиза Кёртис.
Состоялся обмен мнениями по широкому кругу вопросов узбекско-американской повестки дня, а также по региональной и международной проблематике.
Стороны с удовлетворением констатировали динамичное развитие двусторонних отношений, новый темп которым был задан в ходе визита Президента Шавката Мирзиёева в США и его переговоров с Президентом Дональдом Трампом в мае 2018 года.
При обсуждении перспектив мирного урегулирования в Афганистане стороны еще раз подтвердили, что военного решения проблемы нет. Было подчеркнуто важное значение Ташкентской конференции по Афганистану и принятой по ее итогам Декларации относительно основных принципов мирного процесса в Афганистане.
Никто из афганцев не должен оставаться за пределами этого политического процесса. Мировое сообщество должно способствовать консолидации всего афганского общества вокруг общенациональных интересов во имя мира и процветания в стране.
В этом контексте стороны поддержали выдвинутую Президентом Мохаммадом Ашрафом Гани недавно в г.Женеве «Программу мира для Афганистана».
На встрече также рассмотрены практические аспекты реализации крупных инфраструктурных проектов и других социально-экономических объектов в Афганистане.